Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 marca 2023 napisz DONOS@

Młody artysta z „Plastyka” doceniony w Polsce

mm cz, 23 marca 2023 14:38

Oskar Chludziński ma prawie 18 lat, biega po 5-10 kilometrów, jeździ rowerem i na rolkach, i lubi grać w piłkę nożną. Jednak to nie sport wyróżnił aktywnego nastolatka w czterech województwach: podlaskim, mazowieckim, lubelskim i warmińsko-mazurskim, a jurorzy Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego. Oskar maluje i rysuje tak dobrze, że może zdobyć indeks Akademii Sztuk Pięknych.

Kurpiowskie bartnictwo na przestrzeni wieków

mm cz, 23 marca 2023 11:46

Dr Urszula Kuczyńska przedstawiła tradycje kurpiowskiego bartnictwa podczas prelekcji w ramach cyklicznych spotkań Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów. Mówiła choćby o unikalnych zbiorach prawa bartnego Krzysztofa Niszczyckiego z 1559 roku i Stanisława Skrodzkiego z 1616 roku, pochodzących ze starostw przasnyskiego i łomżyńskiego. – Oba te kodeksy to jedyne zachowane w skali Polski tak duże zbiory, dotyczące funkcjonowania bartnictwa – podkreślała Urszula Kuczyńska, dodając, że inne zbiory prawa bartnego z tego okresu liczą po kilkanaście paragrafów, gdy ten Stanisława Skrodzkiego ma ich aż 115, a do tego wiele wskazuje na to, że oba zbiory są znacznie starsze niż się przypuszcza.

Spektakl „Inna”, spotkanie z prof. Cenckiewiczem i wystawy na weekend

mm cz, 23 marca 2023 07:57

Autorski wieczór z prof. Sławomirem Cenckiewiczem, spektakl „Inna” Aleksieja Słapowskiego w reżyserii Dariusza Szady-Borzyszkowskiego Teatru BaWiMo oraz wystawy: malarstwa Moniki Sawionek w Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku i „Przyroda Warmii i Mazur” w Muzeum Przyrody-Dworze Lutosławskich w Drozdowie czekają na widzów w najbliższy weekend.

Światowy Dzień Poezji z Markiem Lechowiczem

mm śr, 22 marca 2023 08:31

Światowy Dzień Poezji uczczono w Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej spotkaniem z Markiem Lechowiczem. Wiersze cenionego poety, pisarza, reżysera i scenarzysty zaprezentowała młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki oraz jej opiekunka Dorota Przestrzelska. Sam autor przeczytał swój ulubiony, poruszający i nabierający teraz zupełnie innego znaczenia „Ukraina wiecznie żywa”. Do tego na finał spotkania został obdarowany wyjątkowym prezentem, co przydarzyło mu się po raz pierwszy w życiu.

Biblijna wystawa w Muzeum Północno-Mazowieckim

mm wt, 21 marca 2023 12:21

Prace aż sześciu wybitnych artystów można do końca maja podziwiać w Muzeum Północno-Mazowieckim na wystawie czasowej „Biblia ilustrowana. Klasyka i śmiałość przedstawień”. Są wśród nich trzy XIX-wieczne odbitki akwafort Rembrandta oraz unikalny cykl grafik Andrzeja Strumiłły oraz ciekawe wydania Biblii, w tym zilustrowane przez Gustave'a Doré i Salvadora Dali. – Otwieramy dzisiaj wystawę, prezentującą stosunkowo mało znane oblicze jednej z najważniejszych ksiąg ludzkości – podkreślała dyrektor muzeum Paulina Bronowicz-Chojak, dodając, że Biblia była od wieków źródłem inspiracji dla artystów, co potwierdzają jej eksluzywne wydania, ilustrowane ręką prawdziwych mistrzów.

Afrykańska wystawa w MDK-DŚT

mm pon, 20 marca 2023 10:01

Obrzędowe maski, sarkofagi faraonów, biżuteria, ozdoby i tkaniny, a wszystko zainspirowane kulturą i zwyczajami Czarnego Lądu i do tego bardzo oryginalne. To efekt dwutygodniowych zajęć feryjnych dla dzieci „Odkrywcy kultury – Afryka” w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych, zaprezentowany na powarsztatowej wystawie w Galerii Bonar. Teraz do końca kwietnia w MDK trwa przyjmowanie prac na ogólnopolski konkurs plastyczny „Makulatura to nie śmieć – Moczary”, a kolejne warsztaty plastyczne dla najmłodszych odbędą się podczas wakacji.

Filharmonia Kameralna z kolejnym dofinansowaniem

mm cz, 16 marca 2023 19:12

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego otrzymała 68 tysięcy złotych dofinansowania na realizację projektu „Muzyczne barwy polskości“. Zostanie on sfinalizowany w ramach programu „Kultura dostępna“, realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury, dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wniosek łomżyńskiej orkiestry znalazł się na drugim miejscu, wraz z dwiema innymi instytucjami, pod względem liczby zdobytych punktów, a złożono ich aż 828. Dodatkowe pieniądze zostaną przeznaczone na sześć koncertów muzyki polskiej oraz cykl audycji szkolnych i warsztatów muzycznych.

Muzyczne przedwiośnie z Igą Martą Ludkiewicz i Jerzym Karwowskim

mm cz, 16 marca 2023 08:48

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego ponownie zaprosiła młodszych i starszych słuchaczy na dwa koncerty jednego dnia. Publiczność szkolnego stanowili uczniowie SP4, południowego „Filharmonia dostępna”, zakończonego warsztatami muzycznymi i plastycznymi, osoby o różnym stopniu niepełnosprawności z Łomży i z regionu. Oba cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, nie tylko z racji udziału uwielbianego w Łomży wirtuoza-multiinstrumentalisty Jerzego Karwowskiego, ale też z powodu zaprezentowania się w bardzo nietypowej roli pierwszej wiolonczelistki orkiestry Igi Marty Ludkiewicz.

Nieoczywiste „Portrety – Głowy” Agaty Stępień

mm pon, 13 marca 2023 08:15

Wystawę sitodruku „Portrety-Głowy” Agaty Stępień otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. To najnowsze prace artystki, związanej z Akademią Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, efekt jej fascynacji sztuką przedstawiającą. Portety z tego cyklu, jak zauważa dr Marta Anna Raczek-Karcz, „balansują na granicy abstrakcji i figuracji, a istotną rolę odgrywa w nich, podobnie jak we wcześniejszych grafikach artystki, korelacja barwna”, ale Agata Stępień już zapowiedziała kolejną zmianę w swej twórczości.

Grand Prix „Radości spod kapelusza” dla Łomży

mm nie, 12 marca 2023 11:53

Magdalena Głębocka z Łomży zdobyła Grand Prix XVII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Zwycięstwo zapewniło jej poruszające i perfekcyjne wykonanie mrocznego utworu „Przekleństwo Millhaven”, polskiej wersji piosenki Nicka Cave'a. To pierwsza nagroda Grand Prix dla reprezentanta Łomży w 17-letniej historii konkursu. Jury pod przewodnictwem popularnego aktora Krzysztofa Dziermy doceniło jeszcze siedmioro innych uczestników z Łomży, w tym Eryka Wojtkowskiego, który ponownie okazał się bezkonkurencyjny w kategorii monolog/wiersz.

Nowe bursztynowe eksponaty w zbiorach łomżyńskiego muzeum

mm pt, 10 marca 2023 17:35

Zbiory Muzeum Północno-Mazowieckiego wzbogaciły się o dwa cenne bursztynowe naszyjniki z okresu międzywojnia. Tak dużych zakupów do muzealnego Działu Bursztynu nie było od wielu lat – były one możliwe dzięki darowiźnie w wysokości 70 tysięcy złotych od Fundacji KGHM Polska Miedź. – Oba sznury korali są tym cenniejsze, że bursztynu na Kurpiach w zasadzie już nie ma, a to właśnie jantar z tych terenów stanowi przedmiot zainteresowania naszego muzeum. Poszukiwania naszyjników trwały kilka miesięcy – podkreśla Paulina Bronowicz-Chojak, dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego, zapowiadając już czasową wystawę „Bursztyn- dar prastarych drzew”, przygotowaną w ramach obchodów 75-lecia Muzeum Północno-Mazowieckiego.

Przyrodnicze wędrówki z Łukaszem Dobkowskim

mm pt, 10 marca 2023 08:18

Fotograf przyrody Łukasz Dobkowski był bohaterem spotkania „Przyrodnicze wędrówki” w Galerii Pod Arkadami. Zaprezentował widzom, w tym uczestnikom kursu fotografii przyrodniczej MDK-DŚT, nie tylko zdjęcia z ostatnich 20 lat, ale też opowiedział o swej fotograficznej pasji, dzieląc się też praktyczną wiedzą zdobytą w terenie. – Wsiąkłem w to już na dobre – mówi Łukasz Dobkowski. – Czasami jestem zmęczony, myślę, że już tyle razy wstawałem tak wcześnie, zrobiłem tyle tematów, więc warto trochę odpocząć. Ale znowu przychodzi wiosna i wszystko zaczyna się od nowa – tylko w tym tygodniu byłem już na zdjęciach trzy razy!

Finałowy akcent tegorocznego Dnia Kobiet

mm pt, 10 marca 2023 08:07

Wspaniały muzyczny prezent przygotowała z myślą o paniach Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego. Na program koncertu, niejako wieńczącego cykl łomżyńskich wydarzeń związanych z Dniem Kobiet, złożyły się bowiem same przeboje, w tym operetkowe i operowe arie. Porywająco zaśpiewali je sopranistka Małgorzata Trojanowska i tenor Michał Dziedzic, a orkiestrę poprowadził, bardzo w Łomży lubiany, dyrygent boliwijskiego pochodzenia Ruben Silva. Nie zabrakło kwiatów wręczanych paniom przez artystów i zastępcę prezydenta Łomży Andrzeja Garlickiego, a koncert, poza solistami i dyrygentem, miał też jeszcze jednego bohatera.

Kobiece piosenki na Dzień Kobiet

mm cz, 09 marca 2023 15:50

Najpiękniejsze piosenki najwybitniejszych polskich kompozytorów, autorów i wykonawców złożyły się na koncert „Piosenka jest kobietą” z okazji 8 marca. Liczna publiczność oklaskiwała w Hali Kultury nie tylko muzyczne perełki z tekstami takich mistrzów jak Młynarski, Kofta czy Osiecka, ale też ich piękne interpretacje w wykonaniu 8. wokalistów Studia Wokalnego eMDeK. Koncert został zorganizowany przez Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych i łomżyński oddział Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, dlatego w roli konferansjera wystąpiła Karolina Skłodowska, doskonale wszystkim znana jako kierownik Galerii Sztuki Współczesnej.

Wojskowy koncert na Dzień Kobiet

mm śr, 08 marca 2023 11:37

Połączone składy zespołów My z Łomży 18 Łomżyńskiego Pułku Logistycznego i Radionauci przygotowały w przededniu Dnia Kobiet wspaniały muzyczny prezent dla wszystkich pań. Współpraca obu grup była możliwa, ponieważ śpiewa w nich szer. Tomasz Wiśniewski, wszechstronny wokalista świetnie czujący się w każdym repertuarze, choćby niezrównany interpretator ponadczasowych przebojów Czesława Niemena. – Rozwijamy się również w obszarze szeroko rozumianej kultury! – podkreślał płk Paweł Gałązka, dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, dziękując swym podkomendnym, cywilnym pracownikom jednostki oraz uczniom Szkoły Podstawowej nr 7 i zespołowi Radionauci za bardzo udany koncert.

Sensacyjna wystawa w Muzeum Północno-Mazowieckim

mm pon, 06 marca 2023 09:47

Wystawę czasową „Jaćwieskie eldorado-najbogatsze cmentarzysko Jaćwingów” otwarto w Muzeum Północno-Mazowieckim. To unikalna i jedyna na świecie tak obszerna kolekcja, dotycząca pogańskiego ludu, zamieszkującego w średniowieczu tereny obecnej, północno-wschodniej Polski. Do niedawna niewiele było o nich wiadomo, ale ta sytuacja zmieniła się wraz z odkryciem cmentarzyska w Krukówku. Pomimo tego, że wcześniej zostało niemal doszczętnie zdewastowane przez „poszukiwaczy” skarbów, to i tak znaleziono na nim ponad 600 niezwykle cennych obiektów, w tym broń i ozdoby, potwierdzające, że Jaćwingowie byli nie tylko wyśmienitymi wojownikami.

Gitarowe koncerty i utwór dla Sofityny

mm pon, 06 marca 2023 09:16

Światowa premiera utworu „Sofitina” była głównym punktem programu gitarowego recitalu „Salon hiszpański – muzyczna opowieść o Sofitynie” Wojciecha Popielarza w Muzeum Przyrody– Dworze Lutosławskich w Drozdowie. Zainteresowanie tym koncertem było tak duże, że trzeba było go powtórzyć, a poza utworem poświęconym Sofii Casanovie-Lutosławskiej artysta wykonał szereg innych kompozycji obrazujących jej życie, w tym kolejne autorskie, jak suita wojenna „Hej Ukraino!”. Udało mu się też wciągnąć do wspólnego muzykowania publiczność, która z ogromnym zadowoleniem przyjęła informację, że Wojciech Popielarz już latem wróci do Drozdowa.

Silna reprezentacja Łomży na „Radość spod kapelusza”

mm pon, 06 marca 2023 07:10

Aż 16. młodych recytatorów i wokalistów z łomżyńskich szkół oraz placówek kulturalnych zakwalifikowało się do finału XVII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Kilkoro z nich, w tym Julia Krajewska oraz Magdalena Głębocka i Eryk Wojtowski, zwycięzcy konkursu w latach 2022 i 2021, zaprezentowało bardzo dojrzałe, aktorskie interpretacje wykonywanych utworów. Już w najbliższą sobotę 11 marca zwycięzcy eliminacji miejskich zmierzą się w finale konkursu z uczestnikami z całego kraju, walcząc nie tylko o zwycięstwo w kategorii monolog/wiersz oraz piosenka, ale również o Grand Prix.

Niesamowite i pouczające przygody skarpetek

mm nie, 05 marca 2023 14:09

Teatralną wersję, uwielbianej przez dzieci, książki Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” przygotował Teatr Lalki i Aktora. Reżyser i autor adaptacji Jarosław Antoniuk zaprezentował bardzo oryginalne spojrzenie na tę pełną humoru i mądrą opowieść, w której przygody skarpetek stają się pretekstem do poszukiwania życiowego celu i prawdziwych wartości. Wśród brylującego na scenie całego zespołu aktorskiego szczególnie wyróżniali się Rafał Swaczyna, Tomasz Bogdan Rynkowski i debiutująca w premierowym spektaklu Agnieszka Horniczan. Robiąca wrażenie scenografia to ostatnie dzieło, zmarłego przed niespełna miesiącem, Przemysława Karwowskiego, zaś intrygującą muzykę skomponował Bogdan Szczepański.

„Dęciaki” w Hali Kultury

mm so, 04 marca 2023 10:10

Łomżyńska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Waldemara Borusiewicza ponownie zagrała w Hali Kultury. Jak podkreślał założyciel orkiestry jest ona jedyną w regionie i jedną z nielicznych tego typu w Polsce, ponieważ jej stały skład tworzą włącznie lokalni muzycy, przede wszystkim uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży. W piątkowy wieczór zaprezentowali zupełnie odmienny program niż na niedawnym 15-leciu, perfekcyjnie grając bardzo zróżnicowane utwory, w tym niezmiernie rzadko wykonywane przez orkiestry dęte.

« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę