Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Chirurgicznie czy laserem – jaką metodę usuwania zmian skórnych wybrać?

Niektóre pieprzyki i znamiona towarzyszą nam od urodzenia. Inne pojawiają się w ciągu całego życia. Większość z nich nie stanowi żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia. Warto jednak obserwować narośle i w miarę niepokojących zmian skonsultować się z lekarzem, który dokładnie zbada skórę i zaproponuje metodę leczenia. Wyjaśniamy, na czym polega chirurgiczne i laserowe usuwanie zmian skórnych.

Usuwanie zmian skórnych – kiedy jest wskazane?

O tym, czy dana zmiana skórna powinna zostać usunięta, decyduje lekarz po dokładnym jej obejrzeniu za pomocą specjalistycznego przyrządu zwanego dermatoskopem. Podczas konsultacji dermatologicznej specjalista wybiera też metodę, przy pomocy której należy usunąć znamię. Jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki w Krakowie, wskazaniem do usuwania zmian skórnych są zarówno względy estetyczne, jak i zdrowotne. Niektóre narośle przez swoje niefortunne położenie stanowią źródło dyskomfortu, np. poprzez ocieranie się o ramiączko stanika czy łańcuszek na szyi.

Większość zmian skórnych można bezpiecznie usunąć przy pomocy jednej z dwóch sprawdzonych metod – chirurgii lub laseroterapii. Zabiegi te mają niewiele przeciwwskazań. Specjaliści rekomendują pilne usuwanie tych zmian skórnych, które wyglądają podejrzanie. Zwykle nie ma przeciwwskazań, aby usunąć łagodną zmianę skórną, która dla pacjenta stanowi dyskomfort lub defekt estetyczny. Wśród przeciwwskazań do laserowego usuwania zmian skórnych należy wymienić: aktywne infekcje w miejscu zabiegowym czy ciążę. Przeciwwskazaniem do zabiegu chirurgicznego jest niska krzepliwość krwi. W obu przypadkach z zabiegiem należy wstrzymać się, gdy pacjent ma skłonność do bliznowców i keloidów. Jeśli u pacjenta istnieje podejrzenie czerniaka, chirurg może podjąć decyzję o zabiegu, mimo występowania przeciwwskazań, ponieważ jest to zabieg ratujący życie.

Na czym polega chirurgiczne usuwanie zmian skórnych?

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych to jedyna metoda, która umożliwia przygotowanie odpowiedniego wycinka tkanki do badania histopatologicznego. Zabieg polega na precyzyjnym wycięciu podejrzanej zmiany skórnej wraz z marginesem zdrowej skóry. Procedura wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, a na koniec zakładane są szwy. Metodę tę wybiera się wtedy, gdy istnieje najmniejsze podejrzenie tego, że zmiana może mieć charakter nowotworowy. Wycięcie znamienia umożliwia szybkie przerwanie procesu chorobowego, wprowadzenie odpowiedniego leczenia, a w przypadku początkowego etapu choroby jest w stanie zapobiec przerzutom. Jednak metoda chirurgiczna sprawdza się nie tylko w przypadku nowotworów, ale też łagodnych zmian skórnych, które ze względu na wielkość, kształt, budowę czy występowanie przeciwwskazań u pacjenta, nie mogą zostać usunięte laserowo.

W jakich sytuacjach sprawdzi się zabieg laserowy?

Laserowe usuwanie zmian skórnych to najlepszy sposób na pozbycie się szpecących wykwitów skórnych o łagodnym charakterze. Należą do nich m.in. kaszaki, tłuszczaki, brodawki łojotokowe, kurzajki (brodawki wirusowe), włókniaki, zmiany barwnikowe (pieprzyki). Zabieg laserowy nie wymaga znieczulenia. Podczas laseroterapii skóra chłodzona jest strumieniem zimnego powietrza, co podnosi komfort procedury. W zetknięciu lasera z uwodnioną tkanką chorobową dochodzi do jej bezkrwawego odparowania. Dzięki zastosowaniu laseroterapii drobne naczynia krwionośne i limfatyczne zostają skutecznie zamknięte, a zabieg jest praktycznie bezkrwawy. Następnego dnia po usunięciu zmiany, w jej miejscu pojawia się brązowy, powierzchniowy strupek – po kilku tygodniach złuszcza się, odsłaniając zaróżowiony naskórek. Blizna po laserowym usuwaniu zmian skórnych jest zazwyczaj niewidoczna.

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Krakowie: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-krakow/

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę