Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 24 grudnia 2024 napisz DONOS@

Betlejem Łomżyńskie na drodze Dzieciątka

Główne zdjęcie
Teresa Adamowska, Zygmunt Zdanowicz

Maryja z Dzieciątkiem i Józefem wędrują niezmordowanie przez cały świat od ponad 2 tysięcy lat. Na trasie wędrówki przez starożytne mity (jak pustynie), religie (jak studnie) i wierzenia (nadzieje na zbawienie) od 23 lat znajduje się Łomża. - Z Betlejem Łomżyńskiego, z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej ślemy najlepsze życzenia łomżyniakom w Polsce i na świecie i ludziom dobrej woli - mówi Józef Babiel, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Członkowie TPZŁ i sympatycy już 65-letniego stowarzyszenia spotkali się na opłatku i wernisażu Teresy Adamowskiej.

Obrazy Teresy Adamowskiej są ładne, ale nie ckliwe; kolorowe, ale nie krzykliwe; symboliczne, ale niepozbawione realiów historycznych i motywów współczesnych. Artystka co roku wprowadza coś nowego do utrwalonej w pamięci i wyobraźni powszechnej scenerii szopki, żłóbka, Panny Świętej z Józefem, osła, wołu i owieczek. Blask Gwiazdy Betlejemskiej wskazuje drogę, nie omijając traktów wiodących do rodzinnego miasta, gdzie góruje monumentalna Katedra i służy mieszkańcom ratusz. 

Aniołowie grają, śpiewają i tańczą na lodowisku
Na ścianach galerii w siedzibie TPZŁ umieszczono obrazy, które każdy chciałby mieć dla siebie w domu. Przed frontonem świątyni z czerwonej cegły w cichą noc stanął żłóbek z Dzieciątkiem, przy którym czuwa Święta Rodzina, zaś nad nimi 5 postaci aniołów z aureolami i skrzydłami jak obłoki. Na innym obrazie gwiazda przybiera postać sklepienia kryształowego z wnętrza liczącej 5 stuleci Matki Kościołów Północnego Mazowsza - aniołki jak muzycy Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej grają Dziecku wdzięcznie kołysankę do snu w ramionach Matki w białej chuście na głowie i szacie błękitnej. Zdarza się, że anielska świta  rusza przed stajenką do tańca jak łyżwiarze jazdy figurowej na lodzie. Może się zdarzyć, że na pustym Starym Rynku z ratuszem w tle Rodzinie bez dachu nad głową towarzyszą krowy, osły, barany i psy. Czasem artystka odwraca punkt widzenia: spogląda na Łomżę z katedrą i kościołem Miłosierdzia z rozgwieżdżonego nieba Maryja z Dzieciątkiem i Józef. Na jednym obrazie Rodzina idzie śnieżną ulicą Sienkiewicza, jakby właśnie wyszli z lokalu TPZŁ.

23 obrazy olejne i akwarele stworzone dla Towarzystwa
- Wystawa w Galerii Na Sienkiewicza Osiem jest ostatnim akordem obchodzonego w tym roku 65-lecia Towarzystwa – wyjaśnia nam wiceprezes TPZŁ Wawrzyniec Kłosiński. 11. listopada 1958 r. w Warszawie łomżynianki i łomżyniacy założyli TPZŁ. Teresa Adamowska to malarka i emerytowany nauczyciel Liceum Plastycznego w Łomży, która w 2019 r. otrzymała zaszczytny tytuł Honorowej Członkini Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskie. Wówczas w auli I LO na sztalugach stanęła część z serii obrazów, jakie artystka tworzy od 2001 r.

- Na kolekcję składają się 23 obrazy olejne i akwarele, stworzone dla Towarzystwa, któremu posłużyły jako projekt do wydawanych co roku kart bożonarodzeniowych pod nazwą „Betlejem Łomżyńskie” - opisuje wiceprezes. - Za pośrednictwem łomżyńskich rodzin trafiają dosłownie na cały świat. Powstał także „bliźniaczy” cykl „Łomżyńskie Alleluja” na święta wielkanocne.

Radosne spotkanie przebiegało w świątecznej atmosferze i było okazją do podzielenia się opłatkiem i składania świątecznych życzeń. Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 8.-15. w Galerii, mieszczącej się w TPZŁ przy ul. Sienkiewicza 8.

Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146

 

Foto: Teresa Adamowska, Zygmunt Zdanowicz
Foto:
Foto:
Foto: Teresa Adamowska, Gabriela Szczęsna i Józef Babiel
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę