Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Afirmacja zwykłego życia tuż obok Moniki Sawionek

mm pon, 27 marca 2023 14:08

Wystawę malarstwa Moniki Sawionek otwarto w Galerii Pod Arkadami MDK-DŚT na Starym Rynku. „Tuż obok” to obrazy z różnych lat, wykonane w odmiennych technikach, głównie sceny rodzajowe i pejzaże. Ich cechą wspólną jest nie tylko świadome uproszczenie kompozycji, ale też ciekawe wykorzystywanie żywych, umiejętnie podkreślanych światłem, barw. – Moją inspiracją jest świat dziecka, który na co dzień obserwuję, szczególnie w momentach afirmacji świata przyrody i zabawy – podkreśla Monika Sawionek.

Inna w walce o człowieczeństwo i godność

mm pon, 27 marca 2023 10:58

Poznały się przed laty na warsztatach teatralnych. Pięć lat temu założyły własny teatr, nazwany BaWiMo od pierwszych sylab imion Barbary Niewińskiej, Wioletty Karczewskiej i Moniki Wiśniewskiej. Kiedy dołączyły do nich kolejne pasjonatki teatru przygotowały pod kierunkiem cenionego reżysera Dariusza Szady-Borzyszkowskiego pierwszy spektakl „Inna” Aleksieja Słapowskiego. W sobotni wieczór zaprezentowały go w Hali Kultury ponad stu widzom, potwierdzając, że mimo formalnego amatorskiego statusu są w pełni profesjonalnym teatrem z prawdziwego zdarzenia. Reżyser zadedykował ten pokaz „Innej” Słapowskiemu i scenografowi Przemysławowi Karwowskiemu, zmarłym na początku tego roku artystom-rówieśnikom.

Wielkanocne rozmaitości na jarmarku w Regionalnym Ośrodku Kultury

mm pon, 27 marca 2023 09:50

Doroczny jarmark wielkanocny przyciągnął w niedzielę do Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży sporą liczbę wystawców oraz jeszcze więcej kupujących, zainteresowanych pisankami, palmami, koszyczkami, świątecznymi ozdobami i artystycznym rękodziełem. Wszystko oryginalne, hand made i oryginalne, co podkreślali zadowoleni klienci. W trakcie imprezy odbywały się również warsztaty robienia palm wielkanocnych oraz wręczono nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego „Tradycje wielkanocne 2023”.

Skarby przyrody Warmii i Mazur na wystawie w Drozdowie

mm pon, 27 marca 2023 08:36

Czasową wystawę fotograficzną „Przyroda Warmii i Mazur” otwarto w Muzeum Przyrody-Dworze Lutosławskich w Drozdowie. Pochodzi ze zbiorów Muzeum Przyrody w Olsztynie, oddziału Muzeum Warmii i Mazur, a jej autorami są najwybitniejsi polscy fotografowie przyrody, z Tomaszem i Grzegorzem Kłosowskimi na czele. – Warmię i Mazury niby znamy, ale raczej jako turyści – mówiła dyrektor muzeum Ewa Sznejder, podkreślając, że na tej wystawie można zetknąć się z piękną fauną i florą tego regionu oko w oko. Wystawę dopełnił wykład „Skarby przyrody Warmii i Mazur” Mariana Szymkiewicza, kierownika Muzeum Przyrody w Olsztynie.

Stypendia marszałka województwa dla utalentowanych uczniów I LO

mm nie, 26 marca 2023 13:29

Wśród ponad 300 laureatów stypendiów marszałka województwa podlaskiego za osiągnięcia artystyczne jest aż ośmioro uczniów łomżyńskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki. Amelia Andrychowska, Magdalena Głębocka, Szymon Krajewski, Paulina Krupa, Maciej Mieczkowski, Igor Paduch, Maja Polkowska i Oskar Żebrowski już teraz odnoszą liczne sukcesy w skali regionu, województwa i ogólnopolskiej. Roczne stypendia, w łącznej wysokości trzech tysięcy złotych, pozwolą im rozwinąć się jeszcze bardziej.

Młody artysta z „Plastyka” doceniony w Polsce

mm cz, 23 marca 2023 14:38

Oskar Chludziński ma prawie 18 lat, biega po 5-10 kilometrów, jeździ rowerem i na rolkach, i lubi grać w piłkę nożną. Jednak to nie sport wyróżnił aktywnego nastolatka w czterech województwach: podlaskim, mazowieckim, lubelskim i warmińsko-mazurskim, a jurorzy Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego. Oskar maluje i rysuje tak dobrze, że może zdobyć indeks Akademii Sztuk Pięknych.

Kurpiowskie bartnictwo na przestrzeni wieków

mm cz, 23 marca 2023 11:46

Dr Urszula Kuczyńska przedstawiła tradycje kurpiowskiego bartnictwa podczas prelekcji w ramach cyklicznych spotkań Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów. Mówiła choćby o unikalnych zbiorach prawa bartnego Krzysztofa Niszczyckiego z 1559 roku i Stanisława Skrodzkiego z 1616 roku, pochodzących ze starostw przasnyskiego i łomżyńskiego. – Oba te kodeksy to jedyne zachowane w skali Polski tak duże zbiory, dotyczące funkcjonowania bartnictwa – podkreślała Urszula Kuczyńska, dodając, że inne zbiory prawa bartnego z tego okresu liczą po kilkanaście paragrafów, gdy ten Stanisława Skrodzkiego ma ich aż 115, a do tego wiele wskazuje na to, że oba zbiory są znacznie starsze niż się przypuszcza.

Spektakl „Inna”, spotkanie z prof. Cenckiewiczem i wystawy na weekend

mm cz, 23 marca 2023 07:57

Autorski wieczór z prof. Sławomirem Cenckiewiczem, spektakl „Inna” Aleksieja Słapowskiego w reżyserii Dariusza Szady-Borzyszkowskiego Teatru BaWiMo oraz wystawy: malarstwa Moniki Sawionek w Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku i „Przyroda Warmii i Mazur” w Muzeum Przyrody-Dworze Lutosławskich w Drozdowie czekają na widzów w najbliższy weekend.

Światowy Dzień Poezji z Markiem Lechowiczem

mm śr, 22 marca 2023 08:31

Światowy Dzień Poezji uczczono w Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej spotkaniem z Markiem Lechowiczem. Wiersze cenionego poety, pisarza, reżysera i scenarzysty zaprezentowała młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki oraz jej opiekunka Dorota Przestrzelska. Sam autor przeczytał swój ulubiony, poruszający i nabierający teraz zupełnie innego znaczenia „Ukraina wiecznie żywa”. Do tego na finał spotkania został obdarowany wyjątkowym prezentem, co przydarzyło mu się po raz pierwszy w życiu.

Biblijna wystawa w Muzeum Północno-Mazowieckim

mm wt, 21 marca 2023 12:21

Prace aż sześciu wybitnych artystów można do końca maja podziwiać w Muzeum Północno-Mazowieckim na wystawie czasowej „Biblia ilustrowana. Klasyka i śmiałość przedstawień”. Są wśród nich trzy XIX-wieczne odbitki akwafort Rembrandta oraz unikalny cykl grafik Andrzeja Strumiłły oraz ciekawe wydania Biblii, w tym zilustrowane przez Gustave'a Doré i Salvadora Dali. – Otwieramy dzisiaj wystawę, prezentującą stosunkowo mało znane oblicze jednej z najważniejszych ksiąg ludzkości – podkreślała dyrektor muzeum Paulina Bronowicz-Chojak, dodając, że Biblia była od wieków źródłem inspiracji dla artystów, co potwierdzają jej eksluzywne wydania, ilustrowane ręką prawdziwych mistrzów.

Afrykańska wystawa w MDK-DŚT

mm pon, 20 marca 2023 10:01

Obrzędowe maski, sarkofagi faraonów, biżuteria, ozdoby i tkaniny, a wszystko zainspirowane kulturą i zwyczajami Czarnego Lądu i do tego bardzo oryginalne. To efekt dwutygodniowych zajęć feryjnych dla dzieci „Odkrywcy kultury – Afryka” w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych, zaprezentowany na powarsztatowej wystawie w Galerii Bonar. Teraz do końca kwietnia w MDK trwa przyjmowanie prac na ogólnopolski konkurs plastyczny „Makulatura to nie śmieć – Moczary”, a kolejne warsztaty plastyczne dla najmłodszych odbędą się podczas wakacji.

Filharmonia Kameralna z kolejnym dofinansowaniem

mm cz, 16 marca 2023 19:12

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego otrzymała 68 tysięcy złotych dofinansowania na realizację projektu „Muzyczne barwy polskości“. Zostanie on sfinalizowany w ramach programu „Kultura dostępna“, realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury, dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wniosek łomżyńskiej orkiestry znalazł się na drugim miejscu, wraz z dwiema innymi instytucjami, pod względem liczby zdobytych punktów, a złożono ich aż 828. Dodatkowe pieniądze zostaną przeznaczone na sześć koncertów muzyki polskiej oraz cykl audycji szkolnych i warsztatów muzycznych.

Muzyczne przedwiośnie z Igą Martą Ludkiewicz i Jerzym Karwowskim

mm cz, 16 marca 2023 08:48

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego ponownie zaprosiła młodszych i starszych słuchaczy na dwa koncerty jednego dnia. Publiczność szkolnego stanowili uczniowie SP4, południowego „Filharmonia dostępna”, zakończonego warsztatami muzycznymi i plastycznymi, osoby o różnym stopniu niepełnosprawności z Łomży i z regionu. Oba cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, nie tylko z racji udziału uwielbianego w Łomży wirtuoza-multiinstrumentalisty Jerzego Karwowskiego, ale też z powodu zaprezentowania się w bardzo nietypowej roli pierwszej wiolonczelistki orkiestry Igi Marty Ludkiewicz.

Nieoczywiste „Portrety – Głowy” Agaty Stępień

mm pon, 13 marca 2023 08:15

Wystawę sitodruku „Portrety-Głowy” Agaty Stępień otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. To najnowsze prace artystki, związanej z Akademią Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, efekt jej fascynacji sztuką przedstawiającą. Portety z tego cyklu, jak zauważa dr Marta Anna Raczek-Karcz, „balansują na granicy abstrakcji i figuracji, a istotną rolę odgrywa w nich, podobnie jak we wcześniejszych grafikach artystki, korelacja barwna”, ale Agata Stępień już zapowiedziała kolejną zmianę w swej twórczości.

Grand Prix „Radości spod kapelusza” dla Łomży

mm nie, 12 marca 2023 11:53

Magdalena Głębocka z Łomży zdobyła Grand Prix XVII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Zwycięstwo zapewniło jej poruszające i perfekcyjne wykonanie mrocznego utworu „Przekleństwo Millhaven”, polskiej wersji piosenki Nicka Cave'a. To pierwsza nagroda Grand Prix dla reprezentanta Łomży w 17-letniej historii konkursu. Jury pod przewodnictwem popularnego aktora Krzysztofa Dziermy doceniło jeszcze siedmioro innych uczestników z Łomży, w tym Eryka Wojtkowskiego, który ponownie okazał się bezkonkurencyjny w kategorii monolog/wiersz.

Nowe bursztynowe eksponaty w zbiorach łomżyńskiego muzeum

mm pt, 10 marca 2023 17:35

Zbiory Muzeum Północno-Mazowieckiego wzbogaciły się o dwa cenne bursztynowe naszyjniki z okresu międzywojnia. Tak dużych zakupów do muzealnego Działu Bursztynu nie było od wielu lat – były one możliwe dzięki darowiźnie w wysokości 70 tysięcy złotych od Fundacji KGHM Polska Miedź. – Oba sznury korali są tym cenniejsze, że bursztynu na Kurpiach w zasadzie już nie ma, a to właśnie jantar z tych terenów stanowi przedmiot zainteresowania naszego muzeum. Poszukiwania naszyjników trwały kilka miesięcy – podkreśla Paulina Bronowicz-Chojak, dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego, zapowiadając już czasową wystawę „Bursztyn- dar prastarych drzew”, przygotowaną w ramach obchodów 75-lecia Muzeum Północno-Mazowieckiego.

Przyrodnicze wędrówki z Łukaszem Dobkowskim

mm pt, 10 marca 2023 08:18

Fotograf przyrody Łukasz Dobkowski był bohaterem spotkania „Przyrodnicze wędrówki” w Galerii Pod Arkadami. Zaprezentował widzom, w tym uczestnikom kursu fotografii przyrodniczej MDK-DŚT, nie tylko zdjęcia z ostatnich 20 lat, ale też opowiedział o swej fotograficznej pasji, dzieląc się też praktyczną wiedzą zdobytą w terenie. – Wsiąkłem w to już na dobre – mówi Łukasz Dobkowski. – Czasami jestem zmęczony, myślę, że już tyle razy wstawałem tak wcześnie, zrobiłem tyle tematów, więc warto trochę odpocząć. Ale znowu przychodzi wiosna i wszystko zaczyna się od nowa – tylko w tym tygodniu byłem już na zdjęciach trzy razy!

Finałowy akcent tegorocznego Dnia Kobiet

mm pt, 10 marca 2023 08:07

Wspaniały muzyczny prezent przygotowała z myślą o paniach Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego. Na program koncertu, niejako wieńczącego cykl łomżyńskich wydarzeń związanych z Dniem Kobiet, złożyły się bowiem same przeboje, w tym operetkowe i operowe arie. Porywająco zaśpiewali je sopranistka Małgorzata Trojanowska i tenor Michał Dziedzic, a orkiestrę poprowadził, bardzo w Łomży lubiany, dyrygent boliwijskiego pochodzenia Ruben Silva. Nie zabrakło kwiatów wręczanych paniom przez artystów i zastępcę prezydenta Łomży Andrzeja Garlickiego, a koncert, poza solistami i dyrygentem, miał też jeszcze jednego bohatera.

Kobiece piosenki na Dzień Kobiet

mm cz, 09 marca 2023 15:50

Najpiękniejsze piosenki najwybitniejszych polskich kompozytorów, autorów i wykonawców złożyły się na koncert „Piosenka jest kobietą” z okazji 8 marca. Liczna publiczność oklaskiwała w Hali Kultury nie tylko muzyczne perełki z tekstami takich mistrzów jak Młynarski, Kofta czy Osiecka, ale też ich piękne interpretacje w wykonaniu 8. wokalistów Studia Wokalnego eMDeK. Koncert został zorganizowany przez Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych i łomżyński oddział Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, dlatego w roli konferansjera wystąpiła Karolina Skłodowska, doskonale wszystkim znana jako kierownik Galerii Sztuki Współczesnej.

Wojskowy koncert na Dzień Kobiet

mm śr, 08 marca 2023 11:37

Połączone składy zespołów My z Łomży 18 Łomżyńskiego Pułku Logistycznego i Radionauci przygotowały w przededniu Dnia Kobiet wspaniały muzyczny prezent dla wszystkich pań. Współpraca obu grup była możliwa, ponieważ śpiewa w nich szer. Tomasz Wiśniewski, wszechstronny wokalista świetnie czujący się w każdym repertuarze, choćby niezrównany interpretator ponadczasowych przebojów Czesława Niemena. – Rozwijamy się również w obszarze szeroko rozumianej kultury! – podkreślał płk Paweł Gałązka, dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, dziękując swym podkomendnym, cywilnym pracownikom jednostki oraz uczniom Szkoły Podstawowej nr 7 i zespołowi Radionauci za bardzo udany koncert.

« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę