Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 16 stycznia 2025 napisz DONOS@

Festiwal Niepodległą Malowany

cz pon, 19 listopada 2018 16:03

Około 300 osób, które skorzystały z zaproszenia Fundacji Sztuk i Dialogu, i w niedzielny pochmurny dzień pojawiły się w Hotelu Belfort w Piątnicy, na pewno spędziły czas w przyjemnej i radosnej atmosferze. Odbył się tam Festiwal Niepodległą Malowany, który wspólnie z Fundacją przygotował Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży, z partnerami Starostwem Powiatowym w Łomży, Gminą Piątnica oraz Muzeum Przyrody w Drozdowie. Festiwal dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018, EtnoPolska” był doskonałą okazją do świętowania setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jesteśmy wolni, możemy korzystać z dobrodziejstwa wolności, cieszyć się nią i radować. Ludzi, którzy walczyli o naszą wolność już nie ma, nie ma też dawnych strojów, tańca, zmieniła się muzyka i wartości. Nie ma już, ale powinny pozostać w naszej pamięci i świadomości każdego Polaka. Festiwal Niepodległą Malowany poprzez bogaty program artystyczny upamiętnił nasze dziedzictwo historyczne, kulturowe z zakresu twórczości ludowej, folkloru miejskiego i wiejskiego.

Od dyskwalifikacji do bezapelacyjnego zwycięstwa

cz pon, 19 listopada 2018 08:22

Pianista Dominik Kisiel zdobył tytuł Nowej Nadziei Jazzu, zwyciężając w Przeglądzie Młodych Wykonawców Muzyki Jazzowej XI Novum Jazz Festival. Zwycięzca występował już w Łomży przed dwoma laty, ale przekroczył wtedy konkursowy regulamin i jury nie brało jego świetnego występu pod uwagę. – Zwycięstwo tutaj to jest dla mnie ogromny sukces – cieszę się już z tego, że znowu mogłem tu przyjechać, a już zdobycie nagrody to jest niewiarygodnego! – mówi Dominik Kisiel. Jurorzy pod przewodnictwem wybitnego gitarzysty Mirosława Kaczmarczyka docenili też pięcioro innych młodych wirtuozów, a przez trzy dni festiwalu odbywały się też koncerty, w tym sensacyjne występy grup Q Ya Vy oraz Loud Jazz Band szefa jury.

Wirtuoz wiolonczeli zagrał w Drozdowie

cz nie, 18 listopada 2018 10:26

Wiolonczelista Anton Niculescu z Rumunii był solistą kolejnego koncertu kameralnego z cyklu Muzycznych wieczorów u Lutosławskich w drozdowskim Muzeum Przyrody. Koncertującemu na całym świecie wirtuozowi towarzyszyła pianistka Tatiana Baranowska. Artyści zagrali same perełki muzyki kameralnej, w tym utwory Bartóka, Debussy'ego i Masseneta. Zabrzmiały też kompozycje rumuńskiego kompozytora Constantina Dimitrescu, a słuchacze podziwiali nie tylko wspaniałą grę Antona Niculescu, ale też instrument na którym gra – wiolonczelę pochodzącą z pracowni słynnego włoskiego lutnika Pietro Guarneriego, liczącą sobie już ponad trzysta lat.

Wspaniała płyta łomżyńskich filharmoników

cz pt, 16 listopada 2018 11:08

Orkiestra Filharmonii Kameralnej wydała kolejną płytę. „Polish Contemporary Concertos” to album przełomowy w jej dorobku, zawiera bowiem nowe utwory wybitnych kompozytorów współczesnych Marcina Błażewicza, Pawła Łukaszewskiego i Sławomira Czarneckiego, nagrane z udziałem aż czterech świetnych wirtuozów. – Takie zestawienie wybitnych solistów zdarza się wyjątkowo rzadko i cieszę się bardzo, że Marcin Dylla, Paweł Gusnar, Jakub Jakowicz i Tomasz Strahl spotkali się właśnie na naszej płycie! – mówi Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej. Płyta została nagrana w Łomży i ukazała się nakładem prestiżowej wytwórni Dux, dzięki czemu będzie dostępna na całym świecie.

Łomżyński Novum Jazz Festival

cz pt, 16 listopada 2018 09:03

– To będzie jazz na najwyższym, światowym poziomie! – zapowiada Mirosław Dziewa, dyrektor artystyczny rozpoczynającego się w piątek Novum Jazz Festival. Jego jedenasta odsłona będzie prezentacją różnych odmian jazzu europejskiego, bo poza świetnymi muzykami polskimi wystąpią też wirtuozi z Norwegii, Holandii, Francji i Hiszpanii, z fenomenalnym gitarzystą Albertem Vila na czele. Odbędzie się też konkurs na Nową nadzieję jazzu, w którym rywalizować będzie 15. młodych instrumentalistów i wokalistów, w tym reprezentant Łomży Marcin Wincenciak.

Najgorętsza książka lata w jesiennej Łomży

cz pt, 16 listopada 2018 08:15

Wojciech Kudyba powrócił do Łomży ze swą najnowszą książką. Powieść „Imigranci wracają do domu” ukazała się w prestiżowej serii „Polska proza współczesna” Państwowego Instytutu Wydawniczego. Niedawno, dzięki głosom czytelników, została „Najgorętszą książką lata 2018” w plebiscycie TVP Kultura, pokonując najnowsze dzieła Doroty Masłowskiej, Olgi Tokarczuk czy Marcina Świetlickiego. – Bardzo cieszę się z tego sukcesu i jest to dla mnie wielka niespodzianka! – mówi Wojciech Kudyba. – Chciałem rozwinąć się jako prozaik, nie być tylko poetą. Cieszę się, że to się w jakiejś mierze udało, chociaż wciąż daleka droga przede mną, a tę książkę traktuję jako jeden z jej ważnych etapów!

Wszystko... jest liczbą w Muzeum i nie tylko

cz cz, 15 listopada 2018 16:41

Nietypową wystawę można oglądać w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. „Wszystko... jest liczbą” to interaktywna ekspozycja przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, która eksperymentalnie i z aktywnym udziałem zwiedzających udowadnia, że matematyka to prawdziwa królowa nauk, obecna w wielu dziedzinach naszego życia. – „Wszystko... jest liczbą”, bo wszystko w otaczającym nas świecie można sprowadzić do matematyki – podkreślał kurator wystawy dr Maciej Kluza, dodając, że jest ona przeznaczona dla dzieci w wieku od 5 lat do 105, bo żeby z niej coś wynieść trzeba, niezależnie od tego ile ma się lat, obudzić w sobie dziecięcą ciekawość.

Inne zdjęcia Marcina Kwiatkowskiego

cz cz, 15 listopada 2018 09:13

Marcin Kwiatkowski z Tykocina, nauczyciel, animator kultury, pasjonat filmu i teatru, zaprezentował w Galerii Sztuki Współczesnej retrospektywną wystawę swych zdjęć. Te starsze są efektownymi, wystudiowanymi i perfekcyjnie skomponowanymi kadrami, niczym z filmów lat 50. czy 60. Najnowsze porażają zamierzoną prostotą i surowością, ukazując ludzi i praktycznie niewiele więcej. – Nie interesuję się już techniczną stroną czy fotografią samą w sobie i okazało się, że w tym momencie zacząłem robić zupełnie inne zdjęcia – podkreśla Marcin Kwiatkowski. – W pewnym momencie zacząłem więc zastanawiać się, po co to w ogóle robię, czego oczekuję od fotografii. Wiadomo, że jakiegoś spełnienia, robienia coraz lepszych zdjęć, ale do czego mnie to doprowadzi?

Miłość platoniczna poetki Kazi do Marszałka Polski

cz wt, 13 listopada 2018 16:05

- Kochałam go, platonicznie... - pisze z uwielbieniem i szacunkiem o Marszałku Józefie Piłsudskim Kazimiera Iłłakowiczówna, poetka i sekretarz osobisty w latach 1926 – 1935, aż do ostatnich chwil życia współtwórcy polskiej Niepodległości. - Będziesz tylko mnie podległa..., dam dużo pieniędzy, dam mieszkanie - zachęca Marszałek, planując obowiązki utalentowanej sekretarz, odpowiadającej w Jego imieniu na tysiące listów rocznie. W rolę obojga znakomicie wcieliła się Beata Antoniuk w spektaklu czytanym pt. „Ścieżka obok drogi”, wystawianym w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży.

„Tacy sami w kulturze” na 100-lecie niepodległości Polski

cz wt, 13 listopada 2018 10:25

Taneczno-wokalną opowieść patriotyczną na 100-lecie niepodległości Polski przygotowali uczestnicy realizowanego przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży zadania „Tacy sami w kulturze”. Dwuczęściowe widowisko składające się z utworów podtrzymujących polskość w czasach zaborów i rewii okresu dwudziestolecia międzywojennego zaprezentowano w sali widowiskowej Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich.

Młodzi muzycy zagrali dla Niepodległej

cz wt, 13 listopada 2018 08:25

Uczniowie łomżyńskiej szkoły muzycznej włączyli się w jubileuszowe obchody odzyskania niepodległości. Z tej okazji, wraz ze swymi nauczycielami, przygotowali koncert muzyki polskiej, sięgając po utwory rzadko wykonywane, bądź zagrane na nietypowych instrumentach. Była też niespodzianka, bo młoda pianistka... tym razem zaśpiewała, a na fortepianie akompaniował jej tata. Wszystko to miało miejsce w pięknie wyremontowanym budynku, pamiętającym jeszcze czasy carskiego zaboru. – Zależało nam na tym, żeby to był koncert dla Niepodległej, żeby to była muzyka polska, niosąca jakieś treści – mówi dyrektor PSM Mirosław Korona. – Bacha czy Mozarta uczniowie grają na co dzień, a na dziś przygotowaliśmy coś polskiego i coś specjalnego!

Muzyczne Święto Niepodległości w Katedrze

cz pon, 12 listopada 2018 08:27

Owacyjnie przyjęty koncert muzyki polskiej w wykonaniu Filharmonii Kameralnej zakończył łomżyńskie obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Pieśni wojskowe i legionowe śpiewali sopranistka Hanna Zajączkiewicz i tenor Tomasz Piluchowski, a wtórowała im publiczność wypełniająca katedrę. – To dla nas wielka radość, kiedy jest to takie wspólne przeżywanie takiego wyjątkowego święta! – mówi dyrygent Jan Miłosz Zarzycki. Nie zabrakło też instrumentalnych arcydzieł wybitnych polskich kompozytorów, jak Wojciech Kilar, Henryk Wieniawski czy Grażyna Bacewicz, a koncert zakończyły aż trzy bisy.

Kabaretowe piosenki na urodziny Pani Hani

mm so, 10 listopada 2018 12:39

Joanna Trzepiecińska zaśpiewała podczas dorocznej imprezy z cyklu „Przyjaciele Pani Hani”. Znana aktorka, z towarzyszeniem wybitnego pianisty Bogdana Hołowni, wykonała same przeboje, w tym liczne utwory niezrównanego duetu Wasowski-Przybora. – Zdecydowałam się na zadanie dosyć karkołomne, mianowicie stworzyłam recital z samych zabawnych piosenek – wyjaśniała Joanna Trzepiecińska. – To jest wbrew wszelkim regułom, bo w przedwojennych kabaretach wiedziano, że jak występuje Zula Pogorzelska, to za chwilę musi wyjść Hanka Ordonówna i zaśpiewać coś lirycznego, a tutaj cały czas jest na wesoło!

Warsztaty Tańca Regionalnego

cz cz, 08 listopada 2018 14:07

Listopadowy wieczór na parkiecie GOK Piątnica dla tych, którzy zdecydowali się na spotkanie z Projektem Artystycznym Meandry i Kapelą Miód na Serce z pewnością pozostanie w pamięci. - Było intensywnie, szybko, momentami ciężko ale też zabawnie – relacjonują uczestnicy.

Urodziny Pani Hani z Joanną Trzepiecińską

cz cz, 08 listopada 2018 08:30

Popularna aktorka Joanna Trzepiecińska będzie gwiazdą piątkowego koncertu z cyklu „Przyjaciele Pani Hani”. W hołdzie dla najsłynniejszej łomżynianki Hanki Bielickiej zaśpiewa najsłynniejsze kabaretowe przeboje, w tym piosenki z Kabaretu Starszych Panów duetu Wasowski-Przybora. W pierwszej części koncertu zaprezentują się młodzi wokaliści, najlepsi uczestnicy dwudniowych warsztatów z artystką i jej pianistą Bogdanem Hołownią. – Joanna Trzepiecińska dawno nie śpiewała w Łomży, a tym bardziej warto jej posłuchać, bo zaprezentuje nowy program! – zapowiada Bernard Karwowski z organizującego koncert MDK-DŚT.

Łomża z międzywojnia w poetyckich wspomnieniach

cz śr, 07 listopada 2018 08:19

Poeta Marian Jachimowicz mieszkał w Łomży przed II wojną światową. Po latach poświęcił temu okresowi wiersze opatrzone zbiorczym tytułem „Nad doliną”. Taki też tytuł miało spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej, podczas którego aktorzy Eliza Mieleszkiewicz i Michał Pieczatowski czytali łomżyńskie wiersze Jachimowicza, a dr Maria Tocka opatrywała je komentarzem, co ilustrowały archiwalne zdjęcia przygotowane przez historyków Martę Gosk i Adama Sokołowskiego. – W sumie Marian Jachimowicz wydał 15 tomików, ale dla nas ważny jest ten, który ukazał się w 1980 roku, „Równoleżnik gołębia”, bo są w nim akcenty łomżyńskie: zakątki, ulice i ludzie! – podkreślała Maria Tocka.

Rzeźba Józefa Mojżesza Gabowicza trafiła do Łomży

cz śr, 07 listopada 2018 08:17

„Zrozpaczona” to mała rzeźba kobiety z brązu, leżącej z rozpuszczonymi włosami, autorstwa Józefa Mojżesza Gabowicza (1862 - 1939), którą od kolekcjonera nabyło Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży. Polski rzeźbiarz żydowskiego pochodzenia urodził się w Kolnie, mieszkał w dzieciństwie w Łomży, uczył się w Tykocinie, a studiował w Warszawie, Petersburgu i Paryżu u najsłynniejszego rzeźbiarza Francji - Augusta Rodin. - Najnowszy nabytek pochodzi z najlepszego okresu twórczości Gabowicza – mówi mgr Katarzyna Mocek, asystent Działu Sztuki i Rzemiosła. - Powstała po1901 r. w warszawskim atelier, małym salonie artystycznym i popularnym miejscu spotkań towarzyskich.

Zaduszkowe spotkanie z Monodią Adama Struga

cz pon, 05 listopada 2018 08:13

Słynny śpiewak i popularyzator tradycyjnych pieśni ludowych z Łomżyńskiego Adam Strug ponownie gościł w Łomży. W MDK-DŚT poprowadził warsztaty śpiewacze, a w niedzielny wieczór miał pierwszy regularny koncert w mieście, w którym spędził kilkanaście lat. Jednak tuż przed występem zrezygnował ze śpiewania w sali Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich, przenosząc go do holu. Tam, w atmosferze luźnego, nieformalnego spotkania, rozbrzmiewały dawne pieśni żałobne i religijne, niektóre liczące nawet kilkaset lat. – Trudno śpiewać takie rzeczy ze sceny, dlatego pozwoliłem sobie zaprosić państwa tutaj! – podkreślał Adam Strug.

Człowiek w walce z żywiołami na zdjęciach Maliszewskiego

mm pt, 02 listopada 2018 16:34

Zazwyczaj nie widzimy tych ludzi w kaskach, kombinezonach, tylko wielkie, czerwone samochody, jak na sygnałach z wyciem syren pędzą do pożarów ludzkich domostw, lasów czy pól... Tymczasem w albumie zdjęć autorstwa Marka Maliszewskiego pt. „Strażacy Ochotnicy” roi się od ludzi w akcji i od żywiołów: ognia, wody i wichury. Na każdej stronie oglądamy, jak zmierzwione płomienie palą bezlitośnie domy, stodoły i stogi, jak rwące strumienie wody zalewają drogi i gospodarstwa, jak noc i dzień straż ochotnicza zmaga się z wypadkami, katastrofami, zawiejami śnieżnymi i nawałnicami.

Off Road teatru, filmu i muzyki

cz pon, 29 października 2018 08:11

Plenerowy spektakl „Szekspir – made in Poland“ Walnego Teatru oraz koncert tradycyjnych pieśni kurpiowskich w jazzowym wykonaniu Alicji Serowik z zespołem zakończyły tegoroczną odsłonę Off Road. Przez trzy dni były też inne spektakle, seanse filmowe i koncerty z wydarzeniem sobotnim na czele, pokazem słynnego niemego filmu „Berlin: Symfonia wielkiego miasta” i muzyką graną na żywo przez zespół Agressiva 69. – Kultura popularna jest wszędzie, a ta offowa się wycofała, ale to nie znaczy, że nie jest interesująca i wartościowa! – podkreśla dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło, zapowiadając nie tylko kolejną edycję OFF Road w przyszłym roku, ale też inne wydarzenia kulturalne dla poszukujących odbiorców.

« · «« · 78 · 79 · 80 · 81 · 82 · 83 · 84 · 85 · 86 · 87 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę