Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 21 grudnia 2024 napisz DONOS@

Gustowna Sala Muzealna II LO w Łomży

Amelia Ferenc z II LO zdała z powodzeniem do 3. klasy i ocenia miniony rok szkolny jako „dobry, spokojny, o wiele łatwiejszy niż w 1. klasie”. Sympatycznej dziewczynie trochę żal, że po ponad 30 latach w „Drugim” odchodzi do „Plastyka” fajny polonista Mirosław Reszewicz, więc ciekawe, kto z jej klasą będzie omawiać literaturę do matury...? Ale to również rok znamienny w historii Szkoły, bo w podziemiu, pamiętającym okres zaboru carskiego, otwarto Salę Muzealną pamiątek sprzed lat.

Piątkowa uroczystość przed zabytkowym, około 123-letnim gmachem miała słoneczną, wakacyjną oprawę. Zieleń drzew nad głowami odświętnych uczennic i radosnych uczniów, uczestniczących w 31. gali zakończenia roku szkolnego. Dyrektor II LO w Łomży Jolanta Kossakowska pogratulowała młodzieży dobrych wyników w nauce. Z 560 uczniów, licząc z maturzystami, ponad 80 osób miało średnią ocen 4,75 i wyżej. Najwyższą średnią osiągnęła Natalia Pijanowska, zaś największy sukces miała Anna Rogińska, laureatka Olimpiady Języka Niemieckiego (obie z 2E). Nagrodami książkami obdarowano wyróżniających się w nauce, działalności w Samorządzie Uczniowskim, uczestnictwie w konkursach bibliotecznych. Uczennica Agata Jabłonowska śpiewała piosenkę, żeby podziękować nauczycielom za całoroczny trud.

Gościem uroczystości był Józef Przybylski, pierwszy dyrektor II LO od 1992 r. do 2015 r. Podziękował licznym środowiskom i społecznikom, którzy doprowadzili do odsłonięcia głazu pamięci 50 gimnazjalistów z Powstania Styczniowego 1863 r., przy tejże alei, wiodącej do Szkoły. Profesor oświaty zasugerował współczesnym nastolatkom, żeby byli w stanie wznieść się tak wysoko w poświęceniu dla wolności Ojczyzny. Podziwiając odwagę i ofiarę życia rówieśników, mogą uczyć się dla rodaków i Ojczyzny.

Czy Amelia, jej koleżanki i koledzy na progu wakacji aż tak daleko wybiegną myślami w przyszłość...? Chyba nie, bo bardziej cieszą się wolnym czasem, spotkaniami w kawiarniach, na wycieczkach czy koncertach. Chłopiec, przedstawiający się jako Lil Irokez, chce tworzyć i nagrać więcej utworów, np. z Młodym Wróblem, niż tylko „Syrena” sprzed ponad 2 lat. Mówi, że ma kilkanaście piosenek napisanych, więc życzymy obu powodzenia.

Kameralne podziemie z czerwonej cegły
Do przecięcia wstęgi na uroczystości otwarcia Sali Muzealnej II LO, 23. czerwca 2023 r., potrzebne było osuszenie fundamentów i remont tzw. niskiego parteru. Przeprowadzony był etapowo w latach 2018-2021. Dzięki ponad 1 milionowi 200 tys. zł z budżetu Miasta Łomża całkowicie odmieniono stan i wygląd wilgotnych, mrocznych podziemi. Teraz od wejścia jest nowocześnie i jasno w szatni, gdzie stoją szafki indywidualne uczniów na odzież i rzeczy szkolne, skąd na wprost wchodzi się do Sali Muzealnej, a na prawo do biblioteki i sklepiku. Z dawnego pomieszczenia gospodarczego nie pozostało nic, oprócz wspomnienia przechowywanych tam nieużywanych sprzętów i zabytkowych ścian z czerwonej cegły. Teraz wygląda jak starodawna piwnica, stylowa, kameralna i gustowna na planie litery L. Do tej pory nagrody, dyplomy, grawertony i pamiątki dla Szkoły znajdowały się w rozproszeniu. Mają od piątku miejsce – część jest eksponowana w szklanych gablotach w wąskiej części wejściowej, skąd przechodzi się do znacznie dłuższej i obszerniejszej sali, gdzie ustawiono ławeczki, aby goście II LO i młodzież mieli gdzie siedzieć, np. podczas lekcji wychowawczych. Na ścianie na wprost, tj. w zagięciu L, umieszczono ekran, do którego jest projektor z filmem o historii szkół, mieszczących się w lokalizacji od 1614 r., choć w nieistniejących budynkach, o zachowanym gmachu, gdzie w okresie międzywojnia w latach 30. uczyła się Hania Bielicka, oraz dziejach II LO.

Przecięcia wstęgi do zabytkowego podziemia dokonali: wiceprezydent Łomży Andrzej Garlicki, 1. dyrektor II LO Józef Przybylski i Aleksandra Składanek z Samorządu Uczniowskiego. Poświęcenie Sala Muzealna zawdzięcza Ojcu Andrzejowi Makowskiemu z Klasztoru Kapucynnów, prezentację z dziejów - nauczycielowi historii Tomaszowi Chajęckiemu. Dokumenty i fotografie przekazał do zbiorów dyrektor Przybylski. W gablotach od wejścia witają dziesiątki Marysieniek, nagród II LO.

Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146

 

Pamiątki po Hance Bielickiej trafiły do II Liceum w Łomży.

https://wkadrze.4lomza.pl/galeria/4

Nauka i sztuka, wspomnienia i marzenia na 20-lecie II LO w Łomży

Pracowite życie dyrektora II LO Józefa Przybylskiego

Pamiętamy o Hance Bielickiej


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę