„Skądżeś jest” Koniu Polski
O koniach, kabarecie, Łomży i abonamencie telewizyjnym z Waldemarem Sierańskim z kabaretu Koń Polski rozmawiał Adam Dąbrowski dziennikarz Polskiego Radia Białystok. - Kiedy pierwszy raz zetknąłem się, już lata temu, z nazwą Waszego kabaretu, pierwszym skojarzeniem było takie czasopismo specjalistyczne - właśnie „Koń Polski”… Waldemar Sierański - No, no… Jest pan bardzo blisko…
Dolina Kreatywna w Łomży
Prace ośmiorga młodych fotografików, laureatów III ogólnopolskiego konkursu Dolina Kreatywna TVP 2, można od wczoraj oglądać w Galerii Pod Arkadami. Wybór producentów programu o utalentowanej artystycznie młodzieży padł na Łomżę wcale nie dzięki naszym mistrzom obiektywu, lecz... mistrzom świata i Europy w breakdance!
Marian i Hela w Łomży
Od ponad 20 lat bawi i śmieszy... Kabaret „Koń Polski” po raz kolejny odwiedził Łomżę. Marian i Hela bawili ze sceny byłego urzędu wojewódzkiego. Skecze z życia rodzinnego, ale także historyczne starcie z cenzorem, czy relacja wprost z policyjnego biura zgłoszeń doprowadzały do głośnych eksplozji śmiechu.
Wasilków podbity
Bardzo dobrze zaprezentowali się łomżyńscy tancerze na XXIII Międzynarodowym Festiwalu Tańca Młodzieżowego w Wasilkowie. W kategorii break dance solo do 15 lat I miejsce zdobył Kacper Zientarski, w kategorii break dance solo powyżej 15 lat I miejsce zdobył Artur Listowski
8 x ZEW SZTUKI
Na wystawie przedstawione będą prace laureatów tegorocznego konkursu fotograficznego "Dolina Kreatywna, czyli czego szuka młoda sztuka", ośmiorga ludzi z artystyczną wizją i talentem, którego nie bali się pokazać. Zachęcamy do ich bliższego poznania i obserwowania ich twórczej drogi - jesteśmy pewni, że jeszcze nie raz będzie o nich głośno. Tak jak i o tych, których nagrodzimy w przyszłości.
Łomżyńska Orkiestra Kameralna w Sali Kongresowej PKiN!
Po raz pierwszy w prawie 30-letniej historii Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej nasi muzycy wystąpili w prestiżowej warszawskiej Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki. Sukcesem było nie tylko wczorajsze wstąpienie na deski stołeczne kameralistów znad Narwi, ale i fakt, że zespół towarzyszył dziesięciu solistom I Warszawskiego Turnieju Tenorów 2007.
Radosna magia dźwięku, czyli muzyczni czarodzieje
Na gorące owacje zachwyconej publiczności, okrzyki ukontentowania i niekończące się bisy zasłużyli w Łomży czterej utalentowani muzycy z zespołu The Globetrotters, którzy wczoraj wystąpili z koncertem podczas Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej, zorganizowanej przez Miejski Dom Kultury Dom Środowisk Twórczych. Bernard Maseli (wibrafon i kalimba), Jerzy Główczewski (saksofon altowy i sopranowy, flet poprzeczny), Nippy Noya (instrumenty perkusyjne i kalimba) oraz Kuba Badach jako cudownie wszechstronny wokalista stworzyli znakomity kwartet i radosną atmosferę. Ucztę duchową!
Poeta znad Narwi...
- Pisze o codzienności, życiu osobistym, ale i sprawach ogólnych... W tekstach dochodzi do głosu Jego nieco buntowniczy charakter i prześmiewcza natura – tak w piątkowy wieczór w dworku, na skarpie w nowogrodzkim Skansenie, Karolina Skłodowska przedstawiała Henryka Gałę. Poeta z Drozdowa był gościem i bohaterem 32 już spotkania w Salonie pod Gontem. - Tu pod tym plecionym płotkiem, gdy zobaczyłem jak ta Pisa do Narwi wpada, coś się we mnie obróciło i nabrałem odwagi i determinacji... – wspominał Gała swój pierwszy raz w Nowogrodzie w maju 1976 roku.
Młodzi łomżyniacy i szczuczynianie zagrają w Białymstoku
Świetliki ze szkoły podstawowej w Szczuczynie oraz Dziecięca Grupa Teatralna Bez Nazwy Centrum Katolickiego, Teatr Eksperymentalny Bursa 2 i Eureka z gimnazjum nr 8 w Łomży będą reprezentować b. Łomżyńskie na eliminacjach wojewódzkich teatrów dzieci i młodzieży w Białymstoku. Jeśli tam za dwa tygodnie któremuś zespołowi się powiedzie, to wystąpi w finale ogólnopolskim w Poznaniu. Trzynaście grup teatralnych rywalizowało w czwartek w Regionalnym Ośrodku Kultury...
Jacek Kaczmarski w Łomży... Jesienią
- Muzyczne Zaduszki to cykl koncertów, które od kilkunastu lat proponujemy podczas Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej, aby wspomnieć twórców, którzy odeszli - tymi słowy dyr. Roman Borawski z Miejskiego Domu Kultury Domu Środowisk Twórczych zapowiadał sobotni wieczór artystycznych westchnień za duszę Jacka Kaczmarskiego (22 marca 1957 - 10 kwietnia 2004). - To muzyk legenda, kompozytor, poeta i bard pierwszej "Solidarności", który pieśnią walczył o Polskę niepodległą, dzięki czemu miał wielbicieli wśród wszystkich Polaków. Polskę wolną wyśpiewał. Przynajmniej trzy razy gościł w Łomży. Ale z rakiem krtani nie wygrał... I wielbicieli na sali MDK DŚT w Łomży nie było już tylu, co za życia chyba jedynego wśród polskich pieśniarzy taką estymą darzonego twórcy...
Luciano Pavarotti i trzej polscy tenorzy w Łomży
Uśmiechnięci śpiewacy, rozbawiona publiczność, uskrzydlony dyrygent i żywiołowa Łomżyńska Orkiestra Kameralna - oto najkrótsza relacja z niedzielnego koncertu ŁOK, poświęconego pamięci zmarłego w tym roku Luciano Pavarottiego. I najkrótsza recenzja z prawie dwuipółgodzinnnego koncertu Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej, która towarzyszyła w niedzielny wieczór pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego trzem polskim tenorom: Ryszardowi Wróblewskiemu (od blisko ćwierć wieku solista Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie), Leszkowi Świdzińskiemu (solista Teatru Wielkiego i Warszawskiej Opery Kameralnej) oraz Mateusza Zajdela, studenta V roku warszawskiej Akademii Muzycznej...
Życie to jest sarna płocha. Cierpliwym myśliwym jest czas…
W dziesiątą rocznicę śmierci wybitnego rosyjskiego poety, kompozytora i barda Bułata Okudżawy, który urodził się w 1924. w Moskwie, na zakończenie kwesty cmentarnej wystąpił w Teatrze Lalki i Aktora Anatol Borowik. Białostockiemu śpiewakowi i gitarzyście towarzyszył na drugiej gitarze Krzysztof Kirycki i na akordeonie Jerzy Kruszewski. Koncert ballad zatytułowany był „Miłość – Wiara – Nadzieja”. Dzięki obdarzonemu głębokim, dźwięcznym i mocnym głosem Anatolowi Borowikowi około stu słuchaczy przeniosło się w krainę rosyjskiej i słowiańskiej łagodności…
Łomżyński „Czerwony Kapturek” nagrodzony w Banja Luce
Spektakl „Czerwony Kapturek” Teatru Lalki i Aktora w Łomży otrzymał otrzymał Grand Prix VI Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci w Banja Luce. Jest to jeden z najważniejszych sukcesów łomżyńskiego teatru na arenie międzynarodowej. Festiwal w Bośni i Hercegowinie jest uznawany za jedną z najważniejszych tego typu imprez na świecie. W tegorocznej edycji uczestniczyło 16 teatrów z 11 krajów.
Benefis Zbigniewa Pieńkowskiego
"Przetańczyłem szesnaście lat. Następnie lata pracy pedagogicznej i choreograficznej, w sumie trzydzieści sześć lat..." - Jestem wzruszony do łez - dziękował twórcom swego benefisu z okazji 80-lecia tancerz i choreograf Zbigniew Pieńkowski w Auli im. Hanki Bielickiej w Łomży. - Ja przed wami chylę głowę do ziemi, że przyszliście szukać radości, którą dzielicie się z innymi. Gorące brawa dla Zespołu Pieśni i Tańca Łomża, z którym przez pięć lat na przełomie lat 80. i 90. współpracował niegdysiejszy solista m.in. Teatru Wielkiego Opery i Baletu w Poznaniu i Warszawie, oraz gromkie "Sto lat" od publiczności uświetniły sobotni wieczór i radosny jubileusz...
Wśród świateł i cieni
Stanisław Andruszkiewicz skończył 22 września 55 lat. Urodził się tego samego dnia i miesiąca co jego ojciec. Fotografik, który ponad pół życia - z okładem 30 lat - poświęcił pasji utrwalania widoków i ludzi, przyszedł na świat W Łomży, w nieistniejącym już szpitalu Ducha Św. W Galerii Pod Arkadami otworzył wczoraj wystawę "Cmentarz łomżyński".
Bez pamięci jesteśmy zgubieni
- Ja tej książki nie mogę czytać, bo ona mnie przytłamsza. To jest niemożliwe, nieprawdopodobne, a jednak tak było – mówił w piątkowy wieczór w drozdowskim Muzeum Przyrody o swoich „Wspomnieniach” Zbigniew Pieńkowski. Pochodzący z Drozdowa tancerz, solista, pedagog, kierownik baletu, choreograf w teatrach zawodowych i choreograf w zespołach pieśni i tańca kilka lat życia spędził na zsyłce w Kazachstanie.
Boski Bicz
Z Żanną Biczewską, legendarną rosyjską pieśniarką, o której wie nawet Mick Jagger z Rolling Stones, rozmawia MRD. Mirosław R. Derewońko: - Co jest dla Pani przyjemniejsze - być na scenie czy między swoimi słuchaczami? Żanna Biczewska: - Kiedy jestem na scenie, to jestem ze słuchaczami. Śpiewam dwadzieścia lat. Mam swego widza tak w Rosji i Polsce, jak i na całym świecie. Widza, który zna i lubi moje pieśni, śpiewa je sam lub wspólnie oraz kolekcjonuje płyty.
Bliski sercom jesienny ton
Triumfalnie i refleksyjnie, elegancko i z fasonem obwieściła się w środowy wieczór Łomżyńska Jesień Kulturalna koncertem Żanny Biczewskiej i Gienadija Ponomariowa w Auli im. Hanki Bielickiej (1915-2006). Chciałoby się powiedzieć, że przez trzy pory roku wstrzymujemy oddech, wyczekująco, ciekawi, co przyniesie czwarta. Czy raczej - co przyniesie niestrudzona praca i pomysłowość instruktorów Miejskiego Domu Kultury Domu Środowisk Twórczych w Łomży, który to trud sztuką naprawdę wysokiego lotu wzniósł się i ponad tę jesień...
Benefis Pieńkowskiego
Muzeum Przyrody w Drozdowie i Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży zapraszają na uroczystość benefisową Zbigniewa Pieńkowskiego. Zbigniew Pieńkowski to pochodzący z Drozdowa tancerz, solista, pedagog, kierownik baletu, choreograf w teatrach zawodowych i choreograf w zespołach pieśni i tańca. W latach 1988-1993 - kierownik artystyczny i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca ,,Łomża''.
„W co wierzymy?” pytają i odpowiadają naukowcy
- Bez różnicy poglądów nie ma postępu – stwierdził wybitny historyk prof. Henryk Samsonowicz z Uniwersytetu Warszawskiego podczas wręczenia Nagród i Medali Zygmunta Glogera, które odbyło się dziś przed południem w Auli im. Hanki Bielickiej (1915-2006) w Łomży. - Bez prezentacji różnych poglądów, do czego obecnie powołane są media, nie ma rozwoju społecznego. Szacowny Profesor z Warszawy, który wiele lat wcześniej został Honorowym Obywatelem Łomży, otrzymał nagrodę I stopnia „za ogromny wkład w rozwój polskiej mediewistyki, upowszechnianie wiedzy historycznej oraz bezinteresowne wspieranie inicjatyw społecznych, także w regionalnej Polsce”.