Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 03 czerwca 2024 napisz DONOS@

piątek 29.04.2005

Gazeta Współczesna - Nasi najwięksi Gazeta Współczesna - Ratusz niczym krzyżacki zamek Gazeta Współczesna - Zablokują drogę Kurier Poranny - Gdzie się podziały bociany?

Gazeta Współczesna - Nasi najwięksi
Jedenaście firm z regionu północno-wschodniego Polski znalazło się na liście pięciuset największych polskich przed-siębiorstw tygodnika „Polityka”. Dwie z nich trafiły również do rankingu 100 największych krajowych eksporterów.
„Polityka” stworzyła taką listę po raz dwunasty. Większość firm, które się na niej znalazły, były tam już przed rokiem.
Przedsiębiorstwem z regionu północno-wschodniego, które zajęło najwyższe miejsce w rankingu, jest Spółdzielnia Mleczarska „Mlekpol” z Grajewa.
– Ubiegłoroczne wyniki naszej spółdzielni nie są zaskoczeniem – powiedział Edmund Borawski, prezes SM „Mlekpol”. – Zapracowali na nie wszyscy – producenci mleka oraz pracownicy spółdzielni.
Kolejną firmą z regionu północno--wschodniego, która trafiła na Listę 500, jest białostocki producent Absolwenta i Żubrówki – Polmos. W drugiej setce znalazły się: Zakład Energetyczny Białystok (200.), Philips DAP Industries Poland sp. z o.o. (204.), białostocki BOS (242.), Pfleiderer Grajewo (245.) oraz ostrołęcki Intercell SA (249.).
więcej: Gazeta Współczesna - Nasi najwięksi

Gazeta Współczesna - Ratusz niczym krzyżacki zamek
Podczas rewitalizacji i modernizacji Starego Ratusza w Łomży prowadzone są również prace w jego podziemiach. Ich celem jest umocnienie i podbicie fundamentów, wykonanych ponad 180 lat temu.
– Zbudowane są one z ogromnych głazów narzutowych, spajanych gliną łączoną najprawdopodobniej z białkiem. Podobną metodę stosowano przy budowie zamków krzyżackich – wyjaśnia Jarosław Koszewski, inspektor biura prasowego kancelarii prezydenta Łomży.
Obserwując sklepienie piwnic Starego Ratusza dostrzec można, że w swej niemal 200-letniej historii, z pewnością był przebudowywany. Ponadto, od jednego z piwnicznych pomieszczeń odchodzi wąski korytarz, który został zamurowany.
więcej: Gazeta Współczesna - Ratusz niczym krzyżacki zamek

Gazeta Współczesna - Zablokują drogę
– Jeśli nie zostanie wykonany pas przepędu dla bydła, wówczas będę krowy prowadził po nowo układanych chodnikach – zapowiada Antoni Sobolewski, mieszkaniec wsi Guty w gm. Szczuczyn. Rolnika popierają też inni mieszkańcy wsi – Mirosława Olszewska i Janusz Bogdan. Zdesperowani rolnicy zapowiadają blokowanie drogi.
– Przedstawiciele białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad obiecali, że pas zostanie wykonany w styczniu, później, że w marcu, tymczasem mamy już maj, bydło trzeba prowadzić na pastwiska, a pasa jak nie ma tak nie ma – żalą się rolnicy.
Jerzy Wierszałowicz, inżynier kontraktu „Modernizacja drogi 61 na odcinku Szczuczyn – Grajewo” rozkłada ręce.
– Od początku naszym zamierzeniem było wykonanie pasa przepędu dla bydła. Jednak w wyniku kłótni pomiędzy mieszkańcami, pomimo, że został już wyłoniony wykonawca zadania, nie możemy rozpocząć prac – mówi Jerzy Wierszałowicz.
więcej: Gazeta Współczesna - Zablokują drogę

Kurier Poranny - Gdzie się podziały bociany?
Dziesięć wolnych gniazd w Pentowie i prawie wszystkie w Białowieży. W tym roku na Podlasie przyleciało znacznie mniej bocianów niż w latach ubiegłych.
– W tym roku wielu z nas patrzyło w niebo, czekając na bociany, a one nie przyleciały – mówi prof. Simona Kossak, biolog z Instytutu Badawczego Leśnictwa w Białowieży.
Pentowo – Europejska Wioska Bociania. To tutaj przylatujące wiosną bociany mają najlepsze warunki. Jednak w tym roku bocianie pary zajęły jedynie połowę z dwudziestu sześciu gniazd.(...)
W Białowieży prof. Kossak doliczyła się jedynie pięciu bocianów. – To jest nic. Spośród dwudziestu gniazd zajęte są tylko dwa. I podobnie jest wszędzie – mówi.(...)
Bociani problem dostrzegają też pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego. Podkreślają jednak, że na jakiekolwiek kategoryczne opinie potwierdzające to zjawisko jest jeszcze za wcześnie. Nic niepokojącego nie zauważyli natomiast pracownicy Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego. – W Drozdowie większość gniazd jest raczej zasiedlona – uspokaja Weronika Kolenda, specjalista do spraw nauki w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym. – Ale pojedziemy w teren i sprawdzimy to. Dokładną liczbę bocianów poznamy dopiero na przełomie lipca i sierpnia. Wtedy jak co roku policzymy je – dodaje.
więcej: Kurier Poranny - Gdzie się podziały bociany?

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę