Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 stycznia 2025 napisz DONOS@

Rozplątane tęcze w Galerii Żivkowa

Główne zdjęcie
Ivayla Zivkowa

Niecodzienną wystawę zbiorową prac dzieci i młodzieży „Rozplątane tęcze” można już oglądać w Galerii Żivkowa. Wystawa jest efektem współpracy właścicielki galerii z łomżyńskimi instytucjami oświatowymi i placówkami kulturalnymi: Niepublicznym Przedszkolem „Mały Artysta”, Pracownią Plastyczną MDK – DŚT, Pracownią Plastyczną ROK, Liceum Plastycznym oraz Poradnią Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.

Anna Bureś MDK-DST
Anna Bureś MDK-DST
Basia Grużewska, Maja Bureś
Basia Grużewska, Maja Bureś
Justyna, Andrzej Żmuda ROK
Justyna, Andrzej Żmuda ROK
Kartonowy cudak
Kartonowy cudak
Prace Poradni Zdrowia Psychicznego
Prace Poradni Zdrowia Psychicznego
Prace Poradni Zdrowia Psychicznego
Prace Poradni Zdrowia Psychicznego
Prace ROK
Prace ROK
Rozplątane tęcze, pracownia A Bureś
Rozplątane tęcze, pracownia A Bureś
Rozplatane tecze, kot
Rozplatane tecze, kot
Rozplątane tęcze, pracownia A. Bureś
Rozplątane tęcze, pracownia A. Bureś
Rozplątane tęcze, pracownia A. Bureś
Rozplątane tęcze, pracownia A. Bureś
ROK
ROK
Tańcząca na kamieniach
Tańcząca na kamieniach
Uczennice i nauczycielki Liceum Plastycznego
Uczennice i nauczycielki Liceum Plastycznego
Walentynki, Bursa Nr 3
Walentynki, Bursa Nr 3
Walentynkowe serduszka
Walentynkowe serduszka

 

We wszystkich wymienionych miejscach edukacja plastyczna dzieci i młodzieży jest bardzo ważna. Zamysłem Ivayly Żivkowej było ukazanie wszechstronności tego procesu i podkreślenie, jak ważna dla dziecka, już od najmłodszych lat, jest taka edukacja. Wiadomo bowiem nie od dziś, że sztuka jest jednym z najważniejszych elementów kształtujących osobowość człowieka, jego wrażliwość, gust, poczucie estetyki.

- „W naszym przedszkolu dzieci rozwijają się, oprócz kółka teatralnego czy zespołu tanecznego „Iskierki” mają też możliwość uczestniczenia w kole plastycznym i właśnie ich prace mamy przyjemność wystawić w tej galerii” – mówi Izabela Czerniawska, dyrektor „Małego Artysty”.

Wystawa jest bardzo barwna. Wybrano na nią prace wykonane w wielu technikach – obrazy, rysunki, grafiki, batik, ceramikę, rzeźby gipsowe i papierowe formy przestrzenne.

- „Starałam się dobrać prace tak, aby zaprezentować różne techniki malarskie i plastyczne, jakie wykorzystujemy podczas pracy z dziećmi, wyjaśnia Anna Bureś z Miejskiego Domu Kultury. Powstawały one na różnych warsztatach, plenerach, nie tylko w naszej pracowni”.

Prace starszych dzieci i młodzieży są często bardzo dojrzałe, dopracowane od strony technicznej i warsztatowej, świadczące o dużym zainteresowaniu twórców wybranym tematem.

- „Dzieci mają w sobie dużo ekspresji, potrafią tworzyć, lubią rysować, malować – zauważa Justyna Żmuda z Regionalnego Ośrodka Kultury. Cieszy mnie to, że bardzo chętnie uczestniczą w naszych zajęciach. Prace zaprezentowane na wystawie to efekt tego co robimy na zajęciach plastycznych – malujemy, rzeźbimy, stosujemy papieroplastykę, robimy witraże”.

Teresa Adamowska z Liceum Plastycznego zauważa też inny, bardzo ważny aspekt edukacji plastycznej: - „Dzieci są kreatywne i bardzo twórcze. W Liceum Plastycznym staramy się eksponować indywidualność uczniów, bo każdy jest inny”.

Uwagę zwiedzających przyciągały też prace dzieci i młodzieży wykonane w ramach terapii prowadzonej w Poradni Zdrowia Psychicznego pod kierunkiem pedagoga specjalnego, Ewy Gąsiorowskiej.

- „W naszej poradni staramy się zrobić coś, co jest odwrotnością tytułu wystawy, mówi Czesław Jarosz z Poradni Zdrowia Psychicznego. Dzieciaki z pojedynczych kolorów mają znowu stać się tęczą. Nasi pacjenci często odczuwają bowiem coś takiego - brak harmonii wewnętrznej. Dlatego w naszej pracy stosujemy też różnorodne techniki plastyczne, terapię sztuką. Może te dzieci funkcjonują w trochę inny sposób, ale to nie znaczy, że nie mogą opowiedzieć o sobie, o swoich problemach poprzez sztukę”.

 

- „Cieszę się ogromnie, że udało się zorganizować tę wystawę. Jest to tylko przekrój, wybór z tego, co się tam robi na co dzień, z ogromnym poświęceniem i sercem. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co zobaczyłam, co powstaje w tych miejscach” – podsumowuje właścicielka galerii, Ivayla Żivkowa.

 

Wojciech Chamryk

Zdjęcia: Elżbieta Piasecka Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę