Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 27 stycznia 2025 napisz DONOS@

Zespołowy Marsz Kolorowej Skarpetki

Od pięciu lat Zespół Szkół Specjalnych w Łomży przypomina o potrzebach osób z zespołem Downa. - Naszym celem jest budowanie społecznej świadomości na temat potrzeb tej grupy – mówi dyrektor ZSS Lucyna Antecka. - Światowy Dzień Zespołu Downa przypada 21. marca, dlatego społeczność Szkoły włożyła różnokolorowe skarpetki, nawiązując do niedopasowania genotypowego i społecznego, z jakim każdego dnia muszą mierzyć się osoby z dodatkowym chromosomem. Po spotkaniu w Hali Kultury szliśmy ulicami w Marszu Kolorowej Skarpetki.

- Marsz ulicami naszego miasta to znak solidarności z osobami z zespołem Downa – wyjaśnia ideę pedagog z 22-letnim doświadczeniem w szkolnictwie specjalnym. Ze Starego Rynku uczestnicy maszerowali Długą, Krótką, Rządową i chodnikiem na Zjeździe do bulwaru nad Narwią. Przy Porcie Łomża odbyło się symboliczne pożegnanie Marzanny ze słomy z okazji pierwszego dnia wiosny. Przemarsz zabezpieczały patrole Komendy Miejskiej Policji w Łomży. O bezpieczeństwo dodatkowo dbali również uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 imienia Marii Skłodowskiej-Curie. Organizatorzy zaproponowali okrzyki na marsz: „Nie do pary, ale razem!” „Wszyscy różni, wszyscy równi!” „Inne dłonie, takie same serca!” „Z nami, nie dla nas!” „Razem wygrajmy wrażliwość!”. Pedagog doradza akceptację odmienności osób z niepełnosprawnością, empatię w relacjach z nimi, cierpliwość i życzliwość. Powinno się wspierać – ale bez wyręczania, aby umożliwić dzieciom rozwój.  

„Cichym bohaterem może stać się każdy z nas” 
Data 21. nawiązuje do występowania u osób z zespołem Downa dodatkowego 3. chromosomu w 21-ej parze chromosomów. Święto ustanowiono w 2005 r. z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 r. organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. 21. marca 2024 r. w łomżyńskiej Hali Kultury rozstrzygnięto piąty konkurs – w tym roku pod hasłem „Cisi bohaterowie wykonani z kolorowej skarpetki”. - Cichym bohaterem może stać się dziś każdy z nas – twierdzą nauczyciele z Zespołu Szkół Specjalnych. - Wystarczy naprawdę niewiele. Czasem może być to uśmiech, życzliwe słowo lub potrzymanie za rękę kogoś, kto akurat potrzebuje naszego wsparcia, zrozumienia, obecności. 

Konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży szkół podstawowych i przedszkoli. Wpłynęło około 30 ciekawych prac, ukazujących, m.in. pielęgniarki, lekarzy, stomatologów, strażaków, policjantów i nauczycieli. Jury brało pod uwagę kreatywność i samodzielność wykonania laleczek ze skarpetek. 

Wyjątkowe prace dziecięce w Hali Kultury
W kategorii przedszkola 1. miejsce zdobyła Maria Kaczor - „Pielęgniarka” (praca wykonana pod kierunkiem Magdaleny Kaczor); 2. m. Wiktor Gruszfeld – „Strażak” (pod kierunkiem Izabeli Małachowskiej); 3. m. Alicja Lichomska - „Pielęgniarka” (pod kier. Sylwii Lichomskiej). W kategorii szkoły podstawowe 1. miejsce zajęła Nikola Ciepłuch – „Mama z dzieciną” (pod kier. Beaty Łozińskiej); 2. m. Tomasz Andruk – „Pan dzielnicowy” (pod kier. Danuty Chojnowskiej); 3. m. Anna Alińska – „Koko” (pod kier. Karoliny Alińskiej).

Organizatorzy wręczyli statuetki i dyplomy placówkom edukacyjnym, które podjęły wyzwanie konkursowe: Publiczne Przedszkole nr 4 w Łomży, PP nr 9, PP TWP „Pinokio”, Szkoła Podstawowa w Podgórzu, SP nr 1 oraz SP nr 2 w Łomży. Wszystkie prace można oglądać i podziwiać na wystawie w Hali Kultury. - Są wyjątkowe i unikatowe – ocenia Pani dyrektor. - Będziemy mogli zobaczyć je również w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży. Od 25. marca „Cisi bohaterowie” ozdobią witrynę teatru.

Podczas uroczystości rozdania nagród uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych zaśpiewali piosenkę Pawła Domagały „Weź nie pytaj”. W trakcie występu dzieci pokazywały tekst przy pomocy gestów języka makaton. Uczestnicy wydarzenia włączyli się do wspólnego śpiewania i podjęli próbę naśladowania wykonawców.

Mirosław Derewońko
tel. red. 696 145 146

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę