Ustalają przyczyny pożaru w MPK
W nocy z soboty na niedzielę w bazie MPK doszło do pożaru przyłącza energetycznego. Prezes Spółki mówi, że to część należąca do dostawcy i odsyła do PGE. Zaznacza, że nie doszło do uszkodzenia infrastruktury w firmie, w tym instalacji do zasilania autobusów elektrycznych.
„W nocy z 21 na 22 września 2024 r. doszło do pożaru złącza kablowego zasilającego MPK w Łomży, który - dzięki współpracy Państwowej Straży Pożarnej oraz Pogotowia Energetycznego - został sprawnie ugaszony” - odpowiada Biuro ds. Dystrybucji PGE SA.
W przesłanej odpowiedzi czytamy, że „w wyniku pożaru doszło do uszkodzenia złącza (czyli punktu połączenia sieci dostawcy energii elektrycznej i sieci właściciela obiektu), które jest elementem składowym przyłącza energetycznego zasilającego MPK i znajdowało się jeszcze na gwarancji”.
PGE Dystrybucja wyjaśnia, że zwróciła się do wykonawcy przyłącza z wnioskiem o jego naprawę, która w nocy z 22 na 23 września 2024 r. została dokonana. „Urządzenia zostały odbudowane przez wykonawcę przyłącza. Zasilanie dla MPK w Łomży przywrócono około godziny 3:00 w nocy 23 września 2024 r”.
Poza dymem i specyficznym zapachem, sąsiedzi zajezdni MPK przez co najmniej kilkanaście minut co jakiś czas słyszeli odgłosy wybuchów i widzieli błyski. Z zapewnień PGE wynika, że przyczyna pożaru na tę chwilę nie jest jeszcze znana. „Obecnie eksperci spółki oraz przedstawiciele wykonawcy przyłącza badają okoliczności tego zdarzenia”.
Pytaliśmy jak często dochodzi do takich zdarzeń i czy mieszkańcy domów jednorodzinnych powinni obawiać się podobnych sytuacji.
„Sytuacje, w których dochodzi do zapłonu urządzeń elektroenergetycznych, zdarzają się niezwykle rzadko – tłumaczy operator. - Na powstanie podobnych pożarów może wpłynąć wiele czynników – wady fabryczne, nieprawidłowy dobór urządzeń odbiorczych, nadmierne obciążenie, inne przyczyny zewnętrzne, itp. Pożar przyłącza MPK w Łomży był pierwszym tego typu zdarzeniem w ostatnich latach. Dynamika pożaru wynikała z charakteru infrastruktury i zabezpieczeń – MPK jest przedsiębiorstwem, tzw. dużym odbiorcą, u którego moc przyłączeniowa jest wielokrotnie wyższa niż w standardowym budynku mieszkalnym. U Odbiorców indywidualnych, w związku z o wiele niższą mocą przyłączeniową, nie występują takie przeciążenia na sieci, jak w przypadku dużych Odbiorców (MPK).”
Dla uniknięcia takich zdarzeń PGE radzi, by w każdym przypadku w instalacjach elektrycznych stosować odpowiednie i co najważniejsze sprawne zabezpieczenia – tzw. bezpieczniki o właściwych parametrach (nie zbyt niskich i nie zbyt wysokich) oraz odpowiedni, dostosowany do mocy przyłączeniowej, dobór urządzeń elektrycznych.