Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Czyste powietrze zależy także od gmin

Czyste powietrze jest tam, gdzie są aktywne gminy pisze Polski Alarm Smogowy i publikuje ranking najaktywniejszych samorządów pod względem złożonych wniosków w programie Czyste Powietrze.

Polski Alarm Smogowy przyjrzał się wszystkim edycjom Programu Czyste Powietrze i przygotował zestawienie. Ranking obejmuje okres od 2018  do 2023 roku. Wzięto w nim pod uwagę dwa kryteria – liczbę wniosków o wymianę starych urządzeń grzewczych oraz liczbę wniosków odniesioną do liczby budynków jednorodzinnych w danej gminie.  Największą liczbę wniosków spośród prawie dwóch i pół tysiąca gmin złożyli mieszkańcy Rybnika, a w przeliczeniu na liczbę budynków jednorodzinnych najlepiej wypada gmina Radlin w woj. śląskim. Aż 16 gmin z tego województwa znalazło się w pierwszej dwudziestce najaktywniejszych gmin w kraju.

– Tam gdzie samorząd działa prężnie i pomaga mieszkańcom przy wymianie starych źródeł ciepła, tam widać efekty w postaci czystszego powietrza – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. – W Rybniku i Radlinie prowadzono też wiele kampanii, których celem było zachęcanie mieszkańców do sięgania po dotacje. To właśnie dzięki tej postawie i tak dużemu zaangażowaniu ze strony samorządu gminy te znalazły się na szczycie rankingu.

Dominika Mucha z Europejskiego Centrum Czystego Powietrza podaje, że z badań w Rybniku wynika, że aż 71% poprawy uzyskano dzięki działaniom antysmogowym takim jak wymiana starych, najbardziej zanieczyszczających powietrze urządzeń grzewczych, tzw. kopciuchów, w których spalany jest węgiel lub drewno. Resztę, czyli 29%, można przypisać efektowi „ciepłej zimy”. Jak czytamy w ostatnich latach w Rybniku wymieniono kilkanaście tysięcy kopciuchów. 

Najwięcej wniosków w ciągu badanych 5 lat w województwie podlaskim złożyło miasto Białystok (1666 wniosków), drugie są Suwałki (969), a trzeci Augustów (666). Na czwartym miejscu jest Choroszcz (645) a na piątym Gmina Łomża z 626 wnioskami (235 miejsce w kraju). Miasto Łomża z 609 wnioskami znalazło się na 7 miejscu w województwie i 256 w kraju. Najmniejszym samorządem w tym gronie jest Choroszcz i Gmina Łomża. Poza tym Gmina Piątnica z 437 wnioskami znalazła się na 482 miejscu w Polsce, a Śniadowo z 251 wnioskami na 1034 w kraju. 

- To nasz wspólny sukces. Z satysfakcją obserwuję efekty pracy naszego punktu informacyjno-konsultacyjnego – mówi wójt Gminy Łomża Piotr Kłys poproszony o skomentowanie wyniku. - Utworzyłem go jako jeden z pierwszych samorządowców w województwie podlaskim, bo wiedziałem, że mimo nakładów pracy i kosztów jakie będzie musieli ponosić, będzie to dobre działanie. Cieszę się, że jako samorząd, Urząd Gminy, wspieramy mieszkańców w skutecznym pozyskiwaniu środków z „Czystego powietrza”.

https://polskialarmsmogowy.pl/2024/04/czyste-powietrze-jest-tam-gdzie-sa-aktywne-gminy-ranking-pas/

https://czystepowietrze.gov.pl/

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę