Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 stycznia 2025 napisz DONOS@

Zaduszkowe spotkanie z Monodią Adama Struga

Słynny śpiewak i popularyzator tradycyjnych pieśni ludowych z Łomżyńskiego Adam Strug ponownie gościł w Łomży. W MDK-DŚT poprowadził warsztaty śpiewacze, a w niedzielny wieczór miał pierwszy regularny koncert w mieście, w którym spędził kilkanaście lat. Jednak tuż przed występem zrezygnował ze śpiewania w sali Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich, przenosząc go do holu. Tam, w atmosferze luźnego, nieformalnego spotkania, rozbrzmiewały dawne pieśni żałobne i religijne, niektóre liczące nawet kilkaset lat. – Trudno śpiewać takie rzeczy ze sceny, dlatego pozwoliłem sobie zaprosić państwa tutaj! – podkreślał Adam Strug.

Adam Strug jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli rodzimej muzyki ludowej, bazującej na przekazywaniu pieśni z pokolenia na pokolenie w tradycji ustnej. Dzięki temu, że do połowy lat 80. mieszkał w Łomży mógł poznać od podstaw tutejsze dawne pieśni, a obecnie specjalizuje się w repertuarze pochodzącym z dwóch parafii: Nowogrodu i Szczepankowa. Rodzimym folklorem zainteresował się dzięki babci Annie Dąbrowskiej, a kluczowym dlań momentem było poznanie Jana – Wincentego Nasiadko, prowadzącego śpiewy pogrzebowe w Mątwicy, któremu towarzyszył przez osiem lat. I chociaż przez minione lata stał się uznanym autorytetem w dziedzinie ustnej tradycji muzycznej dawnej pieśni, a do tego kompozytorem i autorem, w Łomży pojawiał się okazjonalnie, przede wszystkim podczas warsztatów/spotkań śpiewaczych, jak przed dwoma laty.
– Nie mnie sądzić, dlaczego jestem tak rzadko do Łomży zapraszany – mówi Adam Strug. – Ale jak widać ukonstytuowało się tu środowisko, które zajmuje się muzyką tradycyjną i rozumiem, że było to zaproszenie od nich.
Tym razem prowadzone przez Adama Struga warsztaty oraz występ Monodii Polskiej zwieńczyły listopadową edycję Folkowych Zachęt w MDK-DŚT, obejmujących też zajęcia z Agatą Hartz, uczącą śpiewu białego czy warsztaty rękodzieła z twórcami ludowymi. Brały w nich udział grupy liczące po około 20 osób, a niedzielny finał zgromadził około 100 osób w różnym wieku, już interesujących się folklorem, bądź chcących poznać tradycyjne pieśni regionu łomżyńskiego. 
– To co wiejskie uważane jest za upośledzone, funkcjonuje określenie „wiocha” i inne podobne – zauważa Adam Strug. – Na szczęście to jednak ewoluuje, ludzie przestają wstydzić się swojego pochodzenia, chcą wracać do przeszłości własnych rodzin. Poza tym kiedy wśród innych nacyj, na przykład w Anglii, powiesz: u mnie na wsi, to jesteś gość, a u nas to nadal wstydliwe. Myślę, że to się bierze z tego dawnego antagonizmu między dworem a siołem, w którym to co wiejskie uznawane jest za gorsze i wszyscy chcą być szlachtą, chociaż akurat w Łomżyńskiem to nie jest takie trudne, bo dominują tu wioski drobnoszlacheckie. 
Przenikanie kultury szlacheckiej do ludowych pieśni miało też odbicie w repertuarze, bowiem Monodia Polska w składzie: Krzysztof Piaszczyk, Szczepan Pospieszalski, Tomasz Stawiecki, Adam Strug, Hipolit Woźniak (lira korbowa), Jan Woźniak, Tymoteusz Woźniak i Jacek Zembrowski wykonała bardzo różnorodny repertuar, ale głównie zaduszkowy. 
– Nie wyobrażałem sobie, że w tym okresie będziemy śpiewać inne pieśni niż zaduszne – podkreśla Adam Strug. – Oczywiście mamy w repertuarze to i owo, ale zachowujemy tę część naszego repertuaru na inne okazje. Jedyny wyłom to wyimek z „Dziadów” Mickiewicza oraz kurpiowska pieśń weselna, ale śpiewana wtedy, kiedy matka panny młodej nie doczekała zamążpójścia córki. 
Słuchaczy szczególnie zachwyciła pieśń pochodzenia chorałowego „Cierpiącym duszom”, podobnie jak utwory pochodzące z Mątwicy, jak np. „Jezu litościowy”, demonstrowanie przez Adama Struga wariantowości danej pieśni, zależnej od regionu, skąd dana wersja pochodzi oraz pieśni najstarsze, niektóre datowane nawet na XVII wiek. 
– To było dla mnie szokujące, że moja babka, właściwie półanalfabetka, śpiewała pieśni z XVI wieku i późniejsze, nie zdając sobie z tego sprawy – mówi Adam Strug. – Kiedy uświadamiam śpiewakom wiejskim datowanie tych pieśni niezmiennie są bardzo zdziwieni. Mówią gwarą, a posługują się repertuarem właściwie barokowym, przekazywanym od pokoleń wyłącznie w tradycji ustnej. 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Ogłoszenia płatne 4lomza.pl

usługi
Wykopy ziemne, rozbiórki budynków koparkami, piasek, żwir, pospółka z własnej kopalni, przewóz koparek, czarnoziem, ziemia z wykopu, tłuczeń betonowy.
tel. 604446462
nieruchomości
Sprzedam działki budowlane w Jeziorku ul. Leśna - Sosnowa. Informacja na stronie: jeziorko-dzialki-budowlane.pl
tel. 664366824
nieruchomości
Do wynajęcia ogrzewana hala 500 m2 z węzłem sanitarnym, rampą załadowczą pod produkcję, magazyn itp z dużym przydziałem mocy. Aleja Legionów niedaleko Farbexu. Konkurencyjna cena.
tel. 509094086
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę