Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 24 grudnia 2024 napisz DONOS@

Płocie, okonie, krasnopióry i pielęgnice w akwarium

Wystawa akwarystyczna w parku dworskim przybrała postać akwarium zewnętrznego z rodzimymi rybami słodowodnymi i zimnowodnymi. Na XIII Ogólnopolskie Dni Akwarystyki w Drozdowie do Muzeum Przyrody Dworu Lutosławskich zjechało około 50 hodowców rybek, pasjonatów, badaczy z uczelni wyższych, działaczy stowarzyszeń i forów akwarystycznych. Oczom znawców ukazał się prostopadłościan na 550 litrów wody i jako pierwsi zobaczyli podziemia pawilonu przyrodniczego.

- Naszych gości: akwarystów i prelegentów połączyła wielka pasja poznawania życia i hodowli ryb, zaś w niejednym przypadku również wieloletnia przyjaźń – mówi Ewa Sznejder, dyrektor Muzeum Przyrody Dworu Lutosławskich w Drozdowie, która otworzyła 2-dniową imprezy. Niejednokrotnie goście z kraju w przemowach i rozmowach określali 50-letnią placówkę jako „nasze Muzeum”, do którego co rok wracają z przyjemnością i ciekawością, co przygotowali w programie organizatorzy. Dni Akwarystyki zainicjował kustosz MPDL Adam Karwowski, opiekun  wystawy akwarystycznej, po sukcesie frekwencyjnym wystawy z 2008 r. „Podwodny świat pięciu kontynentów”. Ekspozycja cieszyła się tak dużym zainteresowaniem i powodzeniem, że postanowiono temat kontynuować. W ten sposób w 2009 r. po raz pierwszy zaproszono środowiska osób, zajmujących się amatorsko oraz profesjonalnie rybami, do wymiany doświadczeń, zdobywania i poszerzania wiedzy, nawiązywania kontaktów z pasjonatami. Dni odbywały się rokrocznie do wybuchu pandemii koronawirusa, lecz z powodu obostrzeń sanitarnych musiano zaniechać imprezy. Natomiast w 2023 r. nie zorganizowano Dni z powodu rozległego remontu Muzeum. Tym większa była radość uczestników, że Muzeum nie wycofało się z tak ciekawej dla ich środowiska inicjatywy edukacyjnej, szkoleniowej, integracyjnej.

Egzotyka, pokarmy i wędrówka
Dni Akwarystyki to impreza 2-dniowa, weekendowa, dlatego przydatny okazał się gościnny Dom Parafialny, gdzie mieli noclegi. Wrażenie zrobiło ogromne akwarium zewnętrzne na 550 litrów, w którym pływały: płocie, karasie, okonie oraz krasnopióry. W sobotę Piotr Jan Korzeniowski z firmy WET–AQUA głosił prelekcję na temat „Endemiczne pielęgnice z Madagaskaru w Polsce”. Marcin Reniec z TROPICAL Tadeusz Ogrodnik omówił nowości w zakresie pokarmów dla ryb i nawozów dla roślin w akwariach. Doświadczony przyrodnik Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, zaprosił gości na zwiedzanie pobliskiej siedziby Parku oraz wyprawę terenową w Dolinę Narwi. Uczestnicy przeżyli dużo wrażeń z wędrówki jesiennej polami i łąkami, do tego z interesującym, pełnym ciekawostek z życia flory i fauny komentarzem. Andrzej Radomski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie przybliżył hodowcom ważne zagadnienia z domeny akwarystyki nad Wisłą, koncentrując się na rodzimej bazie zaopatrzeniowej.

Żółwie w azylu i ryby w sklepach
Wnikliwa, wszechstronna przyrodnik i kustosz Muzeum Teresa Grużewska opowiadała o roślinach leczniczych w Dolinie Narwi. Goście 13. Dni jako pierwsi zwiedzali pomieszczenia na planowaną wystawę akwarystyczną „Podwodny świat pięciu kontynentów”. Znajduje się ona w podziemiach pawilonu przyrodniczego Muzeum - to całkowicie nowy budynek, z odmienną, nowoczesną ścianą zewnętrzną jak biurowce w stolicy. Podziemie jest wyposażone przy ścianach w stelaże od podłogi po sufit pod akwaria, umieszczone na wysokości wzroku, oraz jedno akwarium centralne. Wystawa akwarystyczna czeka na dekorum. Spotkanie fachowców połączono z ogniskiem w parku Muzeum.

Niedziela też wypełniona została prelekcjami. Na przykład, Rafał Maciaszek z Fundacji Oceanika i SGGW przedstawił okoliczności, jak razem stworzyli największy azyl dla żółwi wodno-lądowych w Polsce w Ośrodku Oceanika w Chrustach niedaleko Kielc. „Ryba w sklepie” była zajmującym tematem prelekcji Krzysztof Kazunia z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie, szczególnie dla uczestników prowadzących placówki handlowe lub pracujących w sklepach zoologicznych. Do poszerzenia, utrwalenia i sprawdzenia wiadomości  przyczynił się konkurs wiedzy akwarystycznej.

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 

mm
wt, 08 października 2024 16:32
Data ostatniej edycji: wt, 08 października 2024 20:17:19

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę