Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 napisz DONOS@

Nagrody prezydenta dla twórców i otwarcie Hali Kultury

Główne zdjęcie
Ks. Tomasz Grabowski, Joanna Klama, Mariusz Chrzanowski, Piotr Domalewski, Marcin Winceniak

Ks. Tomasz Grabowski, Joanna Klama, Henryk Pestka i Marcin Winceniak otrzymali nagrody prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury za rok 2020. Nagrodę specjalną otrzymał Piotr Domalewski, wcześniej laureat prezydenckiej nagrody sprzed czterech lat. Gala wręczenia nagród odbyła się podczas uroczystej sesji Rady Miasta w 603. rocznicę nadania Łomży praw miejskich i w oddanej już oficjalnie do użytku Hali Kultury.

Wybudowana w roku 1929 Hala Targowa na Starym Rynku była popadającym w ruinę zabytkiem, z którego uciekła większość sprzedawców, a i klienci byli tam coraz rzadszymi gośćmi. Przebudowa obiektu i diametralna zmiana jego przeznaczenia okazały się dobrym rozwiązaniem. Dzięki środkom własnym miasta oraz ministerialnej dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, czyli blisko 18 milionom złotych, Łomża zyskała Halę Kultury.
– Staramy się czynić wszystko, aby nasze miasto się rozwijało – podkreślał prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, dodając, że dobrym tego przykładem jest oddana właśnie do użytku Hala Kultury. Ten wielofunkcyjny obiekt już sprawdził się jako miejsce imprez kulturalnych, prób lokalnych artystów, wystaw czy niedawnego festiwalu Walizka, a plany są jeszcze ciekawsze, obejmują też bowiem koncerty, spektakle, różnorakie warsztaty, zajęcia edukacyjne czy projekcje filmowe. Będą one realizowane nie tylko przez miejskie jednostki kultury, ale również we współpracy ze stowarzyszeniami, fundacjami czy nieformalnymi grupami twórczymi – Hala Kultury jest otwarta na wszelkie inicjatywy kulturalne, edukacyjne i społeczne. Jak się okazało można w niej też zorganizować choćby sesję Rady Miasta. Ta numer XXXIX była sesją nadzwyczajną i okolicznościową, bo jak podkreślała jej przewodnicząca Alicja Konopka, zwołano ją dokładnie w dniu 603. rocznicy nadania Łomży praw miejskich. Stąd udział chóru Amici z MDK-DŚT, który pod kierunkiem Anny Kurowskiej wykonał średniowieczny hymn „Gaude Mater Polonia”, a do tego wielu gości.

Wśród parlamentarzystów, reprezentantów władz lokalnych, samorządowych i wojewódzkich byli też przedstawiciele przybyłych na Dni Łomży delegacji jej miast partnerskich: Nowogrodu Wołyńskiego i Borysławia (Ukraina), Pavlikeni (Bułgaria), Solecznik (Litwa) i Czechowic-Dziedzic. Nowy obiekt poświęcił ks. Marian Mieczkowski, nie tylko proboszcz parafii katedralnej, ale też duszpasterz środowisk twórczych. Jego otwarciu towarzyszyła, przygotowana przez Romana Borawskiego, wystawa fotograficzna „Od Hali Targowej do Hali Kultury” oraz projekcja filmu „Łomża 1418-2021. 603 lata praw miejskich”, eksponującego urokliwe miejsca grodu nad Narwią, wplecione w wykonanie przez Jacka Szymańskiego, Filharmonię Kameralną oraz łomżyńskie chóry hymnu „600 lat w koronie Polski” podczas wielkich uroczystości 600-lecia nadania praw miejskich w roku 2018.

Nagrody prezydenta za szczególne dokonania w dziedzinie kultury
Tegorocznych laureatów wybierała kapituła złożona z zastępcy prezydenta  Łomży Andrzeja Stypułkowskiego, Hanki Gałązki, Karoliny Skłodowskiej, Irminy Gosk, Natalii Jankowskiej i Karoliny Krzykowskiej. Uhonorowano – nagrodami finansowymi (łącznie 21 tysięcy złotych do podziału) oraz statuetkami, tradycyjnie już wykonanymi przez łomżyńską artystkę Ewę Skłodowską – ludzi kultury z kilku pokoleń.

Ks. Tomasz Grabowski to nie tylko historyk sztuki i dyrektor Muzeum Diecezjalnego, które wiosną przyszłego roku będzie obchodzić 10-lecie. Jest bowiem prawdziwym pasjonatem sztuki, potrafiącym rozmawiać o niej godzinami, a dzięki jego staraniom wiele zabytków ze zbiorów muzeum odzyskało dawny blask, co widać na coraz ciekawszych wystawach, obejmujących nie tylko sztukę sakralną. 

Joanna Klama jest instruktorem teatralnym MDK-DŚT. Stworzyła tam Teatr Aktywny (blisko 30 premier w ciągu ponad 10 lat, z czego połowa z autorskimi scenariuszami), który wychował setki młodych adeptów teatru, z których część kontynuuje swą artystyczną przygodę na profesjonalnej scenie. Jej oczkiem w głowie są też Ogólnopolskie Konfrontacje Teatrów Młodzieżowych, ma też znaczny udział w organizowaniu Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki, a do tego z powodzeniem fotografuje, co potwierdziła niedawną wystawą „Od czucia”. 

Najstarszy w tym gronie Henryk Pestka to były piłkarz, między innymi Arki Gdynia i Warmii Grajewo, trener, historyk i autor monografii dotyczących łomżyńskiej piłki nożnej, choćby „100 lat piłki nożnej w Łomży 1917-2017” czy „Łomżyński Klub Sportowy 1928-2000”. Jego najnowsze dzieło nosi tytuł „33. Pułk Piechoty i inne jednostki i instytucje wojskowe w Łomży (1836-1939)”. 

Marcin Wincenciak został doceniony za sukcesy na scenie muzycznej. W kategorii jazzu zajął niedawno II miejsce ex aequo w kategorii wokalista (I nie przyznano) podczas prestiżowego konkursu Blue Note Poznań Competition. Jako wokalista realizujący się w autorskim projekcie Vincent, wychowanek Bernarda Karwowskiego i Studia Piosenki Pop Art oraz absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale Wokalistyki Jazzowej, wydał już debiutancki minialbum, utrzymany w stylistyce alternatywnego, ambitnego popu, obecnie pracuje nad materiałem długogrającym. O tym, że nagroda prezydenta Łomży trafiła w godne ręce można było przekonać się pod koniec gali, kiedy to Marcin Wincenciak wykonał dwa utwory autorskie oraz standard, znany choćby z repertuaru Franka Sinatry, „Fly Me To The Moon”. 

Nagrodę specjalną otrzymał Piotr Domalewski. Nie jest to dla tego reżysera i scenarzysty nowa sytuacja, by wymienić tylko niedawny Paszport „Polityki” w kategorii film za „Jak najdalej stąd” czy obsypany wręcz nagrodami pełnometrażowy debiut „Cicha noc” („Złote Lwy” na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni czy aż dziesięć Orłów Polskiej Akademii Filmowej). Jak jednak przyznał taka nagroda otrzymana w rodzinnym mieście zawsze cieszy. Podzielił się też z uczestnikami gali wiedzą na temat tego, co jest niezbędne do powstania filmu – jak się okazało dorastanie, rozwijanie różnorakich zainteresowań oraz edukacja w Łomży miały znaczący wpływ na jego sukcesy. 

Wojciech Chamryk

Wyremontowana hala z 1929 roku na Starym Rynku

Hala Kultury nam drożeje

Hala Targowa po remoncie

Foto: Ks. Tomasz Grabowski, Joanna Klama, Mariusz Chrzanowski, Piotr Domalewski, Marcin Winceniak
Foto: Marcin Winceniak
Foto: Marcin Winceniak
Foto: Marcin Winceniak
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i ks. Tomasz Grabowski
Foto: Joanna Klama
Foto: Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i Marcin Winceniak
Foto: Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i Piotr Domalewski
Foto: Piotr Domalewski
Foto: Piotr Domalewski

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę