Międzykontynentalna podróż po ortografii
Anna Tarnacka, uczennica klasy III Szkoły Podstawowej nr 5 im. Stanisława Staszica w Łomży, zwyciężyła w III Miejskim Konkursie Ortograficznym „Dyktando 2015”, zdobywając tytuł Mistrza Ortografii Miasta Łomża A.D. 2015. Podopieczna Iwony Konopko niemal bezbłędnie napisała arcytrudny tekst, wręcz najeżony pułapkami: „gdy byliśmy w pół drogi, o wpół do ósmej o zmierzchu, nasz żółciutki samochód zazgrzytał i zatrzymał się ni stąd, ni zowąd (...)”. Autorką dyktanda była Aleksandra Wojciechowska z Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie. – Już słysząc po raz pierwszy tekst tego dyktanda wszyscy mieliśmy coraz większe oczy – mówi przewodniczący jury Maciej Listowski z Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji. – To był kawałek ciężkiej pracy i wszyscy mają prawo czuć się zwycięzcami, nasi dorośli też podołali!
W trzeciej edycji, organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 7 im. Adama Mickiewicza w Łomży, konkursu wzięło udział 24. uczniów klas trzecich z Łomży, Jedwabnego i Ostrołęki. Zanim w sobotnie przedpołudnie zasiedli do pisania o wyprawie Jurka Łomżyńskiego, Hipolita Pszczółkowskiego, Amerykanina Krisa i Chinki Li, musieli wcześniej przejść eliminacje szkolne. „Podróż międzykontynentalna” sprawiła niektórym uczestnikom dyktanda sporo trudności, jednak przyznawali, że wymyślona przez autorkę dyktanda historia jest bardzo ciekawa, tym bardziej, że odczytywał ją redaktor Mariusz Rytel.
– Przede wszystkim zawsze staram się o to, żeby to dyktando było ciekawe dla dzieci – podkreśla Aleksandra Wojciechowska. – Dobór słów to już w tym momencie kwestia drugorzędna pod względem ortograficznym, najpierw musi być ciekawa historia!
Oprócz dzieci dyktando pisało też czworo dorosłych uczestników: dyrektor SP7 Halina Szeligowska, wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk, przewodnicząca Rady Miasta Bernadeta Krynicka i przedstawiciel Rady Rodziców Cezary Kisiel, którego syn też brał udział w konkursie.
– Nie było tu jakiejś rywalizacji między nami – mówi Cezary Kisiel. – Startowałem już po raz drugi, teraz była dodatkowa motywacja, bo wiem, jak syn długo się przygotowywał do tego konkursu i mam nadzieję, że napisał lepiej ode mnie, bo my swoich wyników nie poznaliśmy.
– Z przyjemnością przygotowywałem się do tego konkursu i trochę żałuję, że te przygotowania już się skończyły! – dodaje Wiktor Kisiel. – Lubię wszystkie przedmioty, nie tylko język polski – teraz będę startować w konkursie z matematyki.
Zarówno przed dyktandem, jak i w czasie sprawdzania prac przez jury, nie brakowało licznych atrakcji, jak ortograficzne zagadki, występy podopiecznych Katarzyny Szmitko w programie „Lekcja muzyki”, czirliderek Martyny Baczewskiej i Zuzanny Kulas czy klarnecisty Igora Podstolskiego, jednak to ogłoszenie wyników i wręczenie nagród było najbardziej emocjonującym momentem dnia. Ostatecznie z tytułu mistrzowskiego i tabletu ufundowanego przez Urząd Miejski cieszyła się Anna Tarnacka, miejsce II i aparat fotograficzny od od masarni Łepkowscy otrzymał Wiktor Święciński (SP9), a III nagrodę, słuchawki i program antywirusowy od firmy Speed Magdalena Sobocińska (SP5).Wyróżniono też troje uczniów: Sylwię Filter (SP Jedwabne), Kingę Dziemińską (SP10) i Wiktora Kisiela (SP7).
– Starałam się napisać jak najlepiej – mówi zwyciężczyni dyktanda Anna Tarnacka. – Lubię język polski i zawsze piszę bez błędów, wygrałam już wcześniej jeden konkurs jak byłam w 2. klasie!
– Ania jest bardzo zdolną i inteligentną uczennicą – dodaje jej nauczycielka Iwona Konopko.
– Do tego jest prawdziwym molem książkowym, pochłania je i to też jest duży sukces, bo czytanie pozwala jej utrwalać prawidłową pisownię wielu wyrazów.
Poza nagrodami głównymi zwycięzcy konkursu otrzymali pamiątkowe puchary i nagrody, zaś wszyscy uczestnicy konkursu dyplomy za udział i nagrody rzeczowe.
– Cieszymy się, że nasz konkurs tak się rozwija – ocenia Ewa Sawicka, która wraz z Bożeną Wachowską wymyśliły i zorganizowały miejskie dyktando. – Jest to możliwe nie tylko dzięki ogromnemu zaangażowaniu osób biorących w tym udział, ale również dzięki naszym nieocenionym sponsorom: Urzędowi Miejskiemu w Łomży, masarni Łepkowscy, firmie Speed, Demart S.J. „Żelazny”, restauracji „Syta Panna”, Oxford P. Petkowskiego, A. i S. Bagińskim, kancelarii adwokackiej R. Fabiańskiego, Logo TK M. Trojanowskiego, wydawnictwu Nowa Era i Radzie Rodziców naszej szkoły.
Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk