Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 maja 2025 napisz DONOS@

Egzamin ósmoklasisty z Arystotelesem (384 – 322 p.n.e.)

Zaczęły się 3-dniowe egzaminy ósmoklasisty, będące sprawdzianem wiedzy i umiejętności 14- i 15-latków po 8 latach kształcenia w szkołach podstawowych. Czas wykonania poleceń i rozwiązania zadań na egzaminie 8-klasisty w bieżącym roku szkolnym wynosi: z języka polskiego – 150 minut; z matematyki – 125 minut; z języka obcego nowożytnego – 110 minut, co w realiach praktycznych oznacza z angielskiego. Dziś na polskim zamiast rozprawki było opowiadanie albo przemówienie.

Centralna Komisja Egzaminacyjna przypomniała, że egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowym, a to oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę podstawową i otrzymać świadectwo, wymagane przy naborze do szkół średnich. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty - w formie pisemnej - nie można nie zdać.

 

1 136 ósmoklasistów w Łomży i powiecie

Liczba uczniów zgłoszonych do egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2024 / 2025 wynosi: SP nr 1 – 85; SP nr 2 – 39; SP nr 4 – 69; SP nr 5 – 101; SP nr 7 – 63; SP nr 9 – 140; SP nr 10 – 161; SP nr 8 – 5; Katolicka Szkoła Podstawowa – 17. Grzegorz Daniluk z Urzędu Miejskiego informuje, że  są to dane liczbowe, według Systemu Informacji Oświatowej. Suma zgłoszonych do E8 w Łomży, zgodnie z SIO, wynosi więc łącznie 680. Doktor Agnieszka Muzyk, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, podaje liczbę 683 zgłoszonych 8-klasistów do egzaminów w mieście. Być może, ta niewielka różnica 3 wzięła się z ewentualności przenoszenia rodzin między miejscowościami lub dziecko z innej miejscowości kończy cykl edukacji w Łomży. Natomiast w Powiecie Łomżyńskim do E8 było zgłoszonych 453-oje dziewcząt i chłopców, mających w większości 15 lat, a czasem 14. 

Oczekiwanie na wyniki E8 do 4. lipca 2025 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej uzasadniało, że wydłużenie czasu trwania egzaminu o około 25 % pozwoli zdającym uczennicom i uczniom na większą swobodę w gospodarowaniu czasem, na ponowne zastanowienie się nad udzielonymi odpowiedziami i dokładne sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi. Umożliwi też zdającym, którzy mieli nieoczekiwane trudności, np. z koncentracją uwagi i ze stresem, na pomyślne rozwiązanie zadań egzaminacyjnych. Czy wydłużenie czasu na wykonywanie poleceń oraz pisanie wypracowania przyniosło oczekiwane przez MEN efekty, uczniowie, nauczyciele i rodzice dowiedzą się po ogłoszeniu wyników 4. lipca. Wówczas ósmoklasiści otrzymają zaświadczenia ze swymi wynikami procentowymi i centylowymi.

 

Retoryka, gramatyka, frazeologia, fikcja...

Tekstem literackim do udzielania odpowiedzi typu P lub F był fragment z powieści węgierskiej pt. „Chłopcy z Placu Broni”. Postać delikatnego, błękitnookiego i elokwentnego Nemeczka poznały w Polsce, a pewnie i nie tylko, pokolenia od ponad pół wieku. Jego przemowa po wygramoleniu się ze stawu w ociekającym i zabłoconym ubraniu jest tak niewiarygodnie spójna, wieloaspektowa i ładna stylistycznie, że aż niewiarygodnie literacka, dydaktyczna, bo wypowiedziana przez ponoć 11-latka. Czy podobnie złożone zdania potrafiliby samodzielnie napisać współcześnie zdający ósmoklasiści? Powyższe pytanie pozostawiam jako retoryczne, zwłaszcza do namysłu nauczycielom i rodzicom... 

Praca umysłowa uczennic i uczniów polegała na analizowaniu przytoczonego dłuższego fragmentu „Chłopców z Placu Broni” i wyborze jednego z 2 podanych w rubryce zdań jako prawdziwego lub fałszywego. Poleceniami dużo ambitniejszego typu było samodzielne: uzasadnianie, że „Nemeczek okazał się silniejszy”; wyjaśnianie zmiany reakcji Gereba: opisania bohatera z lektur (na podanej liście), który w sytuacji zagrożenia zachował godną postawę. Było trochę poleceń z odpowiedziami do wyboru z gramatyki (jaka jest forma 3. os. l. poj. r.m. cz. ter. od czasownika przystać...?). Trzeba było: wstawić brakujące przecinki (interpunkcja); wybrać dwie karty z 6-u z obrazkami - motywami literackimi z lektur i uzasadnić wybór; streścić według szablonu fragment o przyjaźni, prezentujący poglądy starożytnego myśliciela Empedoklesa i filozofa greckiego Arystotelesa. Motyw przyjaźni przewijał się w kolejnych poleceniach, np. z oswajanym zwierzęciem „Małego Księcia”, strukturze składniowej zdań z frazeologizmem, redagowaniu ogłoszenia. Praca pisemna z 2 do wyboru mogła polegać na: stworzeniu przemówienia z tezą i argumentami z lektur, że przyjaźń to rodzaj harmonii,  która potrafi połączyć różne charaktery, albo opowiadania o spotkaniu z bohaterem lektury, jednak z fabułą, wzbogaconą o motyw wędrówki 2 ludzi lub lotów balonem, przedstawionymi na obrazkach. 62-letni Filozof Arystoteles z IV wieku w Grecji pewnie cieszyłby się z rozwoju zainteresowań 15-latków Łomży i Powiatu Łomżyńskiego, dyskutując na koniec o przyjaźni z Sokratesem i Platonem.  

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146

Ogłoszenia płatne 4lomza.pl

usługi
Przygotuję mieszkanie do remontu, kucie posadzek, terakoty, glazury itp. Wywiozę meble, wyniosę gruz. Sprzątanie, piwnic, garaży, strychów działek.
tel. 516549573
usługi
Wycinka drzew trudnych przy budynkach, liniach energetycznych, ogrodzeniach. Usługi ogrodnicze, prace wysokościowe.
tel. 792956988
nieruchomości
Sprzedam zadbane mieszkanie 37,93 m2 w centrum Łomży. Do zamieszkania.
tel. 502950676

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę