71 lat temu rozpoczęła się Obława Augustowska
71 lat temu, 12 lipca 1945 r., oddziały NKWD i SMIERSZ rozpoczęły na Suwalszczyźnie operację, w której zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego. Operacja zwana Obławą Augustowską jest największą niewyjaśnioną zbrodnią popełnioną na Polakach po II wojnie światowej.
Mieszkańcy Zambrowa do połowy sierpnia bez opieki okulistycznej
Mieszkańcy Zambrowa i okolic zostali bez dostępu do okulisty. Jedyna, działająca w Zambrowie, publiczna poradnia okulistyczna nie przedłużyła kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Pijani kierowali ruchem drogowym
Pijani mężczyźni kierowali ruchem na drodze krajowej nr 63 między Łomżą a Zambrowem. Pracowali w miejscu, gdzie trwała wycinka drzew.
Podlascy policjanci oddelegowani na szczyt NATO w Warszawie
Ich zadaniem będzie ochrona zarówno miejsca obrad, tras przejazdów czy miejsc noclegowych uczestników. 151 podlaskich policjantów weźmie udział w zabezpieczaniu szczytu NATO w Warszawie. Łącznie odpowiedzialnych będzie za to kilka tysięcy policjantów z całego kraju. Z naszego regionu do stolicy pojedzie 102 policjantów z wydziału prewencji, 20 z ruchu drogowego i tyle samo z kryminalnego. Będzie również 8 antyterrorystów i policjant z psem służbowym.
Medycyna, mleczarstwo, infrastruktura. Morawiecki o rozwoju Podlaskiego
W oparciu o medycynę, mleczarstwo czy przemysł rolno-spożywczy może się rozwijać województwo podlaskie. Potrzebna jest też infrastruktura, a region może skorzystać tak z Jedwabnego Szlaku, jak i rozwoju współpracy z Białorusią - uważa wicepremier Mateusz Morawiecki. Wicepremier spotkał się w poniedziałek (4.07) w urzędzie wojewódzkim w Białymstoku z samorządowcami, a po południu w Pałacu Branickich z szerokim gronem przedsiębiorców oraz przedstawicielami różnych instytucji i uczelni z regionu.
Poseł Adam Andruszkiewicz nie jest już prezesem Młodzieży Wszechpolskiej
Młodzież Wszechpolska ma nowe władze. Bartosz Berk został wybrany na nowego prezesa MW. Do zarządu weszli także Szymon Kasiński i Piotr Głowacki - jako wiceprezesi oraz Łukasz Walczak - jako sekretarz. Nowy prezes zastąpił podlaskiego posła Ruchu Kukiz'15 Adama Andruszkiewicza, który zrzekł się tej funkcji przed upływem 2-letniej kadencji. Działacze MW tłumaczyli, że powodem była niemożność łączenia obowiązków szefa MW z wykonywaniem mandatu posła.
Funkcjonariusz SG skazany za nawoływanie do nienawiści wobec Czeczenów
Sąd Okręgowy w Białymstoku utrzymał w czwartek (30.06) wyrok skazujący na więzienie w zawieszeniu funkcjonariusza Straży Granicznej z ośrodka dla uchodźców, oskarżonego o nawoływanie w Internecie do nienawiści wobec czeczeńskich uchodźców. Wyrok oznacza zwolnienie strażnika ze służby.
Serbski dzień w Łomży
Na Serbski Dzień w Łomży zaprasza dziś (29.06.) wszystkich mieszkańców parafia Krzyża Świętego. Od godz. 15:00 przy ul. Zawadzkiej można będzie wziąć udział w warsztatach poświęconych freskom - ich historii, znaczeniu i technologii wykonania oraz obserwować pokaz ich tworzenia.
Bonifikaty dla odbiorców energii elektrycznej
Sprawa może dotyczyć nawet 140 tysięcy odbiorców. Mieszkańcy województwa podlaskiego, którzy po zeszło tygodniowych nawałnicach nie mieli prądu, mogą starać się o bonifikaty. W wielu przypadkach dostawy energii przywrócono dopiero po kilku dniach.
Wybitych będzie prawie 300 świń. Pod Hajnówką wykryto ognisko ASF
W Bielszczyźnie koło Hajnówki wykryto afrykański pomór świń u trzody chlewnej. To duża hodowla licząca 280 sztuk i teraz wszystkie trzeba zutylizować - poinformował Polskie Radio Białystok podlaski lekarz weterynarii Henryk Grabowski.
Nabór do wojska. Powstaną 4 bataliony obrony terytorialnej
Cztery bataliony obrony terytorialnej powstaną na Podlasiu. Powstaną w Suwałkach, Łomży, Bielsku Podlaskim i Białymstoku. Będą częścią brygad, które utworzone zostaną jesienią w trzech województwach Polski Wschodniej.
60 mln zł z UE na inwestycje w firmach
60 mln zł z funduszy unijnych trafi do podlaskich małych i średnich firm na innowacyjne inwestycje. Urząd marszałkowski ogłosił w środę (22.06) pierwszy konkurs skierowany bezpośrednio do przedsiębiorców. Wnioski przedsiębiorcy będą mogli składać od 25 lipca do 23 sierpnia 2016 r. Rozstrzygnięcie zaplanowano w styczniu 2017 r. - poinformowano w środę na konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku.
Kolejne rodziny z Podlaskiego nagrodzone medalami Sprawiedliwy wśród Narodów Świata
Trzy rodziny z województwa podlaskiego zostały w poniedziałek (20.06) w Białymstoku uhonorowane medalami Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Przyznawane są one za ratowanie Żydów od zagłady w czasie II wojny światowej.
Wypadek na drodze krajowej nr 61 na odcinku Augustów-Grajewo
Jedna osoba zginęła w wypadku na drodze krajowej nr 61. Na trasie Augustów-Grajewo, w miejscowości Netta kierujący samochodem osobowym z nieustalonych przyczyn zjechał do rowu i uderzył w drzewo. Samochód zapalił się.
To pierwszy przypadek w regionie - wieś Szczepankowo ma własny herb i flagę
W całej Polsce jest ich niewiele, a w województwie podlaskim to pierwszy taki przypadek - wieś Szczepankowo, w powiecie łomżyńskim, ma własny herb i flagę. Wyjątkowość tej sytuacji polega na tym, że miejscowość ta nie jest jednostką samorządu terytorialnego - należy do gminy Śniadowo.
Ulewa, grad - silny wiatr. Nad regionem przeszły intensywne burze.
Mieszkańcy, strażacy i energetycy wciąż usuwają skutki nawałnic, które przeszły nad regionem. Uszkodzonych jest około 70 domów, ponad 30 budynków gospodarczych. Strażacy interweniowali prawie 500 razy. Podkreślają, że zniszczenia są większe niż wynika to z ich danych, bo nie wszystkie są jeszcze zgłoszone.
Batalion NATO powstanie w okolicach Suwałk i Augustowa?
Jak donosi Financial Times, NATO umieści batalion w okolicach Suwałk i Augustowa. Żołnierze będą bronili tzw. przesmyku suwalskiego. Jak pisze gazeta, to część planów wzmacniających obecność Sojuszu na Wschodzie i zniechęcających Moskwę do ewentualnej agresji.
37-latek ranny po zderzeniu auta z pociągiem
Jedna osoba jest ranna po wypadku na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. W środę (15.06) po 4:00 w pobliżu miejscowości Dworaki Staśki, pod Sokołami, pociąg towarowy uderzył w samochód osobowy. Kierowca auta prawdopodobnie nie zatrzymał się przed znakiem STOP i nie zauważył lokomotywy.
Podczas wymiany rur natrafiono na zabytkowe ruiny
Fragmenty fundamentów wieży XVII w kościoła odsłonięto w Łomży podczas wymiany rur ciepłowniczych. Kościół został wybudowany przez jezuitów, prowadzących w Łomży kolegium. Był tez miejscem posługi m.in. późniejszego świętego Andrzeja Boboli.
Alarmy bombowe w urzędach - policja bada sprawę
Do 8 lat więzienia grozi sprawcy fałszywych alarmów bombowych. Maile o podłożonych ładunkach wybuchowych trafiły do wielu urzędów w kilkunastu największych miejscowościach w naszym regionie, między innymi w Białymstoku, Suwałkach, Łomży, Hajnówce i Grajewie.