W Łomży powstaje specjalistyczny księgozbiór dla zarządzających kadrami
Specjalistyczny księgozbiór dla zarządzających kadrami powstaje w Bibliotece Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Zawierać on będzie wszystkie dostępne na polskim rynku, ale także w Europie wydawnictwa niezbędne właścicielom zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw w sprawnym zarządzaniu zespołami ludzkimi - powiedziała Radiu Białystok dyrektor biblioteki, Krystyna Hofman.
Kradną „na wnuczka”
Złodzieje w Zambrowie wykorzystują łatwowierność starszych osób. Podają się za znajomych ich krewnych i proszą o pieniądze w ich imieniu. Najczęściej podczas rozmowy mówią, że wnuczek ma problem z samochodem i nie ma pieniędzy na przenocowanie w hotelu. Twierdzą, że prosił ich o pomoc i przywiezienie pieniędzy.
Sejmik województwa: PiS stawia warunki
Zarząd województwa na warunkach Prawa i Sprawiedliwości albo nowe wybory samorządu województwa - to odpowiedź podlaskiego lidera PiS- Krzysztofa Putry na wczorajszy apel Platformy Obywatelskiej. PO zaapelowała o szerokie polityczne porozumienie w sejmiku województwa. Zadeklarowała, że gotowa jest poprzeć zarząd złożony z ludzi Prawa i Sprawiedliwości z wyłączeniem dwóch osób: Karola Tylendy i Krzysztofa Tołwińskiego. Zdaniem polityków PO, obaj są "bohaterami kronik towarzyskich i kryminalnych".
Kto będzie nowym marszałkiem województwa podlaskiego.
Kto będzie nowym marszałkiem województwa podlaskiego - powinni rozstrzygnąć dziś radni sejmiku województwa. Wybory marszałka, wicemarszałków i członków zarządu - to najważniejsze punkty sesji rozpoczynającej się o 10-tej. Do ostatniej chwili prowadzone było tzw. "wyłuskiwanie", czyli kupowanie poparcia radnych w zamian za obietnice konkretnych stanowisk. Przewaga jaką zdobyła koalicja Prawa i Sprawiedliwości z Samoobroną dwa tygodnie temu nie jest stabilna. I to nie z powodu radnego Krzysztofa Tołwińskiego z PSL-u, który niespodziewanie zdecydował się przejść na stronę koalicji. Koalicja większościowa ma większe kłopoty ze zdyscyplinowaniem swoich radnych i z ułożeniem zarządu.
Waldemar Kurpiewski nowym dyrektorem Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
Waldemar Kurpiewski odebrał dziś z rąk wiceministra Mirosława Orzechowskiego nominację na dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. Nowy dyrektor zgodził się ze swoją poprzedniczką, która porównała tę instytucję z rozpędzonym pociągiem i stwierdził, że obecnie "pociąg ów dostał nowego maszynistę" i "napędzany będzie innym paliwem".
Wybory uzupełniające
W gminie Radziłów oraz pojedynczych okręgach w gminach Łomża i Kulesze Kościelne odbędą się wybory uzupełniające na przełomie lutego i marca przyszłego roku. Mieszkańcy gminy Radziłów jeszcze raz będą wybierać swojego wójta - dotychczasowy, Kazimierz Gwiazdowski, po szesnastu latach kierowania gminą zwolnił to stanowisko obejmując mandat posła.
Łomża: doniesienie o nierzetelności przewodniczącego rady
Prezydent Łomży skierował do prokuratury doniesienie o prawdopodobieństwie nierzetelnego oświadczenia majątkowego złożonego przez przewodniczącego rady miejskiej w poprzedniej kadencji - obecnego wiceprzewodniczącego. Zdaniem prezydenta, w oświadczeniu, które przesłał mu wojewoda podlaski, zabrakło informacji o zobowiązaniach majątkowych składającego je radnego. Sam zainteresowany twierdzi, że sprawa ta została wyjaśniona już w Urzędzie Kontroli Skarbowej. Jednak stamtąd także trafiło do prokuratury doniesienie o nieprawidłowosciach w oświadczeniu tego samego radnego.
Prezes wysokomazowieckiej Mlekovity uhonorowany ZŁOTĄ TARCZĄ AGROBIZNESMENA 2006
Prezes spółdzielni mleczarskiej Mlekovita - Dariusz Sapiński - odebrał w Warszawie Złotą Tarczę Agrobiznesmena. To specjalne wyróżnienie przyznawane przez miesięcznik Agro-Biznes. Otrzymują je przedsiębiorcy, którzy mogą pochwalić się kilkuletnim okresem owocnej działalności gospodarczej. Dotychczas Tarcze nadano 21 osobom. Dzięki skutecznemu zarządzaniu Dariusza Sapińskiego Mlekovita z małej, lokalnej spółdzielni mleczarskiej wyrosła na największą w Polsce mleczarską grupę kapitałową.
Żołnierze-górnicy odsłonili w Zambrowie tablicę upamiętniającą ich kolegów z powiatu zambrowskiego
Odsłonięciem tablicy pamiątkowej oraz wręczeniem odznaczeń, medali i dyplomów rozpoczęli żołnierze-górnicy z województwa podlaskiego świętowanie górniczej Barbórki. Tablica poświęcona żołnierzom z powiatu zambrowskiego zsyłanym do kopalń w latach 1949-59 zawisła w kościele pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej podczas mszy świętej w ich intencji. Podczas części świeckiej uroczystości przymusowo zsyłanym do kopalń wręczono 14 krzyży Związku Represjonowanych Politycznie.
Znamy już laureatów Konkursu Gry Na Instrumentach pasterskich w Ciechanowcu.
Grzegorz Choszcz z Brodnicy Górnej w kategorii bazunów, i Jan Maliszewski w grze na ligawkach zostali zwycięzcami w zakończonym 26-ym Konkursie Gry na Ludowych Instrumentach Pasterskich LIGAWKI 2006 w Ciechanowcu. Wśród dzieci najlepiej grał Łukasz Zdżarski z Bagateli koło Wąsewa.
Konkurs gry na Ligawkach w Ciechanowcu
Ponad 150-ciu wykonawców stanęło w Ciechanowcu do tegorocznego konkursu gry na instrumentach pasterskich "Ligawki 2006". To rekordowa obsada imprezy zorganizowanej po raz pierwszy 26 lat temu przez zmarłego w tym roku dyrektora Muzeum Rolnictwa Kazimierza Uszyńskiego. I dlatego właśnie tegoroczny konkurs nosi jego imię.
Łomża: zmarł po podaniu corhydronu?
Prokuratura rejonowa w Łomży sprawdzi czy śmierć pacjenta w gminie Jedwabne, w październiku ubiegłego roku, mogło spowodowac podanie CORHYDRONU z feralnej serii z pomyloną zawartością ampułek. Skargę złożył syn pacjenta, który zasłabł po podaniu leku, nie udało się go reanimować i w efekcie zmarł. Skarżący stwierdził, ze nie wie jaki lek podał jego ojcu lekarz, jednak podejrzewa, że mógł to być właśnie Corhydron.
7 protestów dotyczących wyborów samorządowych trafiło dotychczas do łomżyńskiego sądu
Dwa z nich dotyczą Łomży, dwa gminy Kolno i po jednym gminy Grajewo, Kulesze Koscielne i Sokoły. W większości dotyczą nieprawidłowości i uchybień, jakie występowały - zdaniem skarżących- w pojedyńczych okręgach w wyborach do rad gmin.
Dwóch kompletnie pijanych nastolatków zatrzymała policja w Łomży.
Trzy promile alkoholu w wydychanym powietrzu miał łomżyński gimnazjalista, który zasłabł podczas szkolnej dyskoteki. W tej chwili nie wiadomo jak chłopakowi udało się wnieść alkohol na teren szkoły. Chłopak nie chwalił się rówieśnikom, że ma przy sobie wódkę, nikt nie widział również by pił podczas zabawy. Sprawa wyszła na jaw po kilku godzinach dyskoteki. Wówczas zauważono, że chłopak zachowuje się dziwnie. Tracił równowagę, kontakt z otoczeniem, potem zaczął wymiotować.
Pamiątki po Hance Bielickiej trafiły do II Liceum w Łomży.
Statuetka przyznanego w 1986 roku "Wiktora" dla osobowości telewizyjnej i jeden z kapeluszy Hanki Bielickiej trafiły do Łomży. Siostrzenica aktorki, Barbara Wudarska, przekazała pamiątki po artystce II Liceum Ogólnokształcącemu w Łomży. W budynku tej szkoły - dawnym gimnazjum żeńskim - uczyła się niegdyś Hanka Bielicka. Dotychczas najważniejszą pamiątką po wybitnej absolwentce było w szkole zdjęcie ofiarowane przez Hankę Bielicką 10 lat temu, teraz będzie nią Nagroda Akademii Telewizyjnej.
Łomża: wycinka drzew
30 drzew, głównie wierzb, topól i jarzębów zostanie wyciętych tej jesieni przy łomżyńskich ulicach. Jako pierwszą wycięto wierzba płaczącą, która rosła obok łomżyńskiego studia Radia Białystok. Było to jedno z najstarszych drzew w Łomży. Wierzba, to część zabytkowego drzewostanu z ogrodu zakładanego przy ul. Sadowej przez nieżyjącego już obecnie wicedyrektora Banku Rolnego w Łomży Franciszka Szulborskiego i jego żonę, nauczycielkę Zofię Szulborską. Państwo Szulborscy mieszkali w przedwojennej oficynie, znajdującej się w głębi posesji przy obecnej ulicy Sadowej 8. Przed wojną posadzili wokół domu m.in. płaczące wierzby, sosny, graby, modrzewie, lipy i dzikie róże.
Dyrektorka Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej z Łomży Helena Sutyniec odwołana ze stanowiska.
Waldemar Kurpiewski ma zastąpić Helenę Sutyniec na stanowisku dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży - dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Informacja o odwołaniu dyrektorki OKE w Łomży pojawiała się już wcześniej, ale teraz potwierdził je wiceminister oświaty Mirosław Orzechowski. Powodem odwołania szefowej komisji egzaminacyjnej są, według ministerstwa, jej problemy zdrowotne.
Na 5 lat więzienia skazał Sąd Okręgowy w Łomży sprawcę wypadku pod Downarami.
Pięć lat powinien spędzić w więzieniu Adam P.- 21-letni sprawca wypadku w Downarach w kwietniu tego roku. Kierujący volkswagenem Adam P. wyjechał bez zatrzymania się z drogi podporządkowanej wprost na drogę z pierwszeństwem przejazdu, czym doprowadził do zderzenia trzech samochodów, a w efekcie śmierci sześciu osób i nienarodzonego dziecka. Rodziny ofiar jako oskarżyciele posiłkowi stwierdzili, że doprowadził on do katastrofy w ruchu lądowym i domagali się za to 8 lat pozbawienia wolności i dożywotniego zakazu kierowania pojazdami. Sąd uznał jednak, że zdarzenie to było tragicznym, ale jednak wypadkiem i to spowodowanym nieumyślnie.
Porozumienie PSL-u i PiS-u w powiecie grajewskim
Polskie Stronnictwo Ludowe utrzymało kierownictwo w powiecie grajewskim. Większościowe porozumienie zawarło z Prawem i Sprawiedliwością. Siedem mandatów w siedemnastoosobowej radzie powiatu przełożyło się na niezmienioną w stosunku do poprzedniej kadencji obsadę stanowisk starosty (Jarosław Augustowski), jego zastępcy (Alicja Rutkowska) i przewodniczącego rady powiatu, którym pozostał Stanisław Kossakowski.
Zbigniew Korzeniowski po raz trzeci będzie przewodniczącym Rady Miejskiej w Zambrowie
Zbigniew Korzeniowski z Komitetu Wyborców "Razem" został na kolejną kadencję przewodniczącym Rady Miejskiej w Zambrowie. Jego kontrkandydatem do tego stanowiska był Andrzej Gniazdowski - przewodniczący Rady Miejskiej Zambrowa za czasów poprzedniego burmistrza - Lecha Feszlera, obecnie radny z listy PO. W głosowaniu zdobył on jeden głos mniej niż Zbigniew Korzeniowski, zyskał jednak poparcie radnych w wyborach na stanowisko wiceprzewodniczącego rady.