Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 30 grudnia 2024 napisz DONOS@

Impuls inwestycyjny dla Suwałk, bez Łomży

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Marek Maliszewski)

Powstanie specjalnych stref energetycznych w północnej Polsce zapowiedziała pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Inwestorzy na tańszy prąd będą mogli liczyć m.in. w Suwałkach i Olsztynie.

Powstanie sześć specjalnych stref energetycznych w północnej Polsce i to od początku przyszłego roku zapowiedziała podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Inwestorzy budujący w strefach swoje zakłady przemysłowe  mogliby liczyć na obniżenie opłaty jakościowej oraz opłaty sieciowej zmiennej. 

Strefy maja powstać w rejonach kraju, w których istnieją lub są planowane nowe duże źródła energii, w tym farmy wiatrowe, farmy fotowoltaiczne i elektrownia jądrowa. „Wybitnie dobre” warunki wietrzności panują w rejonie Suwałk. Służy to lokalizacji farm wiatrowych. Niestety  Łomża na tym tle wypada dużo gorzej. Uruchomienie wspomnianych stref w ocenie Mariusza Marszałkowskiego z POLON.pl „może zmienić architekturę lokalizacji przemysłu w Polsce w najbliższych dziesięcioleciach”.  

Strefy energetyczne miałyby powstać w Słupsku Redzikowo, Suwałkach, Ostaszewie (okolice Torunia - dwie lokalizacje), Szubinie (okolice Bydgoszczy) i  Olsztynie. Siatka dróg również miała wpływ na lokalizację, a przypomnijmy, obok Suwałk przechodzi S61. 

– Powstanie dużych odbiorców energii elektrycznej w pobliżu miejsc, w których jest ona wytwarzana w połączeniu z budową magazynów energii poprawi efektywność wykorzystania infrastruktury przesyłowej oraz zmniejszy potrzeby w zakresie inwestycji w sieć. Nasze działania koordynujemy z operatorami systemów dystrybucyjnych, których zadaniem będzie weryfikacja planów inwestycyjnych pod kątem dostosowania ich do projektowanych stref – mówi Włodzimierz Mucha, wiceprezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych odpowiedzialny za obszar inwestycji. 

Warto przypomnieć, że straty przesyłowe przy prądzie zmiennym mogą sięgać od 8 do 20 % energii. Polon.pl opierając się o dane sprzed 12 lat podaje, że wówczas straty stanowiły 7,3% (10,7 TWh)  całkowitej  mocy wprowadzonej do systemu. 

Oddana do użytku w 2015 roku linia przesyłowa 2x400kV zwana mostem energetycznym  ze stacja pod Łomżą, nie ma możliwości zamiany na niższe napięcia. 

 

200 metrów ma znaczenie

Stacja Łomża na moście „Polska – Litwa” już działa

https://www.pse.pl/documents/20182/336353833/Inwestycje_sieciowe_PSE_04_2023.pdf


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę