Wojsko nie będzie się budować na Grabowej tylko na Rubinowej
Olsztyński oddział Agencji Mienia Wojskowego wstrzymał przygotowania do budowę mieszkań przy ulicy Grabowej w Łomży. Trwają natomiast prace nad projektem budowy wielorodzinnego budynku mieszkalnego przy ulicy Rubinowej.
Od 19. września 2022 roku na wojskową mapę Polski powrócił Garnizon Łomża. Wcześniej siedzibę w naszym mieście miał Garnizon Osowiec, a dopiero niedawna decyzja ministra obrony narodowej przywróciła historyczną nazwę. Najnowsza historia wojska w Łomży przybrała na sile wraz z utworzeniem 2019 roku 18. Pułku Logistycznego. Jednak aby jednostka mogła się rozwijać, to żołnierze muszą mieć gdzie mieszkać.
W Łomży wojsko pod budowę mieszkań nabyło grunty w dwóch lokalizacjach. W lutym 2020 roku około 80 arów ziemi skarbu państwa przy ulicy Grabowej zostało przekazane Agencji Mienia Wojskowego. W drugiej lokalizacji, czyli przy ulicy Rubinowej, w lipcu 2021 roku z 18-procentową bonifikatą za 1,7 mln zł Miasto Łomża sprzedało pod blok dwie działki o łącznej powierzchni 0,6 ha. Agencja Mienia Wojskowego zapowiadała wtedy szybko przeprowadzić proces inwestycyjny i rozpocząć budowę bloku.
Lokalizacja przy ulicy Grabowej okazała się skomplikowana i w pewnym sensie niezręczna. Od początku było wiadomo, że Plan Zagospodarowania Przestrzennego nie przewidywał tam zabudowy wielorodzinnej, a jedynie jednorodzinną. Wówczas Tomasz Ochocki, zastępca dyrektora oddziału regionalnego Agencji Mienia Wojskowego w Olsztynie świadomy ograniczeń zapowiadała starania o zmianę tych zapisów. W listopadzie 2021 roku AMW wystąpiła ze stosownym wnioskiem, ale zgody nie uzyskała. Miasto Łomża w odpowiedzi stwierdziło, że „obecne brak jest zasadności i podstaw do zmiany studium”. W tym miejscu czyli w rejonie ulic Grabowej i Jaworowej Miasto nie przewiduje zabudowy wielorodzinnej.
„Takie działanie jest sprzeczne z obecną, polityką przestrzenną miasta prowadzoną, dla przedmiotowego obszaru. Wprowadzenie zabudowy wielorodzinnej w środek rozwijającego się osiedla domów jednorodzinnych byłoby źródłem wielu konfliktów. Dotyczy to zarówno naruszenia zasad ładu przestrzennego, niedostosowania układu komunikacyjnego jak również braku możliwości pogodzenia sprzecznych interesów społecznych” - wyjaśnia Ratusz.
W kwietniu 2021 roku Tomasz Ochocki rozważał także inny, czarniejszy scenariusz, ale zgodny z planem zagospodarowania. Chodziło o wybudowanie około 50 mieszkań w 26 segmentach. Byłyby to domki piętrowe, z 2 mieszkaniami w jednym.
„Obecnie nie jest możliwa realizacja inwestycji w przedmiotowej lokalizacji z uwagi na uwarunkowania przestrzenne – pisze w październiku 2022 Małgorzata Weber z AMW z Olsztyna. - Przeznaczenie terenów w dokumentach planistycznych pod budownictwo jednorodzinne uniemożliwia AMW realizację takiej inwestycji”. Pani rzecznik potwierdza, że „nie jest planowana zmiana zapisów Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego oraz uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, która umożliwiłaby realizację budownictwa wielorodzinnego”. „Oddział Regionalny AMW w Olsztynie wstrzymał dalszy proces inwestycyjny w tej lokalizacji z uwagi na brak zgody na zmianę zapisów Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Łomża. Bez tego zapisu, zgodnie z polityką gospodarowania w AMW, niemożliwe jest przeprowadzenie procesu inwestycyjnego budynków wielorodzinnych”. Zatem zrezygnowano z budowy domków na działkach przy ulicy Grabowej.
Co do lokalizacji przy ulicy Rubinowej to Małgorzata Weber z AMW z Olsztyna wyjaśnia, że „obecnie trwają prace nad projektem budowy wielorodzinnego budynku mieszkalnego dla 40 rodzin. Po skompletowaniu pełnej dokumentacji i wykonaniu projektu budowlanego zostanie ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy robót budowlanych”. Rzeczniczka przekazuje, że podpisanie umowy z generalnym wykonawcą i przekazanie placu budowy planowane jest na przełom roku 2022/2023. Plan Inwestycji Budowlanych AMW zakłada termin zakończenia budowy przy ulicy Rubinowej w Łomży na grudzień 2023 roku, ale jak przyznaje „termin ukończenia jest jednak w dużej mierze uzależniony od tempa i terminów rozstrzygnięć przetargowych”.