Prezes Mlekovity podwójnie nagrodzony przez BCC
Dariusz Sapiński, prezes Spółdzielni Mleczarskiej MLEKOVITA z Wysokiego Mazowieckiego otrzymał Złotą Statuetkę Lidera Polskiego Biznesu 2014. Nagrodę przyznało mu Business Centre Club za wysokie wskaźniki finansowe, najwyższą jakość, dynamiczny rozwój sprzedaży na rynku krajowym oraz międzynarodowym, wdrożenie innowacyjnych rozwiązań technicznych i organizacyjnych z uwzględnieniem wpływu na środowisko oraz bezpieczeństwo żywności. Prezes Sapiński, był jednym z 12 szefów najlepszych polskich firm którzy odebrali takie statuetki niedzielnej Gali Liderów Polskiego Biznesu w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.
Przedsiębiorstwo Fair Play z Łomży
EDPOL Food & Innovation Sp. z o.o. z Łomży (dawniej: EDPOL PPH Export-Import Edward Dąbrowski) znalazła się w gronie kilkunastu polskich firm nagrodzonych Nagrodą Główną - Statuetką Przedsiębiorstwo Fair Play 2014. Konkurs od 17 lat organizowany jest pod patronatem Krajowej Izby Gospodarczej. Jego celem jest promowanie etyki w działalności gospodarczej rozumianej jako zespół norm rzetelnego postępowania we wzajemnych relacjach przedsiębiorców z klientami, kontrahentami, pracownikami, wspólnikami, społecznością lokalną, a także władzą lokalną i państwową.
Na końcu atrakcyjności
„Atrakcyjność inwestycyjna to korzyści, jakie oferuje dana lokalizacja inwestorowi” - podkreślają autorzy najnowszego opracowania Atrakcyjność Inwestycyjna Województw i Podregionów Polski 2014 r. Doroczny raport opracowany przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera i tym razem nie przynosi pozytywnych informacji dla mieszkańców regionu. Zarówno województwo podlaskie jaki sam podregion łomżyński nie są atrakcyjne dla inwestorów.
Wśród najcenniejszych marek „Rzeczpospolitej”.
Marka Mlekovita warta jest 1,57 mld złotych. To 200 milionów więcej niż przed rokiem. Mlekovita to najcenniejsza z marek regionu. W najnowszym rankingu „Rzeczpospolitej” zajęła 7 miejsce wśród najcenniejszych polskich marek. Na samym szczycie listy są Orlen, PKO Bank Polski i Biedronaka. Z ciekawostek rankingu jest spektakularny awans - o 48 pozycji - „Łomży”.
LPI wraca do Łomży
Zlikwidowany w czerwcu w łomżyńskim ratuszu Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich od grudnia ruszy pod skrzydłami Agencji Rozwoju Regionalnego. Agencja wygrała zorganizowany przez Urząd Marszałkowski konkurs na prowadzenie go do końca roku. Dostanie za to 16 tys zł. Jeśli się sprawdzi i wyrazi taką chęć, LPI w siedzibie ARR, przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1 będzie funkcjonował także w przyszłym roku.
Profesor Blikle: nie tylko pączki, nie tylko Warszawa
Około trzydziestu łomżyńskich przedsiębiorców zjawiło się z małżonkami i z dziećmi na wykładzie na temat roli firm rodzinnych w Polsce, Europie i świecie, który poprowadził przedstawiciel słynnej warszawskiej firmy Blikle, zatrudniającej prawie 250 pracowników w 20 cukierniach i kawiarniach. - Ojciec mojego pradziadka, kalwin Fryderyk Blikle przybył z kantonu Graubinden w Szwajcarii i osiedlił się w Chełmie Lubelskim, gdzie na początku XIX wieku założył fabrykę ram złoconych... – opowiadał matematyk prof. Andrzej Blikle (lat 75), prezes powstałego w 2008 r. Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych (IFR). - Zmarł młodo, po 40-tce, osierocając pradziadka Antoniego K. Blikle. Wdowa wysłała syna na kilka lat nauki u cukiernika Kacpra Semadeni do Łomży. W 1869 r. Antoni Blikle założył firmę rodzinną, która trwa nieprzerwanie od pięciu pokoleń, czyli od 145 lat.
Podstrefy ekonomiczne będą w Nowogrodzie i Szczuczynie?
Prawdopodobnie jeszcze w najbliższy piątek trafi do ministerstwa gospodarki wniosek Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej odnośnie rozszerzenia istniejących i utworzenia nowych podstref w regionie. Wśród nowych podstref SSSE ma być kilka w regionie Łomży: w Nowogrodzie Szczuczynie, Wysokiem Mazowieckiem i Czyżewie. Nowogrodzka podstrefa ma liczyć ponad 20 hektarów, czyli być trzy razy większą od podstrefy w Łomży.
Otwarcie w fabryce
- Inwestycja powstała dzięki twórczej postawie, determinacji i chęci podejmowania wyzwań – mówi Robert Kleszak, prezes Wilrobi. To firma produkująca meble przede wszystkim dla dzieci i niemal wyłącznie na eksport. Dzięki dotacji unijnej z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka została zbudowana „od zera” na terenie dawnej bazy WZGS przy ul. Nowogrodzkiej. Cała inwestycja kosztowała około 10 milionów złotych i jak szczyci się właściciel to najnowocześniejsza fabryka mebli nie tylko w Łomży, ale i całej północno-wschodniej Polsce. Choć fabryka rozpoczęła działalność jeszcze w 2012 roku dopiero teraz zorganizowano jej oficjalne otwarcie.
Mleczne potęgi
Największe spółdzielnie mleczarskie z regionu Mlekpol z Grajewa i Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego znalazły się w gronie 162 firm z Polski na liście „Europa 500”. To ranking dziennika „Rzeczpospolita” i agencji Deloitte prezentujący największe firmy Europy Środkowo-Wschodniej.
Ekologiczne mleko z Piątnicy
OSM Piątnica w 2015 r. wprowadzi do sklepów ekologiczne mleko – zapowiada prezes Zbigniew Kalinowski na łamach „Pulsu Biznesu”. Dla piątnickiej spółdzielni ma to być „naturalny etap rozwoju po ponad 20-letnich doświadczeniach w naturalnej produkcji żywności, bez sztucznych dodatków.”
SSSE nie szkoli za pieniądze
Do pracowników Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej coraz częściej docierają zapytania dotyczące odpłatnych szkoleń z tematyki stref ekonomicznych organizowanych przez firmy konsultingowe. - Informuję, że aktualnie nie prowadzimy takich szkoleń, nie zleciliśmy ich również firmom zewnętrznym – mówi Robert Żyliński, prezes SSSE podkreślając, że szkolenia dla przedsiębiorców Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna zawsze prowadzi bezpłatnie.
PWSIiP w Łomży zapłaci za staże 272 studentów. Szukają gdzie ich posłać
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży szuka pracodawców do współpracy w ramach unijnego programu płatnych staży studenckich. Projekt zakłada, że trzymiesięczne staże w firmach regionu spędzi połowa studentów pierwszego roku wszystkich kierunków uczelni. - Celem staży jest również podniesienie poziomu praktycznych elementów edukacji zgodnie z potrzebami nowoczesnej gospodarki i dynamicznie zmieniającego się rynku pracy – przekazuje Sebastian Chrzanowski z PWSIiP. - Student poprzez formę stażu ma możliwość nabycia doświadczenia już podczas studiów, co w znacznym stopniu ułatwi mu wejście na rynek pracy.
PHU „Okleina” pierwsza w Podstrefie Łomża
Firma PHU „Okleina” Kazimierza Domurata z Łomży ma być pierwszą, która zainwestuje na terenach Podstrefy Łomża Suwalskiej Specjalnej Stefy Ekonomicznej. Tylko ta firma złożyła ofertę w pierwszym przetargu na sprzedaż w sumie 6 działek i kompleksów działek Podstrefy. PHU Okleina, to dziś hurtownia z materiałami do produkcji mebli, która na najmniejszej z działek na terenie Podstrefy Łomża planuje uruchomienie zakładu produkcyjnego frontów do mebli kuchennych i innych prefabrykatów przetwórstwa drewna oraz wykańczania płyt meblowych. Przy nakładach rządu 1,8 mln zł zaoferowała utworzenie co najmniej 5 nowych miejsc pracy.
Bezrobocie spada
Bezrobotnych na koniec maja w Łomży i okolicy było o ponad 300 mniej niż miesiąc wcześniej i blisko 300 mniej niż przed rokiem. Spadek bezrobocia to niestety nie efekt nagłego rozwoju gospodarczego, a raczej uruchomienia przez PUP środków na aktywne formy zatrudnienia. W ciągu miesiąca do urzędu wpłynęło 269 ofert pracy czyli o ponad 100 mniej niż rejestrujących się bezrobotnych, a blisko połowa tych ofert stanowiły te dotyczące pracy subsydiowanej. Jak podaje urząd w maju, w ramach otrzymanych środków na 2014r., na aktywnych formach przeciwdziałania bezrobociu u różnych pracodawców pracowało w sumie 718 osób.
Najwyższy magazyn polskiego mleczarstwa powstaje w Piątnicy
– W ciągu dwóch miesięcy powinien stanąć szkielet, do końca roku ukończymy budowę, a na początku przyszłego rozpoczniemy jego eksploatowanie – mówi Karol Gardocki (28 lat), kierownik działu technicznego OSM Piątnica o nowo budowanym magazynie wysokiego składowania. Magazyn będzie miał wysokość 35 metrów, czyli mniej więcej zrówna się z wieżami stojącego na wzgórzu piątnickiego kościoła. W tym tygodniu na placu budowy, tuż obok wybudowanej przed rokiem czterokondygnacyjnej hali produkcyjnej, ustawiono wysoki dźwig, który będzie transportował poszczególne elementy nowoczesnego magazynu. Jego wysokość już teraz pokazuje, jak wielkich gabarytów będzie to budynek.
Nowy prezes PKS Łomża
Adam Wykowski nie jest już prezesem należącej do samorządu województwa podlaskiego spółki PKS Łomża. Dziś Rada Nadzorcza na to stanowisko powołała Grzegorza Rytelewskiego. To, jak wynika z naszych informacji, osoba – podobnie jak Wykowski – związana z PSL. Jan Kwasowski, rzecznik prasowy marszałka województwa podlaskiego, podaje że już wcześniej rada nadzorcza PKS Łomża negatywnie oceniła pracę Wykowskiego, a we wtorek 27 maja Zarząd Województwa po przeanalizowaniu sytuacji w przedsiębiorstwie rekomendował desygnowanym przez siebie przedstawicielom rady nadzorczej powołanie Grzegorza Rytelewskiego na stanowisko prezesa zarządu na nową kadencję tj. na lata 2014 – 2017.
„Za bardzo” chcieli pomóc przedsiębiorcom
Przedsiębiorcom, którzy zechcą zainwestować w Łomży samorząd będzie stawiał mniejsze wymagania rozważając ich wniosek o zwolnienie z podatku od nieruchomości. Radni miejscy po burzliwej dyskusji przyjęli przedstawiony przez prezydenta projekt uchwały m.in. ograniczający liczbę koniecznych do zatrudnienia na stałe pracowników. Komisja Rozwoju i Przedsiębiorczości proponowała jeszcze większe ograniczenie liczny zatrudnianych i m.in. wydłużenie zwolnienia z roku do dwóch lat. Skarbnik miasta w imieniu prezydenta przekonywała jednak, że na tym etapie radni w uchwale zmieniać niczego już nie mogą, bo cała procedurę należałoby zaczynać od nowa. - To coś musi być nie tak z procedurą – dziwił się przewodniczący Rady Miasta Maciej Borysewicz. - To jakieś kuriozum wyszło.
OSM Piątnica idzie do telewizji
1 czerwca ma rozpocząć się ogólnopolska kampania promująca Jogurty typu greckiego z OSM Piątnica. Będzie to pierwsza kampania reklamowa w długoletniej historii spółdzielni. Kampania obejmie m.in. telewizję, internet i kino i potrwa do 13 lipca.
Chętni na inwestycje w Podstrefie Łomża będą później?
Jedną „specyfikację istotnych warunków przetargu” na działki w Łomży sprzedała Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna. To oznacza, że do czerwcowego przetargu, w którym na sprzedaż wystawionych będzie sześć działek objętych Podstrefą Łomża SSSE, będzie mógł przystąpić tylko jeden podmiot. - Nie odbiega od naszych oczekiwań, jak również średniej z innych przetargów w podstrefach np. w Białymstoku, Suwałkach – mówi Robert Żyliński, prezes SSSE. - Jak podkreślałem wcześniej przetarg miał na celu rozpoznania rynku i dostosowanie naszej oferty. Jesteśmy przekonani o sukcesie kolejnych przetargów bo mamy konkurencyjny produkt i duży potencjał przedsiębiorców.
„Należy stworzyć konkurencję dla innych przedsiębiorstw z całego świata”
Konsolidacja w przemyśle spożywczym i handlu w Polsce i regionie była jednym z tematów poruszanych podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Wśród panelistów tematycznej debaty znalazł się także Krzysztof Homenda, członek zarządu, Przedsiębiorstwa Przemysłu Spożywczego PEPEES w Łomży. - Procesy konsolidacyjne są niezbędne do tego, aby polskie produkty mogły znaleźć się nie tylko na rynkach europejskich, ale i światowych. Duży może więcej – dlatego należy myśleć o konsolidacji, która ma szansę przynieść wiele korzyści dla przemysłu spożywczego – mówił Krzysztof Homenda podkreślając, że należy stworzyć konkurencję dla innych przedsiębiorstw z całego świata.