Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 09 stycznia 2025 napisz DONOS@

Indeks dla znawcy smaku, zapachu i jakości żywności

- Marcin ma w sobie dużą otwartość na świat, wiedzę i ludzi – ocenia zwycięzcę Marcina Połocha koleżanka Joanna Godzińska z Zespołu Szkół Gastronomiczno – Spożywczych w Olsztynie, która zdobyła drugie miejsce na etapie okręgowym XVII Olimpiady Wiedzy o Żywności, jaki w piątek odbył się w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących w Łomży, gdzie rywalizowało 21 uczniów z Podlaskiego i Warmińsko-Mazurskiego. - Marcin potrafi własnymi słowami mówić o trudnych procesach przetwórczych, analitycznych i ekonomicznych. Nie posługuje się wyuczonymi regułkami, a łączy wszechstronną wiedzę z rozumieniem faktów. A to świadczy o nim jak najlepiej.

Olimpijskie zmagania 21 uczniów klas trzecich i czwartych z 5 szkół o profilach gastronomiczno-żywnościowych odbywały się w dwóch częściach. Najpierw rano olimpijczycy pisali testy, a potem po południu odpowiadali na pytania  komisji, której przewodniczył dr inż. Marcin Kidoń (lat 34) z zakładu technologii owoców i warzyw Instytutu Technologii Żywności Pochodzenia Roślinnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Uczestnikami olimpiady są młodzi ludzie, którzy będą producentami lub przetwórcami żywności, a przynajmniej wiele wskazuje, że chcą w tym kierunku dalej się kształcić – zauważa doktor Kidoń. - Wiąże się z tym duża odpowiedzialność, aby produkty miały odpowiednią jakość, czyli nie tylko wyglądały i smakowały zachęcająco, ale były też zdrowe. Nasz konkurs stanowi zachętę dla najambitniejszych do szukania poza podręcznikami. Poziom jest dużo wyższy, niż w zeszłym roku. Teraz uczniowie po części pisemnej  mają 40 i więcej punktów.

Olimpiada „wieloprzedmiotowa”
Zwycięzca Marcin Połoch zdobył punktów 60 i jako 1. nagrodę - sprzęt do komputera od prorektora Wyższej Szkoły Agrobiznesu. Zaskoczył go nieoczekiwany triumf nad starszą o rok Asią, wspólnie z którą przygotowywali się pod opieką znawczyni maszyn i urządzeń przetwórstwa spożywczego Aliny Mierzejewskiej w ZSGS w Olsztynie. - Asia zaimponowała mi wiedzą szczegółową – oceniał czwartoklasistkę przed poznaniem werdyktu jury Marcin. - I łatwość, z jaką ładnie się wysławiała.
Bardzo dobrze w rywalizacji wypadła łomżyńska „Weta” i wychowanki Doroty Chilińskiej: trzecie miejsce zajęła Karolina Kłosek, zaś czwarte – Milena Rybicka. Na piątym miejscu uplasowała się Karolina Jeż, wychowanka Edyty Żychowskiej z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołądkowie. - To przedostatni etap przed finałem olimpiady, który odbędzie się na początku marca 2015 r. w Poznaniu – dodaje Magdalena Budziszewska, rzeczniczka „Wety”. - Laureaci z Łomży będą rywalizować o zwycięstwo w finale ogólnopolskim. Teraz zdobyli już indeksy Uniwersytetu Przyrodniczego i mają 100 procent punktów na maturze z części pisemnej egzaminu zawodowego. To duże osiągnięcie, bo to trudna olimpiada, w której są też tematy z biologii, chemii i matematyki.

Wartość olimpiady to przygotowania
Kiedy trzy przyjaciółki z Zespołu Szkół w Ełku wpatrywały się w tablicę z wynikami punktowymi,  uśmiechy zniknęły na chwilę z ich sympatycznych twarzy. Ale tylko na chwilę, ponieważ 19-latki: Emilia Brzezińska, Magda Jasińska i Emilia Chartanowicz udział w etapie okręgowym uważają za wyróżnienie. - Włożyłyśmy w przygotowanie się do olimpiady dużo starań i miałyśmy dużo zajęć dodatkowych, żeby dojść tak daleko – oceniają po „otarciu łez” dumne wychowanki Iwony Pieścik. Zrobiło się im lżej na duszy: posłuchały piosenek w wykonaniu Kingi Sokół z „Wety” i podziwiały fantazyjną sambę duetu tanecznego: Klaudia Świtajewska i Marek Ołdakowski, również z „Wety". Po rozdaniu nagród przyszedł czas na skosztowanie tortu, jaki królował na elegancko aranżowanym stole; w jego centralnej części królowały stroiki świąteczne, przypominające o Bożym Narodzeniu.   - Czas szybko mija, ale to, co dziś się kończy, to nowe się zaczyna... – pocieszała pogodną refleksją w duchu renesansu uczestników i opiekunów Albina Galik – Chojak, dyrektor ZSWiO w Łomży. - Odwiedzajcie nasze miasto, realizujcie zamierzone cele, żebyście znaleźli to, co w życiu najlepsze: mądrość, przyjaźń, miłość. Bez trudu nie ma osiągnięć: gratuluję trudu Wam i Waszym opiekunom.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę