Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 01 maja 2024 napisz DONOS@

Kiedy i do jakich typów umów można wprowadzać zmiany?

Zdarzają się sytuacje, w wyniku których powinno dojść do konkretnych zmian w umowie. Mogą mieć na wpływ czynniki zewnętrzne lub wydarzenia spowodowane przez przynajmniej jedną ze stron. Co wówczas należy zrobić? Czy do każdej umowy można wprowadzić zmiany?

Do jakich typów umów można wprowadzać zmiany?

Każdego dnia zawierasz umowy z innymi osobami, głównie są to ustalenia słowne, które dominują w codzienności. W przypadku chęci wprowadzenia zmian do takich niespisanych deklaracji wystarczy porozmawiać z drugą stroną. Sytuacja komplikuje się, gdy chodzi o umowy pisemne, które mają zdecydowanie bardziej oficjalny charakter. Wówczas konieczne jest przygotowanie aneksu, o którym możesz dowiedzieć się więcej na stronie: https://firmove.pl/aktualnosci/biznes/prowadzenie-firmy/czym-jest-aneks-do-umowy.

Istnieje sporo umów, do których wprowadza się zmiany za pomocą specjalnego dokumentu. Zanim przystąpisz do modyfikacji, w każdym przypadku musisz kierować się nie tylko nowymi okolicznościami, ale przede wszystkim prawnymi zapisami. Popularne typy umów to m.in.:

  • cywilnoprawne i o pracę,

  • najmu,

  • kredytowe,

  • sprzedaży.

W jakich sytuacjach wprowadzić zmiany w umowie?

Każdą umowę podpisują dwie strony, np. wynajmujący i najemca lub pracodawca i zleceniobiorca, którzy zobowiązują się do przestrzegania ustalonych warunków. Zmiany można wprowadzić wyłącznie za obopólną zgodą. Brak akceptacji jednego z podmiotów nie uprawnia drugiej strony do wprowadzenia własnych modyfikacji. Przykładem może być sytuacja, gdy klient był świadomy zakupienia uszkodzonego towaru, a i tak domaga się rękojmi – więcej dowiesz się na ten temat tu: https://firmove.pl/aktualnosci/biznes/prowadzenie-firmy/rekojmia-a-gwarancja.

Wprowadzić zmiany do umowy można w sytuacjach, gdy obie strony zgadzają się z uzgodnieniami lub warunki zostały narzucone z zewnątrz, np. w wyniku zarządzenia nowej ustawy. Modyfikacje mogą dotyczyć choćby:

  • uzyskania awansu przez pracownika, co wpłynie na wysokość wynagrodzenia i zakres obowiązków,

  • wynegocjowania wyższego lub niższego czynszu wynajmowanego mieszkania czy lokalu użytkowego,

  • zwiększenia się rat kredytu w przypadku wzrostu stóp procentowych,

  • ustalenia nowego harmonogramu dostawy towary między kontrahentami.

Jak wprowadzić zmiany w umowie?

Warunki umowy w trakcie jej trwania można zmienić dzięki aneksowi – na stronie Firmove.pl dowiesz się więcej o jego poprawnym przygotowaniu. Zanim dojdzie do podpisania takiego dokumentu, należy przygotować konkretne zasady i obowiązki. Obie strony mogą między sobą negocjować warunki. Wspólne ustalenia trafią do aneksu umowy. Pamiętaj, aby wszystkie zapisy były zgodne z prawem. Czasami potrzebny będzie również akt notarialny, który potwierdzi ważność wprowadzonych zmian.

Czego nie można zmienić aneksem? Modyfikacje nie powinny naruszać żadnych regulujących przepisów, które są nadrzędne. Przykładowo nie należy przypisać awansowanej osobie liczby dodatkowych godzin, które są niezgodne z Kodeksem pracy.

W przypadku konieczności wynikającej z różnych czynników można wprowadzać zmiany do wielu typów umów. Potrzebny jest do tego konkretny powód, zgoda obu stron, a także poprawność zapisu dokumentu.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę