Zmiany w kierownictwie Akademii Łomżyńskiej
Tuż przed nowym rokiem akademickim 2. września rektor Akademii Łomżyńskiej prof. Dariusz Surowik, wręczył powołania prorektorom, dziekanom i prodziekanom. Widzimy w nim kilka nowych osób, kilka innych kontynuuje swoją pracę.
Dysleksja u dzieci. Po czym ją poznać i co robić dalej?
Dysleksja to specyficzne zaburzenie rozwojowe, które dotyka zdolności czytania i pisania. Może mieć znaczący wpływ na rozwój edukacyjny i emocjonalny dziecka. W Polsce, podobnie jak na całym świecie, jest diagnozowana coraz częściej.
Rodzice przed zamkniętymi drzwiami
Premier Donald Tusk przedłużył obowiązywanie w Polsce stopni alarmowych do 31. listopada 2024 r. 4 stopnie służą zachowaniu czujności wobec zagrożenia zamachami terrorystycznymi. Tak zwany stopień BRAVO obejmuje, m.in. zakaz wstępu do przedszkoli, szkół i uczelni osobom postronnym. Obowiązująca od połowy lutego „ustawa Kamilka” miała zwiększyć bezpieczeństwo najmłodszych dzieci. Jednak nawet szczytne hasła trudno jest wprowadzić w życie, bo diabeł tkwi w szczegółach. Mieli o tym okazję przekonać się rodzice uczennic i uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Łomży.
Kalendarz roku szkolnego 2024/2025
W poniedziałek 2 września rozpoczął się kolejny rok szkolny. Poniżej prezentujemy najważniejsze wydarzenia, jakie towarzyszą uczniom poszczególnych poziomów nauczania.
Słoneczny nowy rok szkolny w I LO oraz II LO w Łomży
Białe bluzki i koszule, granatowe albo czarne spódnice i spodnie – oto znaki rozpoznawcze dzieci i nastolatków, którzy w Łomży zaczęli nowy rok szkolny. Tyle słońca w całym mieście, jak śpiewała Anna Jantar, i tyle radości w rozmowach z rówieśnikami po udanych wakacjach. Dorośli i działacze samorządów uczniowskich podczas inauguracji mieli dla uczennic i uczniów dużo życzeń i dobrych rad na powodzenie w edukacji, jednak tylko najlepsi absolwenci zostali w II LO nagrodzeni złotymi tarczami i... kilkoma tysiącami złotych, w uznaniu dla 5 najlepszych wyników na maturach w maju.
Od września nauka pierwszej pomocy w szkołach
Od nowego roku szkolnego na wszystkich etapach edukacji, prowadzona ma być nauka pierwszej pomocy. Nauczycieli do zajęć szkolą instruktorzy WOŚP.
10 ćwiczeń do nauki czasowników modalnych ESL
Nauka czasowników modalnych w języku angielskim to jedno z najważniejszych, ale też najtrudniejszych zadań dla uczących się tego języka. Czasowniki modalne, takie jak "can", "could", "may", "might", "must", "shall", "should", "will" i "would", są kluczowe do wyrażania możliwości, obowiązku, prawdopodobieństwa i wielu innych niuansów.
Znają się na kotach, psach, koniach, krowach i wężach
Czwórka maturzystów po 5 latach nauki w Technikum Weterynaryjnym w Łomży rywalizowała w finale XXI Konkursu imienia dr nauk weterynaryjnych Jana Stypuły, Senatora Ziemi Łomżyńskiej. Organizatorzy nagrodzili osobę, której prezentację tematu i wiedzę ocenili najwyżej, indeksem na I rok Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Absolwenci szkół średnich poznali wyniki matur
W województwie podlaskim jest 7 tysięcy 605 absolwentów szkół ponadpodstawowych, czyli 4-letnich liceów ogólnokształcących, 5-letnich techników, szkół artystycznych, branżowych szkół II stopnia i 2 absolwentów – obywateli Ukrainy. Poznali wyniki matur, jakie prowadzono w maju w całej Polsce. Uczennice i uczniowie z liceów osiągnęli wyniki lepsze od techników, średnio o kilka procent z przedmiotów obowiązkowych pisemnych: języka polskiego, matematyki i angielskiego. II LO w Łomży powtarza corocznie sukcesy maturalne: znowu zdali wszyscy zdający – 152 na 152.
Raport: fatalna kondycja fizyczna polskich uczniów
Aż 94 proc. dzieci i młodzieży w Polsce nie posiada wystarczających kompetencji ruchowych, czyli nie potrafi prawidłowo biegać, skakać czy rzucać piłką - dowodzi najnowszy raport przygotowany przez Akademię Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Badanie przeprowadzone w zeszłym roku objęło swoim zasięgiem ponad dwa tysiące uczniów z 17 podstawówek z całej Polski.
Szkoła wiedzy i przyjaźni wyrusza na wakacje
Alicja Marcinowska ma 18 lat, trzy przyjaciółki w jednej Szkole i szczęście do nauki w „Wecie”, co doradziła jej mama. Jeżeli wszystko dobrze pójdzie, Alicja z tegoroczną średnią ocen 5, 22 zostanie studentką SGGW w Warszawie lub UWM w Olsztynie. Uczennica Technikum Weterynaryjnego jest jedną z ponad 800 nastolatek i nastolatków w Szkole przy ul. Stacha Konwy. Wyróżnieni na koniec roku szkolnego występowali po dyplomy i nagrody na czerwonym dywanie, jak gwiazdy w Gdyni, Cannes czy Hollywood. Emil Mayer 18-tkę ma za miesiąc, od soboty - wakacje i znakomity humor, jaki na koniec nauki ma ponad 13 tysięcy dzieci i około 1 400 nauczycieli w placówkach w Łomży.
Możesz studiować Logistykę w Akademii Łomżyńskiej
Trwa rekrutacja w Akademii Łomżyńskiej, absolutną nowością w edukacyjnej ofercie uczelni jest kierunek Logistyka.
"Bez korzeni nie zakwitniesz"
Rafał Kołakowski oraz Nela Bikowska zostali podlaskimi laureatami konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”.
Konrad Kamiński trzeci w Krajowym Konkursie Szkół Rolniczych
Uczeń Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie Konrad Kamiński zajął III miejsce w „ I Krajowym Konkursie Szkół Rolniczych ”.
Niepubliczne Przedszkole Specjalne „Wyjątkowa Kraina” dla dzieci z Autyzmem i Zespołem Aspergera
W Niepublicznym Przedszkolu Specjalnym „Wyjątkowa Kraina” wiemy, że podążając za dzieckiem, mamy szansę zajrzeć do jego świata i odkryć to, co często niewidoczne lub pomijane. Mamy doświadczenie, że dziecko, które czuje prawdziwe zainteresowanie sobą, odwdzięcza się zaangażowaniem i zaufaniem. Z wielką radością i dumą obserwujemy, jak nasze dzieciaki rozwijają się i doskonalą codzienne umiejętności. Robią to bez presji, bez poganiania, bez wymuszania czegoś, na co w danym momencie nie są gotowe. W małych grupach, kameralnie, ze spokojem, uśmiechem i cierpliwością.
20 lat państwowej uczelni w Łomży
„Wiara i osobista ambicja śp. prof. Kazimierza Pieńkowskiego stworzyły ścieżkę, która dziś jest solidnym traktem, a w przyszłości być może autostradą do sukcesu naszego miasta. Wystarczy w to uwierzyć w włożyć w tę myśl zespołową pracę” - mówił rektor Akademii Łomżyńskiej prof. dr hab. Dariusz Surowik podczas uroczystej gali z okazji 20-lecia istnienia uczelni.
Nauka gry na instrumencie – od czego zacząć?
Wiele osób chce zacząć grać na wybranym sprzęcie muzycznym, ale nie wie, jak się za to zabrać. Początek warunkuje to, czy przygoda z nowym muzycznym zainteresowaniem przerodzi się w hobby. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać nauka gry na instrumencie!
Drużyna SP Olszyny wygrała Turniej BRD w Podlaskiem
- Nasi 5-klasiści bardzo ciężko na to zwycięstwo zapracowali, wygrywając w finale wojewódzkim XLV Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym we wtorek w Białymstoku – mówi z satysfakcją i dumą dyrektor Sylwia Pieńkowska ze Szkoły Podstawowej imienia Zesłańców Sybiru w Olszynach, powiat łomżyński. - Reprezentowała nas czwórka uczniów: Amelia Rogalska, Milena Kołakowska, Jan Kozłowski i Patryk Sulkowski. Zwyciężyli jako drużyna i indywidualnie.
5 sposobów na zainteresowanie przedszkolaka nauką języka angielskiego
Czy rozważasz wprowadzenie języka angielskiego dla swojego przedszkolaka, ale nie jesteś pewien, od czego zacząć? Będziemy badać korzyści płynące z nauki angielskiego w młodym wieku i umiejętności, które może rozwijać. Odkryj pięć interesujących sposobów na nauczanie angielskiego przedszkolakom, od gier językowych po zabawy z rodzicami. Dowiedz się o najlepszych metodach nauczania angielskiego w przedszkolu, w tym o metodach immersji językowej i technikach audiowizualnych. Dowiedz się o wyzwaniach związanych z nauczaniem angielskiego młodych uczniów i otrzymaj wskazówki dotyczące tworzenia sprzyjającego środowiska nauki. Dołącz do nas podczas eksploracji ekscytującego świata nauczania angielskiego przedszkolakom!
Technik usług kosmetycznych - jakie zabiegi możesz wykonywać po ukończeniu szkoły policealnej?
W świecie kosmetyki i urody zawód technika usług kosmetycznych cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Po ukończeniu szkoły policealnej, takiej jak GoWork, absolwenci dysponują szerokim zakresem umiejętności i kompetencji, które pozwalają im na wykonywanie różnorodnych zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających. Jak wygląda zawód technika usług kosmetycznych? Jakie umiejętności nabywa się podczas nauki w szkole kosmetycznej? Jakie zabiegi możesz wykonywać po ukończeniu szkoły policealnej GoWork? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, który rozwieje wszelkie wątpliwości na ten temat.