Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 07 stycznia 2025 napisz DONOS@

Międzynarodowy i ogólnopolski sukces 11-latka z Łomży

Główne zdjęcie
Maciek Prosiński i Anna Bureś na warsztatach w Sandomierzu

Maciej Prosiński, wychowanek pracowni plastycznej Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych, został doceniony przez jurorów biennale, czyli organizowanych co dwa lata konkursów plastycznych dla dzieci i młodzieży. Tydzień temu dowiedzieliśmy się, że nagrodzono go na ogólnopolskim biennale w Warszawie, a w czwartek, 15 stycznia A.D. 2009 do Łomży dotarła wiadomość, że pracę młodego plastyka zakwalifikowano na wystawę biennale międzynarodowego w Toruniu.

Praca pt. "Wianki"
Praca pt. "Wianki"
Na VI Ogólnopolskie Biennale Plastyczne pt. „Rok polski w tradycji i obyczajach” wpłynęło 647 prac z całej Polski. Maciek Prosiński znalazł się wśród 30 nagrodzonych, których 7 stycznia br. uhonorowano w Zimowym Ogrodzie Pałacu Młodzieży w Warszawie, organizującym konkurs dla dzieci i młodzieży w wieku od lat 7 do 19.
Uczestnicy ilustrowali typowo polskie zwyczaje, towarzyszące m.in. Bożemu Narodzeniu, Wielkanocy, Wszystkich Świętych, dożynkom i andrzejkom.
- Maciek namalował scenę powoli odchodzącą w zapomnienie w polskiej tradycji – mówi Anna Bureś, instruktorka i założycielka w 1991 r. pracowni plastycznej MDK-DŚT w Łomży. - Jego praca nosi tytuł „Wianki”: chłopcy na łódkach płyną po Narwi wyławiają z rzeki wianki, uplecione przez dziewczęta.
Drugi sukces Maćka to zakwalifikowanie się do wystawy XVI Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży, które organizuje Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. W najnowszej edycji na konkurs wpłynęło 11 tysięcy 351 grafik z 39 krajów. Uznanie w oczach jurorów zyskał linoryt „Koty” autorstwa utalentowanego 11-latka z Łomży.
Maciej Prosiński systematycznie uczęszcza od pierwszej klasy szkoły podstawowej na zajęcia plastyczne, prowadzone przez Annę Bureś w pracowni przy ul. Dmowskiego 2 c. Bywały lata, że tygodniowo brała w nich udział nawet setka dzieci; obecnie przychodzi ich około 50. Poznają tajniki technik graficznych i malarskich, w tym batiku, oraz form przestrzennych i półprzestrzennych. Co roku w wakacje wyjeżdżają na warsztaty plastyczne, m.in. w Bieszczady, do Augustowa, Ustki i Sandomierza.
- Spotykamy się z uczestnikami w różnym wieku w środy, czwartki i piątki – zachęca instruktorka Anna Bureś. - W środy od godziny 16.30 przychodzą dzieci od zerówki do klasy czwartej, w czwartki od godziny 17 – uczniowie do klasy szóstej, a w piątki od godz. 16 do 20 rozwijają swoje uzdolnienia artystyczne gimnazjaliści i licealiści.
Zajęcia są nieodpłatne dla wszystkich, zaś dla niektórych – jak dla Maćka Prosińskiego – stanowią krok na szczyty uznania w oczach profesjonalnych artystów.

Mirosław R. Derewońko      

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę