Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 09 stycznia 2025 napisz DONOS@

„Drzewna” do likwidacji?

Główne zdjęcie
Zespół Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży

Utworzony 6 lat temu Zespół Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży ma być zlikwidowany. Tak planują nowe władze miasta. Wniosek w tej sprawie już trafił do radnych Łomży. Uczniowie z Drzewnej mają trafić do innych miejskich szkół, a nauczyciele... boją się, że tym razem już definitywnie stracą pracę. Złożeniem wniosku o zamiarze likwidacji szkoły zaskoczeni się nauczyciele i dyrekcja szkoły. Jak przekazują do tej pory nie było rozmów na ten temat z wiceprezydent Agnieszką Muzyk, która obok naczelnika wydziału oświaty, podpisana jest pod wnioskiem skierowanym na przyszłotygodniową sesję Rady Miasta.

Projekt uchwały w sprawie zamiaru likwidacji ZSDiG
Projekt uchwały w sprawie zamiaru likwidacji ZSDiG

Skierowany do radnych projekt uchwały to tzw. "uchwała intencyjna" dotycząca zamiaru likwidacji szkoły. Zgodnie z prawem, aby można było zlikwidować szkołę wraz z końcem roku szkolnego, musi być ona podjęta pół roku wcześniej - czyli do końca lutego. W projekcie uchwały czytamy, że 31 sierpnia 2015 roku zamierza się zlikwidować wchodzące w skład  Zespół Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży Technikum nr 9, Zasadniczą Szkołę Zawodową i Publiczne Gimnazjum nr 3.
Uczniowie z technikum mieliby zostać porozdzielani pomiędzy trzy inne zespoły: „Mechaniak” – kierunek technologii drewna, „Weta” - ochrony środowiska oraz „Budowlanki” - geodeta. Uczniów z gimnazjum przejąć miałyby inne miejskie gimnazja. I choć o planach „reorganizacji” ZSDiG mówi się w Łomży już od dłuższego czasu złożony na najbliższą sesję wniosek jest zaskoczeniem dla dyrekcji szkoły i nauczycieli.
- Z panią prezydent Agnieszką Muzyk widziałam się i rozmawiałam jeszcze w starym roku. Mówiła, że temat jest trudny, że musi się przyjrzeć i że będziemy jeszcze na ten temat rozmawiać, ale do tej pory takiego spotkania nie było – mówi dyrektor Irena Zwornicka.
Dyrektor Zwornicka mówi, że w szkole dopuszczano myśl o likwidacji gimnazjum, ale kwestia likwidacji i rozczłonkowania Technikum jest „mocnym zaskoczeniem”. Nauczyciele „Drzewnej” obawiają się, że w takiej sytuacji niewielu z nich może liczyć na dalszą pracę, bo wszystkie szkoły w mieście dziś mają nadmiar własnej kadry. Tymczasem w ZSDiG uczy około 30 nauczycieli.

Przyczyny likwidacji
Miejscy urzędnicy w przesłanych radnym materiałach uzasadniają dlaczego – ich zdaniem – likwidacja szkoły jest konieczna. Jak piszą Zasadnicza Szkoła Zawodowa od kilku już lat nie kształci uczniów i istnieje tylko formalnie. Mimo promocji ze strony szkoły w ostatnich latach nie zdołano utworzyć żadnego oddziału.
W Technikum nr 9 w kolejnych latach „następuje stopniowy spadek stopnia organizacyjnego szkoły”. Jeszcze w roku szkolnym 2010/2011 Technikum nr 9 liczyło 193 uczniów uczących się w 8 oddziałach, a w kolejnych latach systematycznie spadała zarówno liczba uczniów jak i klas. 1 września 2014 r. Technikum nr 9 rozpoczęło nowy rok szkolny z zerowym naborem do klas pierwszych.
Za likwidacją szkoły mają przemawiać także czynniki demograficzne. Do roku 2019 prognozowana liczba uczniów zawodówek, techników i liceów Łomży spadnie  aż o 660 osób, „co stanowi liczbę uczniów zbliżoną do rozmiarów jednej dużej szkoły”. Jeżeli dotychczasowe tendencje w naborze do klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych nie zmienią się – według ich rozeznania - „racjonalną decyzją będzie likwidacja” jednej ze szkół zawodowych.
Także we wchodzącym w skład ZSDiG Gimnazjum nr 3 w kolejnych latach następuje stopniowy spadek uczniów. W roku szkolnym 2010/2011 Gimnazjum nr 5 liczyło 157 uczniów uczących się w 6 oddziałach. Teraz w całej szkole jest  59 uczniów, a w klasie pierwszej od 1 września 2014 r. naukę podjęło tylko 13 uczniów podczas gdy w obwodzie szkoły wg. danych ewidencji ludności zamieszkuje 271 dzieci rozpoczynających naukę w gimnazjum w 2014r.
Miejscy urzędnicy podają także, że do roku 2016 spadek populacji 13-15 lat w Łomży wyniesie około 200 osób. „Dla sieci szkół gimnazjalnych zjawiska te nie powinny być przyczyną jej redukcji, z zastrzeżeniem koniecznej likwidacji Gimnazjum nr 3” - czytamy w uzasadnieniu wniosku o likwidację „Drzewnej”.

„Drzewna” ofiarą obłędnych decyzji w ratuszu...?
Zespół Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych powstał na przełomie 2008 i 2009 roku, po rozwiązaniu – w atmosferze skandalu – historycznego Zespołu Szkół Drzewnych i przeniesieniu szkoły z zabytkowego budynku przy Alei Legionów do budynku Publicznego Gimnazjum nr 3 przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej w Łomży. Całe zamieszkanie z likwidacją, czy jak podkreślał ówczesny wiceprezydent ds oświaty „stworzeniem warunków rozwojowych” szkoły Drzewnej rozpoczęło się jeszcze rok wcześniej. Wówczas to wyszło na jaw, że władze miasta chcą dokonać zamiany z wojewodą budynku po Drzewnej na prawo własności do kilkudziesięciu działek w mieście (o łącznej powierzchni ok. 30 ha). W oddanym Skarbowi Państwa zabytkowym budynku przy Alei Legionów swą siedzibę miałaby - i ostatecznie znalazła - Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę