Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 02 maja 2024 napisz DONOS@

Seminarium pt. Rola i przyszłość „małych” gospodarstw rolnych w Polsce i Unii Europejskiej

Rola i funkcja małych gospodarstw rolnych w krajobrazie społeczno-gospodarczym kraju i Wspólnoty Europejskiej oraz pożądane kierunki zmian w instrumentach polityki rolnej to główny temat zorganizowanego dziś w resorcie seminarium. Poza przedstawicielami ministerstwa w spotkaniu wzięli udział eksperci i naukowcy z instytutów i wyższych uczelni rolniczych. Dzisiejsza dyskusja była także elementem przygotowań do wspólnotowej debaty nad kształtem Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku.

Foto
Otwierając dyskusję minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki podkreślił, że cechą charakteryzującą zarówno polskie, jak i europejskie rolnictwo jest dominujący udział małych, w większości rodzinnych gospodarstw rolnych. „Obecnie mówiąc o małym gospodarstwie nie mamy na myśli wielkości obszarowej, ale wielkość ekonomiczną. Zgodnie z zasadami wyliczania żywotności ekonomicznej gospodarstwa za małe uznaje się te, które osiągają wskaźnik poniżej 4 esu. Warto zaznaczyć, że są to gospodarstwa zarówno kilku- jak i kilkudziesięciohektarowe” – podkreślił minister.
FotoSzef resortu stwierdził również, że problemu nie stanowi kilkanaście procent gospodarstw, które doskonale sobie radzą na rynku, ale te 1,5 mln (wg GUS), które nie są w stanie utrzymać swoich właścicieli i ich rodzin.
Minister Marek Sawicki zwrócił uwagę, że dzisiejsze seminarium jest właśnie po to zorganizowane, aby w gronie specjalistów zastanowić się nad dalszymi możliwościami wsparcia małych gospodarstw. W tym kontekście, wspomniał także o aktywizacji zawodowej rolników, którzy oprócz prowadzenia gospodarstwa mogliby również wykonywać inne zawody i świadczyć usługi, zarówno u siebie, jak i u innych pracodawców. Minister podkreślił przy tym, że owa dwuzawodowość wcale nie jest czymś złym, ale wręcz bardzo korzystnym dla tej kategorii gospodarstw, pozwalając na uzyskiwanie dodatkowych dochodów.
„W Polsce gospodarstwa małe dominują w strukturze społeczno-gospodarczej obszarów wiejskich i pełnią istotną rolę w realizacji funkcji publicznych, zarówno w aspekcie społeczno-kulturowym, jak i środowiskowym. Małe rodzinne gospodarstwa są też charakterystyczne dla całego europejskiego rolnictwa i dlatego tak istotne jest określenie ich przyszłej roli oraz możliwości funkcjonowania. Ponieważ tempo zmian strukturalnych w polskim rolnictwie jest silnie uzależnione od procesów demograficznych, można przypuszczać, iż sytuacja ta w naturalny sposób zmieni się istotnie dopiero w perspektywie wieloletniej” – podkreślił szef resortu.
Materiały konferencyjne:
- mgr Kaczkowska,
- prof. Kowalski,
- prof. Majewski,
- prof. Spychalski.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę