Fijałek zachęcał gimnazjalistów do ćwiczeń
Grzegorz Fijałek, w parze z Mariuszem Prudelem brązowy medalista Mistrzostw Europy z 2013 roku w piłkę siatkową plażową, zachęcał młodzież z Publicznego Gimnazjum nr 9 im. Rodziny Lutosławskich w Łomży do aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania się. Uczniowie mieli niepowtarzalna okazję ćwiczyć pod okiem wybitnego sportowca oraz zagrać z nim na jednym boisku.
Najtęższe głowy Olimpiady Matematycznej w Łomży
- Jedną pracę sprawdzałem wczoraj przez 10 sekund, ale drugą ponad godzinę: i choć rozumowanie tego olimpijczyka było „pokrętne”, to logiczne i udane – opowiada dr Michał Krych z Uniwersytetu Warszawskiego, wiceprzewodniczący Komitetu Głównego LXVI Ogólnopolskiej Olimpiady Matematycznej, na której finał do I LO w Łomży zjechało 126 najlepszych młodych matematyków z całego kraju. W poniedziałek i wtorek pięć godzin rozwiązują po trzy zadania, i dla nieprzeciętnego zjadacza chleba – niewyobrażalnie trudne. Poza wyłonieniem najlepszych z najlepszych w Polsce, w efekcie łomżyńskiej olimpiady zostanie stworzona sześcioosobowa drużyna z Polski na Międzynarodową Olimpiadę Matematyczną w Tajlandii. Świat matematyki stoi otworem.
Warsztaty w Drzewnej... nie tylko o wodzie
Panta rhei czyli wszystko płynie - to słynna myśl greckiego filozofa Heraklita z Efezu. To twierdzenie bardzo dosłownie wzięli do siebie organizatorzy warsztatów ekologicznych, które już od 10 lat z okazji „Światowego Dnia Wody” odbywają się w Zespole Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży. Już na wstępie zaprezentowano 14 sposobów na to jak codziennie oszczędzać wodę, ale przede wszystkim uczestnikom warsztatów - czyli gimnazjalistom z Łomży i całego regionu - prezentuje się szkołę, która choć w nazwie ma „drzewna” kształci także na kierunkach technik ochrony środowiska i technik geodeta.
PWSIiP ze specjalizacją pracownik socjalny
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży otrzymała zgodę Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na prowadzenie szkolenia w zakresie specjalizacji I stopnia w zawodzie pracownik socjalny. Oznacza to, że pracownicy tego typu instytucji samorządowych będą mogli podnosić kwalifikacje zawodowe w łomżyńskiej uczelni. - Aktualnie zaledwie dwadzieścia podmiotów w kraju jest uprawnionych do prowadzenia specjalizacji pierwszego stopnia i trzy, łącznie z PWSIiP, w Polsce północno-wschodniej – podkreśla prof. nadz. dr hab. Krzysztof Sychowicz, zastępca dyrektora Instytutu społeczno-Humanistycznego PWSIiP.
Autyzm Łomża - Szkoła Podstawowa, Przedszkole Niepubliczne „Nutka”
Fundacja DR OTIS w Łomży od września 2015 otwiera pierwszą w Łomży Szkołę Podstawową przeznaczoną głównie dla dzieci z autyzmem i niepełnosprawnością sprzężoną. Otwarcie szkoły wynikło z potrzeb zgłaszanych przez rodziców dzieci uczęszczających do Naszego Przedszkola Niepublicznego „Nutka” oraz biorących udział w programach terapeutycznych organizowanych przez Fundację DR OTIS.
„Mechaniak” z PWSIiP praktycznie
„Mechaniak”, czyli Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 w Łomży to jedna z najlepszych szkół zawodowych w województwie. W rankingu „Techników 2015” przygotowanym przez „Perspektywy” zajął 4 miejsce w województwie podlaskim i 110 w kraju (spośród ponad 1900 techników zawodowych). Szkoła chce być jeszcze lepsza, a szansą może być współpraca z Państwową Wyższą Szkołą Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. - Zależy nam na wymianie myśli naukowej, kontaktach z wysokiej klasy specjalistami, dostępie do nowoczesnych technologii – wyjaśnia Jacek Kocoń, dyrektor ZSMiO nr 5 w Łomży.
Marika wróciła do szkoły
Marika, czyli wywodząca się z Łomży Marta Kosakowska – znana wokalistka oraz prowadząca programy „The Voice Of Poland” i „SuperSTARcie” – wróciła do swej dawnej szkoły. W I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki spotkała się młodzieżą i zaśpiewała kilka piosenek, w tym własne przeboje, a także patriotyczne utwory z projektów „Morowe panny” i „Panny wyklęte”. – Miałam tremę przed tym spotkaniem! – mówi Marika. – Weszłam do swego liceum po 15 latach, w charakterze trochę niedźwiedzia z Zakopanego, trochę takiej postaci z zaświatów. Wchodząc tu poczułam się, jakbym była znowu licealistką i pomyślałam: mój Boże, co ja mam tym ludziom powiedzieć?! Marika jest czołową postacią polskiej sceny reggae i dancehall, nie unika też wycieczek w rejony muzyki soul czy funk oraz współpracy z raperami. Jednak w Łomży, przed setkami młodych ludzi, zaprezentowała akustyczny recital z gitarowym akompaniamentem Krzysztofa Nowickiego.
Tajemnicze pudełka na sprawdzianie szóstoklasistów
- Kiedy usiadłem do ławki, to trochę w sercu się bałem, jak napiszę ten sprawdzian szóstoklasisty, bo to najważniejszy sprawdzian w moim dotychczasowym życiu... – wyjawia Dominik Wiśniewski, który po 80 minutach 1. części wyszedł na smakowite drugie śniadanie z koleżankami i kolegami z klasy VI b w Szkole Podstawowej im. gen. Władysława Andersa w Łomży. - Cóż, nie jestem orłem z języka polskiego, z matematyki też nie, najlepiej sobie radzę z wuefu; trochę szkoda, że nie ma z niego sprawdzianu. Napisałem pracę na temat „Tajemnicze pudełko”, w którym znalazłem diament.
Maraton w podstawówce
Szóstoklasiści już jutro – 1 kwietnia - napiszą sprawdzian podsumowujących ich wiedzę i umiejętności zdobyte podczas nauki w szkole podstawowej. Tym razem będzie to prawdziwy maraton – blisko trzy godziny lekcyjne pisania, bo zmieniono zasady sprawdzianu aby – jak tłumaczą eksperci - łatwiej porównywać jego wyniki z tymi z egzaminu gimnazjalnego. W Łomży do sprawdzianu przystąpi około pół tysiąca szóstoklasistów.
Zawód urzędowo potwierdzony
Z blisko 2400 uczniów i kursantów z województwa podlaskiego, którzy w styczniu i lutym zdawali egzaminy zawodowe świadectwa potwierdzające kwalifikacje w zawodzie otrzymało 1 611 osób – podała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomy. Egzamin przeprowadzono w 73 kwalifikacjach – dla uczniów szkół zawodowych, absolwentów, eksternów oraz osób, które ukończyły kwalifikacyjne kursy zawodowe (kursanci). Aby go zdać trzeba było zdobyć minimum 50% punktów z części pisemnej i co najmniej 75% punktów z części praktycznej.
Młodzi Żydzi w Krakowie, Warszawie, Łomży i Auschwitz
Pracowali latem na farmach i w firmach, dorabiali w ciągu roku, ciułali kieszonkowe od rodziców. Szczęśliwcom udało się w końcu zebrać pieniądze, żeby pokonać ponad sześć tysięcy kilometrów i po raz pierwszy w życiu stanąć na ziemi przodków. - Moja praprababcia Shula miała 82 lata, zmarła dwa lata temu, przeżyła wojnę, bo pomogli jej w lasach przetrwać polscy partyzanci – mówi Shahar Hochman, 16-latek z Gvanim High School w Izraelu, który z osiemdziesięciorgiem rówieśników przyjechał na tydzień do Polski, aby poznawać miejsca, gdzie rodzili się, uczyli, pracowali, kochali, żyli i ginęli w obozach zagłady ich krewni. - Wcześniej dwa lata ukrywała się w piwnicy w domu w Krakowie. Wydali ją sąsiedzi. Dziesięcioletnia dziewczyna ubłagała Niemców, że ma siłę do pracy.
Ponadgimnazjalne wybory
13 szkół ponadgimnazjalnych z miasta Łomża i okolic prezentowało się podczas Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych, która odbyła się w Publicznym Gimnazjum nr 9 im. Rodziny Lutosławskich w Łomży. - Chcieliśmy pomóc uczniom klas trzecich gimnazjum w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru szkoły ponadgimnazjalnej oraz umożliwić im łatwy dostęp do informacji o łomżyńskich szkołach – mówi Anna Pawelec wicedyrektor szkoły.\
Warsztaty carvingu
Ponoć wywodzi się z Tajlandii, a w krajach azjatyckich znany jest już od co najmniej kilkuset lat. Dziś jest już dyscypliną na kulinarnych Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy i staje się coraz popularniejszy w Polsce. Mowa o carvingu, czyli sztuce rzeźbienia w owocach i warzywach. Warsztaty carvingu dla młodzieży odbyły się w łomżyńskiej Wecie.
Konkurs INFOTEST’2015 dla szkół ponadgimnazjalnych
- Zapraszamy wszystkie uczennice i uczniów z liceów i techników, niezależnie od tego, w której są klasie i na jakim profilu, do udziału w Konkursie Informatycznym INFOTEST’2015, organizowanym po raz drugi przez Instytut Informatyki i Automatyki Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży – zachęca inicjatorka i przewodnicząca komisji oceniającej dr inż. Aneta Wiktorzak. - Konkurs składa się z dwóch etapów: etap szkolny odbędzie się już 31. marca, etap uczelniany – 17. kwietnia. Uczestnik będzie zmagać się z zadaniami informatycznymi, walcząc o nagrody. Zadania w postaci interaktywnego testu dostępne są na platformie infotest.pwsip.edu.pl
Kuba z Łomży wygrał trzy konkursy i chce być omnibusem
- Mam wielką satysfakcję z wyróżnienia w szkole i mieście, zwolnienie z egzaminu szóstoklasisty i maksimum punktów, a rodzice są ze mnie dumni jak z dwóch moich starszych braci w Warszawie: dziennikarza i studenta informatyki; koleżanki i koledzy z klasy cieszą się, że udało mi się uzyskać takie efekty, no, i bez problemu mogę sam wybrać sobie Publiczne Gimnazjum nr 6 w Łomży – tak z zapałem i wesołą iskrą w oku wylicza Jakub Wierzbowski, szóstoklasista ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży, który jest laureatem trzech wojewódzkich konkursów przedmiotowych: z języka polskiego, angielskiego i matematyki. Podniosła gala gratulacyjna odbyła się w SP nr 5 w Łomży.
Mózg poza szkołą pracuje na pełnych obrotach
- Początek lekcji jest kluczowy dla osiągnięcia sukcesu w postaci aktywności ucznia, ponieważ to wtedy jego mózg podejmuje decyzję o uwalnianiu neuroprzekaźników – mówi dr Joanna Górecka, pedagog i koordynatorka nowoczesnych programów do nauczania wczesnoszkolnego, która była gościem konferencji „Mózg poza szkołą” w Łomży. - Jeśli nie uczynisz lekcji intrygującą, ciekawą, zaskakującą, a zapomnisz o mowie ciała, gestach i mimice, stymulujących rozwój mózgu, giniesz... Ostrzeżenie to ilustrują badania psychologa prof. Janusza Czapińskiego: ledwie co trzeci uczeń od 7 do 19 lat uważa lekcje w szkole za interesujące. Ponad połowa ocenia je jako nudne lub się ich boi.
Odmalowana mała ojczyzna bez obrażania rodaków
Jak śnieg po zimie zniknęły pod świeżą warstwą wiosennej farby obrzydliwe napisy, upokarzające ludzi, rasy, narody i wyznania, m.in., z budynku Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży, z murka przy ściance wspinaczkowej na strzelnicy, ze szczytów bloków przy ulicach: Konstytucji, Księżnej Anny i Porucznika Łagody, z garażu przy ul. Prusa, z klap lub drzwi na murowanych śmietnikach przy ul. Kołłątaja, Niemcewicza i Staffa. To zasługa prawie 40 uczniów „Mechaniaka”, którzy pod opieką nauczyciela wos Kamila Parola powiedzieli stop mowie nienawiści w przestrzeni publicznej.
Międzykontynentalna podróż po ortografii
Anna Tarnacka, uczennica klasy III Szkoły Podstawowej nr 5 im. Stanisława Staszica w Łomży, zwyciężyła w III Miejskim Konkursie Ortograficznym „Dyktando 2015”, zdobywając tytuł Mistrza Ortografii Miasta Łomża A.D. 2015. Podopieczna Iwony Konopko niemal bezbłędnie napisała arcytrudny tekst, wręcz najeżony pułapkami: „gdy byliśmy w pół drogi, o wpół do ósmej o zmierzchu, nasz żółciutki samochód zazgrzytał i zatrzymał się ni stąd, ni zowąd (...)”. Autorką dyktanda była Aleksandra Wojciechowska z Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie. – Już słysząc po raz pierwszy tekst tego dyktanda wszyscy mieliśmy coraz większe oczy – mówi przewodniczący jury Maciej Listowski z Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji. – To był kawałek ciężkiej pracy i wszyscy mają prawo czuć się zwycięzcami, nasi dorośli też podołali!
Noc ze sztuką i ekologią w Drzewnej
Nocne warsztaty recyclingu artystycznego pod hasłem „Zrób coś z niczego” zorganizowali uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych. Wzięli w nich udział nie tylko uczniowie świętującego 20-lecie Technikum Ochrony Środowiska, ale też innych łomżyńskich szkół, chcący w atmosferze dobrej zabawy zrobić coś ciekawego – często z udziałem rodziców czy dziadków. – Takie majsterkowanie ze śmieci to moje hobby. Dzisiaj zrobiłem robota – pająka! - mówi 9-letni Paweł, którego na warsztaty zabrała babcia. – Od dawna podobała mi się technika papierowej wikliny, jestem też zainteresowana innymi technikami, jak decoupage – dodaje babcia, pani Barbara. - Jestem na takich warsztatach pierwszy raz, ale już zaczęłam załapywać o co w tym wszystkim chodzi i myślę, że też zrobię coś fajnego!
Kwiaty we włosach i uformowane z włosów
- Nie byłam do końca pewna, czy ta fryzura w ogóle mi wyjdzie, i dopiero pod koniec pracy, jak wszyscy podchodzili z aparatami, robili zdjęcia i się zachwycali, to pomyślałam, że mam szansę w finale – opowiada Emilia Żaczek, 19-letnia zwyciężczyni Wojewódzkiego Konkursu „Sprawny w zawodzie – fryzjer”, którego finał odbywał się na przestronnym i jasnym poddaszu Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rynku Pracy w Łomży. - Nie spodziewałam się aż tak pozytywnego dla mnie werdyktu komisji fachowców. Byłam w szoku, ale... czeka mnie jeszcze ogólnopolski finał w maju.