Adam Pierończyk - saksofonista wolności
Natchniony muzyk po raz kolejny gościł w Łomży z koncertem jazzu nowoczesnego, tym razem na zaproszenie Regionalnego Ośrodka Kultury i Zakładu Usług Informatycznych Novum. W niedzielny wieczór 1 marca A.D. 2009 w stylowej restauracji Retro saksofoniście Adamowi Pierończykowi (lat 39) towarzyszyli w trio: Krzysztof Dziedzic (lat 34) na perkusji i Andrzej Święs (lat 29) na kontrabasie. Przez półtorej godziny blisko stu gości słuchało trudnych, odważnych i oryginalnych kompozycji, których istotą jest forma otwarta i improwizacja. Muzycy jazzowi byli znakomici, a łomżyńscy słuchacze – wniebowzięci.
Kolejne Harfy Eola w Łomży
Chór kameralny CANTO SERENO i zespół wokalny VOCI UNITE PICCOLO zdobyły Srebrne Harfy Eola i po 1000 zł nagrody podczas odbywającego się w Kaliszu 31. Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Dawnej SCHOLA CANTORUM. Oba zespoły działają przy Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży, a prowadzi je Katarzyna Szmitko.
Nowy projekt Lili z nowymi muzykami
Lila Chyczyńska-Horoszko, niespokojny i niepokorny duch łomżyńskiej sceny muzycznej, postanowiła założyć własny band, wykonujący utwory przez nią napisane i skomponowane. Wokalistka legendarnego, nieistniejącego już od końca lat 80. zespołu bluesowego Browar Łomża, poszukuje perkusisty i basisty. Nie wymaga wieloletniego doświadczenia estradowego, lecz zapału, chęci i wytrwałości, jaką sama posiada.
„Zapusty, zapusty - nie chcą baby kapusty!”
Nadeszły ostatki, czyli ostatni dzień karnawału, który kończy się w przeddzień środy popielcowej. Tradycyjnie – i to nie tylko bogobojni katolicy – oddają się tego dnia uciechom wszelakim: ucztują przy suto zastawionym stole, piją do upadłego i tańczą bez wytchnienia. Jednak z wybiciem północy cichną wszelkie śpiewy i hulaszcze wrzawy, bo zaczyna się 40-dniowy okres Wielkiego Postu.
Szczęśliwy książę cierpi w milczeniu
Chory chłopiec marzy o pomarańczach, a bezradna matka daje mu zamiast lekarstw studzienną wodę... Biedny poeta marznie samotnie w izdebce na poddaszu, choć pragnie pisać wiersze... Zziębnięta dziewczynka próbuje sprzedać kilka pudełek z zapałkami... Jest zimno, bardzo zimno. Na dworze i w ludzkich sercach. Tylko żywe serce jaskółki i ołowiane księcia z pomnika biją gorąco. Do czasu.
Pająk kolekcjonuje motyle
Egzotyczne motyle. Czasem pracuje w ciszy, czasem w hałasie i zamęcie, nawet po awanturze. Porusza się zwinnie w wielobarwnej sieci miniaturowych kropek, kresek i plamek, które w ciemności lśnią tajemniczo. Z jedną pajęczyną uwija się w dwie godziny, nad inną ślęczy dwa miesiące. Pokazał się w Warszawie i Moskwie, w Paryżu i Wilnie , Nowym Jorku i Pekinie. Teraz zjawił się w Łomży!
Milutkie Twarze tańczą w Rytm Ulicy
Do jednego z najstarszych, największych i najbardziej prestiżowych turniejów tańca nowoczesnego w Polsce zakwalifikowały się dziewczęce grupy Cute Faces i 2DR ze Studia B.K. Step w Łomży. Na Rytm Ulicy w Pile utalentowane - zwłaszcza w stylu hiphop/newstyle - dziewczęta wyjadą za trzy tygodnie. Zatańczą o palmę pierwszeństwa z 30 najlepszymi formacjami w kraju.
Syberyjski zawrót głowy
Duże, kolorowe zdjęcie: na prętach balustrady mostu wiszą smętnie kłódki. Pozapinane jedna na drugiej, wyglądają jak kiście zardzewiałych winogron - młode pary z Irkucka rzuciły klucze wodom Angary, żeby się nigdy nie rozstać. Inne zdjęcie: cztery drewniane słupy, obwiązane setkami kolorowych wstążeczek. To tak zwane serge - przypominają, że żywi Buriaci nie zapomnieli o zmarłych przodkach. Gdzie indziej: wartki strumień w środku lata, tyle że z metrową płytą lodu na obu brzegach. Albo: na bezludziu zmurszałe belki po barakach w sowieckim łagrze. Jesteśmy na Syberii. Na nieludzkiej ziemi nad przepięknym Bajkałem.
24 piosenki z pasją i sercem
Pełną salę słuchaczy i niemały tłumek młodych wykonawców na scenie zgromadził w niedzielę, 15 lutego półtoragodzinny koncert „Serdeczne piosenki”. W Miejskim Domu Kultury DŚT instruktorka Magda Sinoff i jej uczniowie ze Studia eMDeK przedstawili 24 polskie przeboje z lat 60., 70. i 80. Młodzi śpiewali raz nostalgicznie, kiedy autorką hitu była Agnieszka Osiecka, innym razem romantycznie, gdy przypomniał się Marek Grechuta, a czasem żywiołowo, bo mieli swój czas i Skaldowie, i Maryla Rodowicz.
Bezkonkurencyjne szopki i dzieci z Łomży
W Warszawie rozstrzygnięto Ogólnopolski Konkurs na Szopkę Bożonarodzeniową 2009, zorganizowany przez Dom Kultury Dorożkarnia. W kategorii wiekowej 7 – 10 lat bezkonkurencyjnymi okazało się sześcioro młodych artystów z Łomży. Pierwszą nagrodę zdobyła Patrycja Modzelewska (SP nr 7), drugą - Ania Janicka (SP nr 7), a trzecią - Agata Borzymowska (SP nr 2). Na wyróżnienia zasłużyli: Rafał Bienias (SP nr 4), Patrycja Siemińska (SP nr nr 2) i Gabriela Pęska (SP nr 7).
Czesław Śpiewa(ł) w Łomży
„Ja nie jestem na scenie, żeby udowodnić, że jestem wielkim artystą. Za takiego się nie uważam ani że to jest wielka sztuka” - mówił po poniedziałkowym wieczornym koncercie w restauracji Retro w Łomży Czesław Mozil. Z założycielem, wokalistą, muzykiem, tekściarzem i kompozytorem duńskiej grupy Tesco Value oraz autorem projektu muzycznego Czesław Śpiewa, o muzyce, i nie tylko o tym, rozmawia Mirosław R. Derewońko.
Witold Lutosławski bał się wspomnień...
„Światowa kariera Witolda Lutosławskiego zaczęła się równo pół wieku temu w Paryżu wygraniem konkursu Międzynarodowa Trybuna Kompozytorów UNESCO. O potędze jego talentu świadczy fakt, że wyróżniono go szesnastoma doktoratami honoris causa w kraju i za granicą. Do tego posiadał członkostwo honorowe w ośmiu stowarzyszeniach twórczych i członkostwo w szesnastu akademiach i uczelniach artystycznych za granicą.” Z biografistką Stanisławą Chyl w 15. rocznicę śmierci światowej sławy kompozytora rodem z Drozdowa rozmawia Mirosław R. Derewońko
Radość spod kapelusza
W rodzinnym mieście niezapomnianej aktorki Hanki Bielickiej (1915-2006) znów usłyszymy wiersze, monologi i piosenki kabaretowe w wykonaniu gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju. Gościć ich będzie Centrum Katolickie im. Jana Pawła II w Łomży, gdzie odbędzie się po raz trzeci Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. To sposób upamiętnienia godny najsłynniejszej łomżynianki świata, nazywanej Królową Estrady, Mistrzynią Monologu i właśnie Damą w Kapeluszu.
Zaśpiewaj hity VOX i Backstreet Boys
- Będziemy i bawić się, i muzykować – zachęca Bernard Karwowski, który prowadzi Studio Piosenki PopArt przy Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych w Łomży. - Obecnie poszukuję utalentowanej wokalnie młodzieży od 8 do 12 lat do udziału w najnowszym programie grupy, na który złożą się światowe i polskie przeboje muzyki pop z kilku ostatnich dekad.
Dyskretny Bóg na jedwabiu wszechświata
Ciche jak mgły nad ranem, ulotne jak wieczorne marzenie, dumne sztandary niezależnego ducha - to pierwsze skojarzenia, gdy ogląda się pejzaże z wyobraźni Aliny Bloch. Obrazy na jedwabnych, wertykalnych płachtach pną się od posadzki aż po sufit galerii. Nęcą soczystą barwą, wabią tajemnicą przestrzeni, zalecają się maestrią zwiewnego światła...
Kolęda z gwiazdą, dzwonkiem i lampą naftową
- Jeśli mam być szczera, to poziom tegorocznego powiatowego przeglądu zespołów kolędniczych i obrzędowych w Łomży oceniam średnio - powiedziała po obejrzeniu ośmiu konkursowych spektakli przewodnicząca jury Ewa Jakubaszek z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku, z którą w komisji zasiadły instruktorki Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży: Agnieszka Brzóska-Wieczorek i Izabela Cierpikowska. - To nie tylko moje zdanie, dlatego jury bez większego wahania wytypowało na przegląd wojewódzki Zespół Śpiewaczy z Wizny.
Przegląd Zespołów Kolędniczych i Jasełkowych - Łomża 2009
Kolędnicy z kolorową gwiazdą lub z przenośną szopką przybędą w sobotę, Anno Domini 2009 do Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. Będą z nimi „Herody”, czyli okrutny król, co zasłynął rzezią niewiniątek w czasach narodzin Chrystusa, i jego popędliwi żołdacy. Nie zabraknie urokliwych jasełek z chórami aniołów, pokłonem Trzech Królów i pokornych pastuszków. A to wszystko za sprawą powiatowego przeglądu zespołów kolędniczych i jasełkowych.
Międzynarodowy i ogólnopolski sukces 11-latka z Łomży
Maciej Prosiński, wychowanek pracowni plastycznej Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych, został doceniony przez jurorów biennale, czyli organizowanych co dwa lata konkursów plastycznych dla dzieci i młodzieży. Tydzień temu dowiedzieliśmy się, że nagrodzono go na ogólnopolskim biennale w Warszawie, a w czwartek, 15 stycznia A.D. 2009 do Łomży dotarła wiadomość, że pracę młodego plastyka zakwalifikowano na wystawę biennale międzynarodowego w Toruniu.
Nasza cudowna Łomżyńska Orkiestra Dęta
Ten wieczór przejdzie do historii! A właściwie - przeszedł, gdyż ziściło się marzenie wielu ludzi, którzy z utęsknieniem czekali latami na powstanie w Łomży orkiestry dętej, tak aby z zazdrością nie spoglądać na grające po sąsiedzku zespoły w Kolnie i Zambrowie, gdzie nawet odbywają się kolejne międzynarodowe parady orkiestr dętych. W środę, 14 stycznia A.D. 2009 po raz pierwszy mażoretki w zwiewnych sukienkach zatańczyły na koncercie karnawałowym w auli im. Hanki Bielickiej w II Liceum Ogólnokształcącym w Łomży. Równie znakomicie w galowych karminowych mundurach wyglądali muzycy, których poprowadził pewną ręką dyrygent entuzjasta Waldemar Borusiewicz.
Marszałek podlaskiego nagradza łomżyniaków
- Ziemia Łomżyńska jest kopalnią talentów i może być dumna z wszechstronnie uzdolnionych dzieci, które Pan Bóg tak hojnie obdarował – powiedziała Helena Marcinkiewicz, inspektor w departamencie kultury i dziedzictwa narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku. - I ja też jestem dumna razem z Wami! Powodem pochwały stał się fakt, że ośmioro uczniów łomżyńskich szkół otrzymało w poniedziałek, 12 stycznia A.D. 2009 certyfikaty od marszałka podlaskiego o przyznaniu stypendiów za twórczość artystyczną na rok 2009. Wicemarszałek ds. kultury Jacek Piorunek wręczył je łącznie 30 stypendystom, głównie z Białegostoku, Łomży i Suwałk.