Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 21 grudnia 2024 napisz DONOS@

„W co wierzymy?” pytają i odpowiadają naukowcy

Główne zdjęcie
Prof. Janusz Tazbir

- Bez różnicy poglądów nie ma postępu – stwierdził wybitny historyk prof. Henryk Samsonowicz z Uniwersytetu Warszawskiego podczas wręczenia Nagród i Medali Zygmunta Glogera, które odbyło się dziś przed południem w Auli im. Hanki Bielickiej (1915-2006) w Łomży. - Bez prezentacji różnych poglądów, do czego obecnie powołane są media, nie ma rozwoju społecznego. Szacowny Profesor z Warszawy, który wiele lat wcześniej został Honorowym Obywatelem Łomży, otrzymał nagrodę I stopnia „za ogromny wkład w rozwój polskiej mediewistyki, upowszechnianie wiedzy historycznej oraz bezinteresowne wspieranie inicjatyw społecznych, także w regionalnej Polsce”.

Ikony zanim trafią do świątyni
Ikony zanim trafią do świątyni
ks. Mitrat Leoncjusz Tofiluk
ks. Mitrat Leoncjusz Tofiluk
Prezydent Łomży Jerzy Brzeziński i Prezes Stopki Stanisław Zagórski
Prezydent Łomży Jerzy Brzeziński i Prezes Stopki Stanisław Zagórski
Prof. Henryk Samsonowicz
Prof. Henryk Samsonowicz
W XVIII edycji konkursu Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego STOPKA, w którym kapituła pod przewodnictwem wręcz legendarnego, 80-letniego historyka prof. Janusza Tazbira z UW honoruje szczególne osiągnięcia w badaniu, ochronie i rozwoju kultury, nagrodę II st. zdobył prof. Ludwik Malinowski z Warszawy „za dorobek w badaniach historii najnowszej, a szczególnie dziejów II Rzeczypospolitej”. Ks. Mitrat Leoncjusz Tofiluk z Bielska Podlaskiego otrzymał nagrodę III st. „za zasługi dla rozwoju malarstwa religijnego i utworzenie jedynej w Polsce szkoły pisania ikon”.  
Wyróżnienia Glogerowskie „za twórcze upowszechnianie kultury teatralnej” otrzymali poeta i założyciel Teatru Lalki i Aktora w Łomży Henryk Gała oraz obecny dyrektor i reżyser TliA Jarosław Antoniuk. Mikołaja Pawlicza z Narewki wyróżniono „za zasługi dla rozwoju kulturalnego środowiska i edukacji ekologicznej”, a Jaromira Szroedera z Parchowa „za upowszechnianie folkloru i kultury kaszubskiej poprzez oryginalne inscenizacje sceniczne i plenerowe”.
Kilkudziesięciu naukowców, twórców i działaczy kultury z całej Polski dowiedziało się też, że kapituła przyznała wyróżnienie honorowe Krzysztofowi Pfeifferowi z Nowej Zelandii „za oryginalną twórczość fotograficzną, dokumentującą kultury pozaeuropejskie”.
Jurorzy oceniali 35 nominacji, które napłynęły z całego kraju.

Tradycyjnie "Glogery" wręczono podczas sesji naukowej, której tematem była kwestia „W co wierzymy?”, a przyczynkiem do dyskusji nowa książka Oficyny Wydawniczej STOPKA. Warto podkreślić, że - jak co roku – wydanej elegancko w twardej oprawie i ze „Stopnikiem, czyli bezcennym rocznikiem „Stopkowej” rodziny”. Autorem wyboru prac naukowych we „W co wierzymy?” i wstępu do „Stopnika”, bogato ilustrowango zdjęciami (szkoda, że bez podpisów, kogo i w jakich okolicznościach przedstawiają...) jest człowiek-instytucja dziennikarstwa warszawsko-łomżyńskiego, założyciel i od ponad 25 lat prezes Stopki Stanisław Zagórski.
Podczas konferencji naukowcy dyskutowali o zaprezentowanych w zbiorze rozpraw formach wierzeń religijnych i parareligijnych, zabobonów i wróżb. Mówili, między innymi, o mrocznej stronie mitu, o tradycyjnych wierzeniach ludu i wierzeniach współczesnych, o tym w co wierzą Amerykanie, a w co polski katolik. Badaczy interesuje, na przykład, dlaczego 95 proc. naszych rodaków uważa się za wierzących, a jednocześnie w istnienie piekła wierzy tylko 60 proc. (komunikat CBOS 2005).
- Są ludzie wierzący w Boga lub tylko w potęgę ludzkiego umysłu – mówił wzruszony prezydent Jerzy Brzeziński, witając przedstawicieli świata nauki. - Ja wierzę w miłość, która nie kłania się fałszywym ideologiom, która przekracza granice państw i ras.
- Czy ta książka ma szansę wybić się na „recenzyjność”? - pytał, a właściwie ubolewał prof. Janusz Tazbir. -  Ja sam z książek „łatwych” niewiele się nauczyłem, dlatego polecam Państwu lekturę trudniejszą „W co wierzymy?”. Tylko czy dziennikarze zechcą refleksją o niej podzielić się ze swymi i naszymi Czytelnikami...?
Nie wiem, Panie Profesorze, nie wiem...

Mirosław R. Derewońko    
mm
śr, 24 października 2007 14:33
Data ostatniej edycji: śr, 24 października 2007 15:19:50

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę