Likwidacji „drzewnej” nie będzie. Przynajmniej teraz.
- Podczas jutrzejszej (w środę 21 stycznia) sesji Rady Miasta złożę wniosek o zdjęcie z porządku obrad punktu dotyczącego zamiaru likwidacji szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych – oznajmiła wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk. Deklaracja padał podczas popołudniowego posiedzenia komisji edukacji RM na której miał być omawiany temat „likwidacji” szkoły. Komisja, na której posiedzeniu zjawiło się kilkunastu nauczycieli z „drzewnej” na wniosek wiceprezydent też przerwała swoje obrady na 3 tygodnie.
Studniówka to jedyny taki bal w życiu
Przewodnicząca samorządu uczniowskiego I LO Magda Szczurek z koleżankami obmyśla projekty eleganckiej dekoracji do sal: klasy i profesorów. Przemek Bugnacki układa mowę gospodarza balu, którą wygłosi na studniówce w „Pierwszym”. Natalia Proniewska, szefowa samorządu w „Drugim”, zabierze głos w czarnej sukience; to niepisana, ale niekwestionowana tradycja. Grażyna Chodnicka, dyrektor III LO w Łomży wspomina rok stanu wojennego, z powodu którego nie miała studniówki. Chyba każdy, kto uczy maturzystów lub jest rodzicem, z satysfakcją patrzy na przejęcie młodzieży.
Remont w Muzycznej
Trwa remont stropów w zabytkowym budynku Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży. Został on podjęty właściwie w ostatniej chwili. – Po odkrywkach okazało się, że stropy pomiędzy parterem a pierwszym piętrem, szczególnie podłoga w auli, po remontach wykonanych niezupełnie zgodnie ze sztuką budowlaną w latach 60. grożą zawaleniem – mówi dyrektor PSM Mirosław Korona. – Ugięcia belek, które były tam pierwotnie zainstalowane, praktycznie zbliżały się do granicy maksymalnego ugięcia – dodaje inż. Andrzej Wszeborowski, szef firmy budowlanej i konserwatorskiej remontującej szkołę. – Może nie spowodowałoby to natychmiastowej katastrofy, aczkolwiek było takie zagrożenie!
Krwiodawcy z Wety
Od kilku lat w Zespole Szkół Weterynaryjnych w Łomży szkolne koło PCK prowadzone przez nauczyciela religii Lecha Śleszyńskiego przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łomży, organizuje akcje oddawania krwi. W tej ostatniej krew oddało aż 41 uczniów. Łącznie w szkole zebrano około 19 litrów krwi, czyli mniej więcej tyle ile w sobie ma czterech dorosłych ludzi.
Hala II LO otwarta dla sportowców i zakochanych
- Do tej pory żadnych zajęć ani treningów w nowej hali sportowej jeszcze nie mieliśmy, ale nasza hala prezentuje się jako jedna z najlepiej wyposażonych oraz najciekawiej i najatrakcyjniej dla oka wyglądających obiektów w regionie, włącznie z Białymstokiem – twierdzi Michał Runo, 18-letni kapitan szkolnej drużyny koszykówki II LO, który ponad półtorej godziny czekał z kilkunastoma kolegami na pokazowe powrzucanie piłki do kosza podczas uroczystości oficjalnego oddania do użytku wyczekiwanego 23 lata przez dyrektora II LO Józefa Przybylskiego obiektu. - Jest bardzo nowoczesna, spełnia wymogi techniczne i ma walory, jakich oczekujemy, by trenować i wygrywać.
„Drzewna” ocaleje?
- Nie mówimy już o likwidacji. Pracujemy nad kompromisowym rozwiązaniem – mówiła Agnieszka Muzyk zastępca prezydenta Łomży o „problemie” Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych, który nowe władze miasta chcą szybko rozwiązać. Tym kompromisem najprawdopodobniej będzie likwidacja wchodzących w skład Zespołu gimnazjum i zawodówki, oraz przeniesienie technikum – w całości do innej placówki. Do której i w jakiej formie organizacyjnej o tym wiceprezydent nie chciała jeszcze przesądzać, ale zaznaczała, że wraz z prezydentem Mariuszem Chrzanowskim są zdeterminowani aby narastający od lat problem „Drzewnej” rozwiązać.
Wszyscy możemy być z tego dumni
- W całej Polsce istnieje około 2 500 liceów ogólnokształcących, z których najlepszych 500 zostało sklasyfikowanych w rankingu miesięcznika „Perspektywy”, w którym nasze liceum zajęło wysoką i zaszczytną 88. pozycję – cieszy się Jerzy Łuba, dyrektor I LO imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży. - Czekałem na ranking z dużą niecierpliwością i nie omieszkałem nawet od razu po godzinie 24. zajrzeć do Internetu, żeby się uspokoić. To wyróżnienie i satysfakcja nie tylko dla nauczycieli i uczniów, ale także dla rodziców. Wszyscy możemy być z tego dumni.
Po szkole w Łomży pracy niemal nie ma
- W ciągu ostatnich trzech lat w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łomży zarejestrowało się 400 osób jako bezrobotne, dla których ostatnim miejscem pracy był sektor edukacji, a w samej Łomży takich bezrobotnych było 257 – informuje Maria Gwardys, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej. - Można powiedzieć orientacyjnie, że jedną trzecią w tej grupie stanowili nauczyciele, dla których pracodawcy złożyli u nas w ciągu tych trzech minionych łącznie zaledwie 21 ofert pedagogicznych.
Pierwsze ciągle najlepsze
I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży pozostaje najlepszym ogólniakiem w Łomży i drugim w województwie według Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2015, który po raz siedemnasty został opublikowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Liceum na Bernatowicza choć spadło na 88. miejsce w zestawieniu to jednak jest jedyną naszą szkołą, która znalazła się w pierwszej setce najlepszych LO w Polsce. Drugie liceum z Łomży sklasyfikowane zostało dopiero na 371 miejscu.
Młodzi twórcy aniołów
Szymon Sobczyński z SP 10 i Magdalena Duchnowska z SP 2 w Łomży zwyciężyli w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym pt: „Bóg posłał anioła… - anioł z mojej wyobraźni”.
„Drzewna” do likwidacji?
Utworzony 6 lat temu Zespół Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży ma być zlikwidowany. Tak planują nowe władze miasta. Wniosek w tej sprawie już trafił do radnych Łomży. Uczniowie z Drzewnej mają trafić do innych miejskich szkół, a nauczyciele... boją się, że tym razem już definitywnie stracą pracę. Złożeniem wniosku o zamiarze likwidacji szkoły zaskoczeni się nauczyciele i dyrekcja szkoły. Jak przekazują do tej pory nie było rozmów na ten temat z wiceprezydent Agnieszką Muzyk, która obok naczelnika wydziału oświaty, podpisana jest pod wnioskiem skierowanym na przyszłotygodniową sesję Rady Miasta.
„AUTYZM ŁOMŻA”
Fundacja DR OTIS prowadzi przedszkole dla dzieci zdrowych oraz z autyzmem. Planuje także otworzyć pierwszą w Łomży szkołę podstawowa dla dzieci z autyzmem. Jako fundacja DR OTIS od marca 2014 roku prowadzimy Przedszkole Niepubliczne Nutka, które znajduje się na ul. Sybiraków 20/4A. Obok oddziału powszechnego, stworzyliśmy też grupę terapeutyczną dla dzieci ze spektrum autyzmu. Jest to pierwsza poza oddziałami integracyjnymi, tego typu inicjatywa przedszkolna w Łomży, bazująca na indywidualnym podejściu do każdego malucha. Obecnie w Nutce znajdują się dwie grupy przedszkolne. Do pierwszej uczęszcza 12 dzieci z grupy powszechnej oraz 3 dzieci do grupy terapeutycznej, starszaki mają od 4 do 6 lat. W listopadzie 2014 roku otworzyliśmy dodatkowo grupę maluszków (ul. Sybiraków 20/8A). W chwili obecnej jest w niej 8 dzieci z oddziału powszechnego oraz 3 dzieci z grupy terapeutycznej w wieku od 2,5 do 3,5 lat.
Luzacka 18-dniowa przerwa świąteczno-noworoczna
Prawie trzy tygodnie wolnego daje uczniom rozkład w kalendarzu dni wolnych ustawowo od pracy, przeznaczony na świętowanie również przez ich rodziców i nauczycieli: Bożego Narodzenia 24. i 25 grudnia, Nowego Roku 1. stycznia i Trzech Króli 6 stycznia. Oznacza to, że milusińscy młodsi i starsi mają od dziś do 7. stycznia 2015 roku czas wolny od obowiązkowej nauki i zajęć w swoich macierzystych szkołach. Czy pierwsi znajdą w nich przynajmniej opiekę, zaś drudzy – godziwą rozrywkę na swoim poziomie wiekowym...?. Najmłodsi na pewno tak , a starsi – tak nie do końca...
Hala przy II LO zbudowana, odebrana i z pozwoleniem na użytkowanie
Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego Powiatu Grodzkiego w Łomży wydał pozwolenie na użytkowanie nowej sali sportowej przy II Liceum Ogólnokształcącym. Umowę na wartą ponad 9 milionów złotych budowę hali podpisano we wrześniu ubiegłego roku, a dwa miesiące później w zalane już fundamenty hali wmurowano kamień węgielny. Początkowo zakładano, że prace będą ukończone dopiero w maju 2015 roku, ale udało się wykonać na pięć miesięcy przed tym terminem. W poniedziałek 15 grudnia br. odbył się jej odbiór, a w czwartek 18 grudnia pozwolenie na użytkowanie wydał nadzór budowlany – przekazuje Łukasz Czech z ratusza.
400 lat minęło
Spotkanie młodzieży, kadry pedagogicznej oraz przyjaciół i sponsorów szkoły zakończyło obchody jubileuszowego roku 400-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży. Były wspomnienia, kwiaty i okolicznościowe wydawnictwa dla najbardziej zasłużonych, ale przede wszystkim plany dalszego rozwoju tej jednej z najstarszych i najlepszych szkół średnich w Polsce. – Wróciliśmy na chwilę do tamtych dni – podkreśla Jerzy Łuba, dyrektor szkoły. – Sam jestem bardzo zdziwiony, że udało się nam tyle dokonać, ale trafia do nas młodzież, która ma sprecyzowane wymagania, na to stawiamy i na to liczymy, również w przyszłości!
Indeks dla znawcy smaku, zapachu i jakości żywności
- Marcin ma w sobie dużą otwartość na świat, wiedzę i ludzi – ocenia zwycięzcę Marcina Połocha koleżanka Joanna Godzińska z Zespołu Szkół Gastronomiczno – Spożywczych w Olsztynie, która zdobyła drugie miejsce na etapie okręgowym XVII Olimpiady Wiedzy o Żywności, jaki w piątek odbył się w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących w Łomży, gdzie rywalizowało 21 uczniów z Podlaskiego i Warmińsko-Mazurskiego. - Marcin potrafi własnymi słowami mówić o trudnych procesach przetwórczych, analitycznych i ekonomicznych. Nie posługuje się wyuczonymi regułkami, a łączy wszechstronną wiedzę z rozumieniem faktów. A to świadczy o nim jak najlepiej.
Nauka w Łomży praktyki w Wielkiej Brytanii
- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów XXI wieku, Zespół Szkół Weterynaryjnych poszerza ofertę szkoły o staże dla absolwentów kształcących się w kierunku technik weterynarii – przekazuje Magdalena Budziszewska z łomżyńskiej Wety. - Dzięki pomocy Powiatowego Lekarza Weterynarii Mariana Czerskiego oraz jego zastępcy Emiliana Kudyby 25 listopada sfinalizowane zostały rozmowy dotyczące pracy w Wielkiej Brytanii dla uczniów kończących naszą szkołę z tytułem technik weterynarii.
Jesteś byłym lub obecnym pracownikiem oświaty? Wzmocnij swoje kompetencje!
Projekt „OdNowa - kompleksowe wsparcie pracowników sektora oświaty” to szansa na rozwój dla byłych i obecnych pracowników oświaty mieszkających na terenie podregionu łomżyńskiego (powiat m. Łomża, łomżyński, bielski, hajnowski, kolneński, siemiatycki, zambrowski, wysokomazowiecki).
Lekcja historii w wierszu i pieśni
Wychowankowie Bursy Szkolnej nr 3 w Łomży: Hubert Dymnicki w kategorii recytacja oraz duet Alicja Weydmann i Hubert Weydmann w kategorii piosenka, zwyciężyli w IV Przeglądzie Poezji i Piosenki Patriotycznej. We wtorek Łomży rywalizowali wychowankowie 12 burs i internatów z terenu całego województwa podlaskiego. – To bardzo ważne, żeby młodzi ludzie mieli świadomość tego, jaka jest historia naszego kraju – mówi Alicja Weydmann. – Dlatego konkursy tego typu to doskonały pomysł, bo jeśli ktoś stara się zrozumieć to, o czym mówi lub śpiewa, a przy okazji znajdzie się kilka osób, które chcą tego posłuchać, to myślę, że jest super – to taka prawdziwa lekcja historii!
Akademia Przedszkolaka
Mają po 6 lat i właśnie zostały pasowane na studentów. W Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży już po raz piaty zainaugurowano Akademię Przedszkolaka. Dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych zostały pasowane na studentów PWSIiP i włączone do akademickiej społeczności. - Życzę wam, naszym młodym studentom, abyście zawsze byli ciekawi świata – mówił dr hab. Robert Charmas, Rektor PWSIiP.