Blok z mieszkaniami dla żołnierzy przekazano do użytku w Łomży
- Niektórzy chcą służyć w Łomży, niedługo w innych jednostkach Garnizonu też pod Łomżą, ale zawsze brakowało tego aspektu mieszkaniowego – przypominał płk Paweł Gałązka dowódca 18. ŁPL i Garnizonu Łomża podczas oddania do użytku nowego bloku wojskowego. Dziś oddano do użytku pierwszy po latach blok wojskowy, a klucze do mieszkań odebrało pierwszych 6 żołnierzy z 18. ŁPL i 13.BLPOT.
W poniedziałek 13. stycznia 2025 roku przy ul. Rubinowej 1 w Łomży oddano do użytku blok mieszkalny dla żołnierzy. Mieści się w nim 40 mieszkań 50-60 metrowych w dobrym standardzie. 16 z nich to mieszkania internatowe, a różnicę widać już na pierwszy rzut oka. Internatowe posiadają niezbędne do życia wyposażenie, począwszy od mebli i telewizora przez pralkę na szklankach i sztućcach skończywszy. Z kolei mieszkania stałe wykończone są w najmniejszych szczegółach, ale nie posiadają wspomnianego wyposażenia. To leży już w gestii rodzin, które tam zamieszkają. Do każdego z mieszkań przydzielona jest komórka lokatorska. Blok zawiera rowerownię, wózkownię i pomieszczenia techniczne. Za niecałe 20 mln zł poza blokiem z 4 kondygnacjami naziemnymi i jedną pod ziemią, zagospodarowano 60-arową działkę, na której znalazły się elementy małej architektury, mini plac zabaw, dwa stanowiska do ładowania pojazdów elektrycznych i parkingi. Cały teren jest ogrodzony.
- Ten budynek jest dowodem na to, że o ile wojsko zapewnia nam bezpieczeństwo, to Agencja Mienia Wojskowego zapewnia bezpieczeństwo żołnierzom i ich rodzinom, gdyż dach nad głową to jest poczucie bezpieczeństwa – mówił na otwarciu Marcin Kotowski dyrektor oddziału regionalnego Agencji Mienia Wojskowego w Olsztynie. Na terenie działania olszyńskiego oddziału mamy do czynienia ze wzmożoną intensywnością rozwoju sił zbrojnych i w związku z tym sporo się buduje. Dyrektor podkreślał, że szczególnie w mniejszych miejscowościach budownictwo realizowane przez Agencję jest jedyną możliwością zapewnienia zakwaterowania siłom zbrojnym.
- Wiemy, że to jak będziemy efektywnie zapewniali zakwaterowanie siłom zbrojnym, będzie to miało wpływ na morale żołnierzy, na ukompletowanie jednostek. Żołnierz ze spokojną głową, z bezpieczeństwem jego rodziny, będzie na pewno bardziej efektywny – podsumował.
Z kolei płk Paweł Gałązka, dowódca 18.ŁPL i Garnizonu Łomża podkreślał, że dla rodzin zawsze najlepsze są swoje cztery kąty. „Niektórzy chcą służyć w Łomży, niedługo w innych jednostkach Garnizonu też pod Łomżą, ale zawsze brakowało tego aspektu mieszkaniowego”. Nowy blok część z tych problemów rozwiąże. „Liczę, że władze miejskie jak i Agencja Mienia Wojskowego, biorąc pod uwagę analizę napływu ludzi do Garnizonu i do miasta Łomży, podejmą działania w zakresie budowy ewentualnie kolejnego bloku w innej części miasta”. Dowódca przypomniał, że prace planistyczne rozpoczęły się z chwilą powstania Pułku przed 5 laty.
Warto przypomnieć, że nie obyło się bez zgrzytów. Wiosną 2021 roku Rada Miejska Łomży nie zgodziła się sprzedać gruntu wojsku z bonifikatą i wniosek przepadł. Przepadła także inna lokalizacja, w której miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie przewidywał bloku. Ostatecznie grunt trafił w ręce wojska, a budowa rozpoczęła się w czerwcu 2023 roku.
W oficjalnym oddaniu do użytku uczestniczył także Michał Świtalski, zastępca prezesa Agencji Mienia Wojskowego, posłanka Alicja Łepkowska-Gołaś, starosta łomżyński Lech Szabłowski, wicewojewoda Paweł Krutul i wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski, który zapewniał, że „rząd nie zamierza niczego zwijać i ograniczać. Kontynuujemy dobre działania, programy rozpoczęte przez poprzedników. Naprawiamy to co zostało zepsute, ale nie zamierzamy czegokolwiek ograniczać i zmieniać”. Przypomniał, że pieniądze na obronę narodową to nie tylko broń i sprzęt, ale także infrastruktura na potrzeby indywidualne żołnierzy.
W Łomży jest kilka bloków, które powstawały jako „wojskowe”. Ppłk rezerwy Ryszard Matuszewski wylicza: budynek przy ul. Stacha Konwy (a właściwie połowa), przy Al. Legionów na wysokości Parku Ludowego - 3 bloki, przy ul. Śniadeckiego – 4 bloki i przy Reymonta 1 blok. Zgodnie z funkcjonującą zasadą, mieszkania zajmowane przez rodziny żołnierzy z czasem i za bonifikatą były sprzedane i dziś to już prywatne nieruchomości.
- Mieszkania są przyznawane żołnierzom na czas pełnionej w danym Garnizonie służby – mówił dyrektor oddziału regionalnego AMW w Olsztynie. Oznacza to, że z chwilą zakończenia służby w jednostkach Garnizonu Łomża lokal zostanie zwolniony.
Nowy blok poświęcił kapelan ks. płk Bogdan Augustyniak. Pomimo rozdania nożyczek biało-czerwonej wstążki nie przecinano, a tylko odwiązano po bokach. Jeden ze szczytów bloku zdobi mural, na którym widać żołnierzy i w tle fragment fortów w Piątnicy. Nawiązuje on do stacjonującego w Łomży 33. Pułku Piechoty z dominującą postacią kpt. Mariana Raganowicza, bohaterskiego dowódcy obrony Łomży 1920 roku.