„Drzewna” do likwidacji?
Utworzony 6 lat temu Zespół Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży ma być zlikwidowany. Tak planują nowe władze miasta. Wniosek w tej sprawie już trafił do radnych Łomży. Uczniowie z Drzewnej mają trafić do innych miejskich szkół, a nauczyciele... boją się, że tym razem już definitywnie stracą pracę. Złożeniem wniosku o zamiarze likwidacji szkoły zaskoczeni się nauczyciele i dyrekcja szkoły. Jak przekazują do tej pory nie było rozmów na ten temat z wiceprezydent Agnieszką Muzyk, która obok naczelnika wydziału oświaty, podpisana jest pod wnioskiem skierowanym na przyszłotygodniową sesję Rady Miasta.
Skierowany do radnych projekt uchwały to tzw. "uchwała intencyjna" dotycząca zamiaru likwidacji szkoły. Zgodnie z prawem, aby można było zlikwidować szkołę wraz z końcem roku szkolnego, musi być ona podjęta pół roku wcześniej - czyli do końca lutego. W projekcie uchwały czytamy, że 31 sierpnia 2015 roku zamierza się zlikwidować wchodzące w skład Zespół Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży Technikum nr 9, Zasadniczą Szkołę Zawodową i Publiczne Gimnazjum nr 3.
Uczniowie z technikum mieliby zostać porozdzielani pomiędzy trzy inne zespoły: „Mechaniak” – kierunek technologii drewna, „Weta” - ochrony środowiska oraz „Budowlanki” - geodeta. Uczniów z gimnazjum przejąć miałyby inne miejskie gimnazja. I choć o planach „reorganizacji” ZSDiG mówi się w Łomży już od dłuższego czasu złożony na najbliższą sesję wniosek jest zaskoczeniem dla dyrekcji szkoły i nauczycieli.
- Z panią prezydent Agnieszką Muzyk widziałam się i rozmawiałam jeszcze w starym roku. Mówiła, że temat jest trudny, że musi się przyjrzeć i że będziemy jeszcze na ten temat rozmawiać, ale do tej pory takiego spotkania nie było – mówi dyrektor Irena Zwornicka.
Dyrektor Zwornicka mówi, że w szkole dopuszczano myśl o likwidacji gimnazjum, ale kwestia likwidacji i rozczłonkowania Technikum jest „mocnym zaskoczeniem”. Nauczyciele „Drzewnej” obawiają się, że w takiej sytuacji niewielu z nich może liczyć na dalszą pracę, bo wszystkie szkoły w mieście dziś mają nadmiar własnej kadry. Tymczasem w ZSDiG uczy około 30 nauczycieli.
Przyczyny likwidacji
Miejscy urzędnicy w przesłanych radnym materiałach uzasadniają dlaczego – ich zdaniem – likwidacja szkoły jest konieczna. Jak piszą Zasadnicza Szkoła Zawodowa od kilku już lat nie kształci uczniów i istnieje tylko formalnie. Mimo promocji ze strony szkoły w ostatnich latach nie zdołano utworzyć żadnego oddziału.
W Technikum nr 9 w kolejnych latach „następuje stopniowy spadek stopnia organizacyjnego szkoły”. Jeszcze w roku szkolnym 2010/2011 Technikum nr 9 liczyło 193 uczniów uczących się w 8 oddziałach, a w kolejnych latach systematycznie spadała zarówno liczba uczniów jak i klas. 1 września 2014 r. Technikum nr 9 rozpoczęło nowy rok szkolny z zerowym naborem do klas pierwszych.
Za likwidacją szkoły mają przemawiać także czynniki demograficzne. Do roku 2019 prognozowana liczba uczniów zawodówek, techników i liceów Łomży spadnie aż o 660 osób, „co stanowi liczbę uczniów zbliżoną do rozmiarów jednej dużej szkoły”. Jeżeli dotychczasowe tendencje w naborze do klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych nie zmienią się – według ich rozeznania - „racjonalną decyzją będzie likwidacja” jednej ze szkół zawodowych.
Także we wchodzącym w skład ZSDiG Gimnazjum nr 3 w kolejnych latach następuje stopniowy spadek uczniów. W roku szkolnym 2010/2011 Gimnazjum nr 5 liczyło 157 uczniów uczących się w 6 oddziałach. Teraz w całej szkole jest 59 uczniów, a w klasie pierwszej od 1 września 2014 r. naukę podjęło tylko 13 uczniów podczas gdy w obwodzie szkoły wg. danych ewidencji ludności zamieszkuje 271 dzieci rozpoczynających naukę w gimnazjum w 2014r.
Miejscy urzędnicy podają także, że do roku 2016 spadek populacji 13-15 lat w Łomży wyniesie około 200 osób. „Dla sieci szkół gimnazjalnych zjawiska te nie powinny być przyczyną jej redukcji, z zastrzeżeniem koniecznej likwidacji Gimnazjum nr 3” - czytamy w uzasadnieniu wniosku o likwidację „Drzewnej”.
„Drzewna” ofiarą obłędnych decyzji w ratuszu...?
Zespół Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych powstał na przełomie 2008 i 2009 roku, po rozwiązaniu – w atmosferze skandalu – historycznego Zespołu Szkół Drzewnych i przeniesieniu szkoły z zabytkowego budynku przy Alei Legionów do budynku Publicznego Gimnazjum nr 3 przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej w Łomży. Całe zamieszkanie z likwidacją, czy jak podkreślał ówczesny wiceprezydent ds oświaty „stworzeniem warunków rozwojowych” szkoły Drzewnej rozpoczęło się jeszcze rok wcześniej. Wówczas to wyszło na jaw, że władze miasta chcą dokonać zamiany z wojewodą budynku po Drzewnej na prawo własności do kilkudziesięciu działek w mieście (o łącznej powierzchni ok. 30 ha). W oddanym Skarbowi Państwa zabytkowym budynku przy Alei Legionów swą siedzibę miałaby - i ostatecznie znalazła - Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.