Tubis Trio w Jazzowym Domu Kultury
Trio pianisty Macieja Tubisa oczarowało publiczność kolejnego koncertu z jazzowego cyklu w MDK-DŚT. Wyśmienici wiruozi zagrali jazz najwyższej próby, prezentując porywające wersje utworów z trzech autorskich płyt, w tym najnowszej „So Us“. Liczna publiczność reagowała żywiołowo, świetnie przyjmując nie tylko popisy lidera, ale też sekcji rytmicznej w składzie Paweł Puszczało/Przemek Pacan, a pierwszy koncert zespołu w Łomży zakończył efektowny bis. – Gramy przede wszystkim po to, żeby samemu mieć z tego radość – mówi Maciej Tubis. – Kiedy mamy zaś tej radości 100 %, to wtedy nie ma już innej opcji, publiczność jest nasza!
Pożegnanie Poety
To będzie skromna uroczystość. W piątek w Drozdowie odbędzie się pochowanie zmarłego w poniedziałek poety, pisarz i dramaturg Henryka Gały. Przeżył prawie 82 lata, a większość w Łomży i pobliskim Drozdowie, gdzie zbudował swój rodzinny dom. Gała był jednym z najbardziej twórczych postaci Ziemi Łomżyńskiej przełomu XX i XXI wieku.
Skansen w Nowogrodzie województwu w 2021 r.?
Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie jest oddziałem Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. - W 2019 roku Miasto Łomża oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego wykazały zainteresowane wyodrębnieniem Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie ze struktur Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży i przekazanie go Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego w celu utworzenia samodzielnej instytucji kultury, której organizatorem i organem prowadzącym będzie Samorząd Województwa Podlaskiego. Finalizacja rozmów w tej sprawie możliwa jest w 2021 roku – przekazuje Łukasz Czech z ratusza.
Śmierć Nadnarwiańskiego Księcia Kultury
Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Henryk Gała, mieszkający w Drozdowie wybitny poeta, pisarz i dramaturg. Wielkopolanin z urodzenia, wrocławianin z wyboru, a od roku 1976 mieszkaniec najpierw Łomży, a później Drozdowa, które stało się jego małą, opiewaną w wielu wierszach, ojczyzną. Wydał blisko 30 książek, ostatnią, „Połowa chwili” wiosną ubiegłego roku. Pisał i publikował, mimo ciężkiej choroby, niemal do końca życia, regularnie zamieszczając w internecie kolejne utwory z cyklu „Wiersz na niedzielę”. To dzięki Jego pracy i staraniom Łomża ma teraz Łomżyńskie Towarzystwo Muzyczne, Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego, Teatr Lalki i Aktora oraz Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka”.
Francesco Napoli na Dni Łomży
Zespół Extazy, Top Girls i Francesco Napoli mają wystąpić podczas koncertu z okazji Dni Łomży. Władze miasta zawarły już umowy z menadżerami „gwiazd”. Koncert odbędzie się w sobotę 13 czerwca. W Polsce będzie to długi weekend po Bożym Ciele.
Kameralnie o miłości w Drozdowie
Operetkowe i operowe arie oraz neapolitańskie pieśni, opowiadające o blaskach i cieniach miłości, wypełniły program sobotniego wieczoru w drozdowskim muzeum. – To pierwszy walentynkowy koncert w ramach naszego cyklu! – podkreślał Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor owocnie współpracującej z muzeum w Drozdowie Filharmonii Kameralnej. Śpiewali sopranistka Dorota Laskowiecka-Urban i tenor Tomasz Janczak. Akompaniowała im, a do tego grała też solo, pianistka, zambrowianka Małgorzata Marczyk, zaś publiczność wypełniła nie tylko salon dawnego dworu Lutosławskich, ale zasiadła też w przyległych pomieszczeniach, holu i sali wystawowej.
40 lat Logosu i tytanicznej pracy Witolda Długozimy
Około tysiąca wychowanków, z wybitnym reżyserem i aktorem Piotrem Domalewskim na czele. 35 edycji Łomżyńskiego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Współczesnej, 16 konkursu recytatorskiego „Miejsce na wiersz” dla młodzieży z Polski, Białorusi, Litwy i Ukrainy i wiele innych imprez. Setki autorskich scenariuszy i poetyckich spotkań, w tym z Ernestem Bryllem, ks. Janem Twardowskim, Henrykiem Gałą czy Janem Kulką. To tylko niektóre z osiągnięć Witolda Długozimy i Teatrzyku Żywego Słowa Logos, świętującego 40-lecie podczas jubileuszowego spotkania w Klubie Wojskowym. – Tych 40 lat minęło tak szybko! – mówi Witold Długozima. – Nie byłoby tego wszystkiego bez życzliwych ludzi, przyjaciół, sponsorów, wieloletniego wsparcia ze strony Klubu Wojskowego, ale przede wszystkim moich wspaniałych recytatorów!
Walentynkowy koncert Roberta Cichowicza
Robert Cichowicz w przeddzień walentynek przygotował muzyczny prezent dla wszystkich zakochanych. Łomżyński bard zaprezentował wraz z zespołem, w Gminnym Ośrodku Kultury w Piątnicy, program złożony z lirycznych piosenek o miłości, wybranych z jego obu autorskich płyt, dopełnionych utworami premierowymi. – Tak się zdarzyło, że gramy już trzeci rok z rzędu na walentynkach, albo na Dniu Kobiet, bo zapraszają nas domy kultury – mówi Robert Cichowicz. – Dzieje się tak najpewniej dlatego, bo moje utwory są liryczne, traktują przede wszystkim o miłości.
Portretowe karykatury Tomasza Brańskiego
Bernadeta Krynicka, Jula, Magda Narożna (Piękni i Młodzi), bokser Adam Kownacki czy pochodząca z Bronowa przedwojenna aktorka Tola Mankiewiczówna to tylko niektórzy z bohaterów karykatur Tomasza Brańskiego. Rysownik z Białegostoku specjalizuje się w satyrycznym ukazywaniu znanych osób pochodzących z województwa podlaskiego, a swą najnowszą wystawę zaprezentował w Galerii N Klubu Wojskowego. – Na tej wystawie są nasi dobrzy znajomi – mówi Tomasz Brański. – Znamy ich z mediów, transmisji telewizyjnych, koncertów czy zawodów sportowych, a skoro otwieram wystawę w Łomży, to nie mogło na niej zabraknąć postaci pochodzących stąd!
Złoci tancerze z „B.K.Step”
Łomżyńska grupa B.K.Team pod kierunkiem Marka Kisiela okazała się bezkonkurencyjna w kategorii Street Dance pow. 16 lat zdobywając 1 miejsce podczas Karnawał Dance Fest. Finał 28. edycja imprezy, w której wzięło udział około 700 tancerzy z całego kraju, odbył się w niedzielę w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
Słodka wystawa w Muzeum Północno-Mazowieckim
Takiej wystawy w łomżyńskim muzeum jeszcze nie było. Czasowa ekspozycja „Świat toruńskiego piernika” daje zwiedzającym nie tylko możliwość poznania wielowiekowej historii toruńskiego piernikarstwa, ale też własnoręcznego wykonania pierników według dawnych receptur i z wykorzystaniem atrakcyjnych form. Dzieci były zachwycone, rodziców też nie trzeba było długo namawiać do udziału w takich warsztatach. – Wystawa opowiada o historii toruńskiego piernika i jest wyjątkowa, a warsztaty to tylko jedna z jej atrakcji! – mówi Krzysztof Lewandowski z Muzeum Okręgowego w Toruniu, dodając, że Łomża jest już 40 miastem, w którym jest ona prezentowana.
Sensacyjna płyta Filharmonii Kameralnej
Wybitni fleciści Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz wydali kolejną płytę z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego. „Flute Essentials” zawiera utwory od baroku do współczesności, wszystkie w opracowaniach na dwa flety i orkiestrę smyczkową. Ciekawostką w programie są przebojowe utwory mistrza argentyńskiego tanga Astora Piazzolli, a Koncert na dwa flety wybitnego kompozytora Marcina Błażewicza jest dedykowany solistom. Płyta została zarejestrowana w Łomży, a dzięki wytwórni Dux będzie dostępna na całym świecie.
Karnawał z wirtuozem skrzypiec
Wybitny i bardzo lubiany w Łomży skrzypek Artur Banaszkiewicz był gwiazdą karnawałowego koncertu Filharmonii Kameralnej. Orkiestrę poprowadził równie utytułowany dyrygent, maestro Mirosław Jacek Błaszczyk, a zaśpiewała koloraturowym sopranem Marta Matuszewska, utalentowana studentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Na program koncertu złożyły się najpiękniejsze arie operetkowe i operowe oraz błyskotliwe kompozycje instrumentalne, a ciekawostką był fakt, że soliści i dyrygent spotkali się w tym składzie po raz pierwszy.
Nagrody prezydenta dla ludzi kultury
Kapela Miód na Serce oraz zespół pracowników Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych otrzymali nagrody prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury za rok 2019. – Cieszę się, że miasto promuje dokonania ludzi kultury, wspiera ich i docenia! – podkreślał Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru Lalki i Aktora, w którym odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród. Na jej finał kapela Miód na Serce zagrała i zaśpiewała, a laureaci otrzymali nagrody finansowe oraz statuetki, wykonane przez łomżyńską artystkę Ewę Skłodowską.
Łomżyńska Filharmonia Kameralna na Zamku Królewskim w Warszawie
Łomżyńscy filharmonicy pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego oczarowali słuchaczy na Zamku Królewskim w Warszawie. Orkiestra wykonała wyłącznie niełatwy repertuar współczesny, w tym dwa utwory skomponowane specjalnie dla niej. Jednym z nich był Concerto Lendinum, nagrany na płytę nagrodzoną Fryderykiem, zagrany z udziałem wybitnych solistów, skrzypka Jakuba Jakowicza i wiolonczelisty Tomasza Strahla. Koncert w przepięknej Sali Wielkiej, inaugurujący cykl „Nie tylko klasycznie“, zakończyły długie owacje liczącej ponad 300 osób publiczności. – To naprawdę wielka sprawa! – mówi Jan Miłosz Zarzycki, podkreślając, że orkiestra zawdzięcza ten sukces perfekcyjnej współpracy tworzących ją świetnych muzyków-wirtuozów.
MDK-DŚT rozdaje pieniądze na kulturę!
Chcesz zorganizować koncert, wystawę, spotkanie autorskie z ulubionym pisarzem, przegląd filmowy, spektakl czy warsztaty, ale nie masz na to środków i odpowiedniego doświadczenia? Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych wychodzi naprzeciw takim propozycjom, ogłaszając konkurs „Kultura wspólna sprawa” na najciekawsze wydarzenie kulturalne, oddolną inicjatywę mieszkańców Łomży. Do zdobycia jest grant w wysokości do 2000 złotych, a do tego MDK zapewnia wszelką pomoc merytoryczną, techniczną i zaplecze lokalowe. – Liczymy, że ten projekt będzie takim twórczym impulsem i uwolni energię, która drzemie w ludziach! – podkreśla dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło, zachęcając do udziału w konkursie.
Nowoczesny jazz dla młodszych i starszych
Porywający koncert Sundial Trio zainaugurował kolejną odsłonę koncertów jazzowych w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Złożony z pianisty, trębacza i perkusisty zespół zabrał słuchaczy w ponad godzinną, muzyczną podróż, w której mainstreamowy jazz płynnie przechodził w zakręcony free, nie brakowało też wirtuozowskich partii solowych. Doceniła je zróżnicowana wiekowo publiczność, bo na sali były cztery pokolenia słuchaczy: od 10-12 letnich dzieci do seniorów po 70. – Jechałem tutaj kompletnie nie wiedząc co się wydarzy, bo był to mój pierwszy koncert w Łomży – mówi trębacz Wojciech Jachna. – Okazało się jednak, że ludzie są zainteresowani muzyką, chcą chodzić na takie koncerty!
Rękodzielnicza pasja mieszkanek Drozdowa
Artystyczne rękodzieło w najróżniejszych odsłonach prezentują na wystawie zbiorowej „Moje rękodzieło, moja pasja…” mieszkanki Drozdowa i Niewodowa. Stefania Święćkowska, Grażyna Pusz, Ewa Bojar, Sylwia Ksepka, Urszula Pawluk i Magda Zakrzewska reprezentują trzy pokolenia, a łączy je nie tylko miejsce zamieszkania, ale też pasja do sztuki, która jest dla nich odskocznią od codzienności. W Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich w Drozdowie pokazują reprezentatywny wybór swych efektownych prac, zapowiadając, że jest to co prawda ich pierwsza wspólna wystawa, ale na pewno nie ostatnia.
Popisowy koncert łomżyńskich filharmoników
Orkiestra Filharmonii Kameralnej pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego oczarowała publiczność współczesnym repertuarem i jego wspaniałym wykonaniem. Głównym punktem programu był znany z nagrodzonej Fryderykiem płyty utwór Concerto Lendinum op. 44 Sławomira Czarneckiego z udziałem wybitnych solistów Jakuba Jakowicza i Tomasza Strahla. Zabrzmiały też Melodie kurpiowskie, napisane specjalnie dla łomżyńskiej orkiestry przez Romualda Twardowskiego, a przejmująca Elegia Mikołaja Góreckiego została zadedykowana zmarłemu 17. stycznia biskupowi Stanisławowi Stefankowi, melomanowi i wielkiemu przyjacielowi łomżyńskiej orkiestry.
Jazzowy Dom Kultury wznawia działalność
Słynne Sundial Trio zagra jako pierwsze w cyklu jazzowych koncertów Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. To ciąg dalszy popularyzacji ambitnej muzyki w Łomży, tym razem realizowanej już wyłącznie przez MDK-DŚT. – Nie było możliwości, żebyśmy nie kontynuowali tej inicjatywy, tym bardziej, że zostaliśmy Jazzowym Domem Kultury, a to do czegoś zobowiązuje – mówi dyrektor Krzysztof Zemło, zapowiadając w MDK cykliczne koncerty jazzowe z udziałem gwiazd oraz najbardziej utalentowanych młodych muzyków.