wtorek, 21 maja 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

Jakie jest wasze zdanie???

.:Co mnie nie zabije to mnie wzmocni:.


Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

z tego co mi wiadomo, ksiądz nie może odmówić nikomu chrztu.
jak w Twojej parafii jednak odmówi, to spróbuj u Kapucynów.

_____________________
one track, one thruth.

the thruth tracker


Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

Nie rozumiem problemu i pytania. Myśląc tymi kategoriami zapytam: co z dzieckiem rodziców innej wiary, dzieckiem bez rodziców, dzieckiem z probówki (sklonowanym, in vitro) ? Czy na pewno dziecko jest tym winnym ??


Pozdrawiam
Ile nie karmić faceta i tak cycka szuka.


Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

u Kapucynów nigdy z niczym nie ma problemu. to nie ja mam problem tylko moi znajomi.

.:Co mnie nie zabije to mnie wzmocni:.


Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

Sęk w tym, dlaczego ksiądz ma decydować czy dziecko otrzyma chrzesr czy nie.

.:Co mnie nie zabije to mnie wzmocni:.


Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

a co, odmówił? o_O

_____________________
one track, one thruth.

the thruth tracker


Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

tak. powiedział że oni jako rodzice nie dają przykładu bo żyją bez ślubu kościelnego.

.:Co mnie nie zabije to mnie wzmocni:.


Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

ciękawe co z ich dziećmi, przecież też nie mają sakramentu małżeństwa no chyba że wystarczy sakrament kapłaństwa.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

nikt7, trafna uwaga :]

_____________________
one track, one thruth.

the thruth tracker


Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

dokładnie, ale pewnie ich dzieci są chrzczone po znajomości.

.:Co mnie nie zabije to mnie wzmocni:.


Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

dokładnie, ale pewnie ich dzieci są chrzczone po znajomości.

.:Co mnie nie zabije to mnie wzmocni:.


Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

u Kapucynów nie ma z tym problemu moja znajoma chciała tam ochrzcić dziecko
niestety wymagana jest zgoda z parafii rodziców na na chrzest w innym kościele tak jak w przypadku ślubu w innej parafii, niestety ksiądz nie udzielił takiego pozwolenia
sprawa skończyła się w kurii gdzie takie pozwolenie dostali

________________________________
Myślę, mówię i znikam, a ty będziesz wnikał w treść tego tekstu.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

A dzisiaj w TV jakis ksiądz (sympatyczny zresztą) gadał, że jeśli rodzice tego chcą to ksiądz zawsze ma ochrzcić bez stawiania warunków... widocznie lewica nie wie co czyni prawica:-)

Zbych

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

tak, tak prawo sobie ksieza sobie. Dasz koperte to ci ochrzcza, tak jak w przypadku slubu, co z tego, ze w mojej parafi nie bylo juz wolnej mszy na slub i musialam brac u kapucynkow skoro w swojej i tak musialam dostac zgode, za ktora bulilam 200zl plus podanie 30zl. I tak z braku miejsca nie mialabym slubu u siebie i tak, ale co straca to w iny sposob odzyskaja. Tak samo z chrztem, czemu winne dziecko? Niczemu...ale ksiadz tez pazera...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

mam nadzieje ze ksieza czytaja nasze forum:)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

Czytają i wstydzą się!A przynajmniej powinni,samozwańczy "pośrednicy Boga" a tylko pieniądze im w głowach.W mniejszych miejscowościach,gdy chodzą po tzw kolędzie,podpisują NAZWISKIEM darowane koperty,podpisują,aby wiedzieć ile kto dał,a jeśli w domu jest rencista/ka żądają dodatkowych 100zł!To się w głowie nie mieści...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

poprostuu trzeba przeonac ksiedza ze dziecko bedzie wychowywane w wierze katolickiej, musi tak mowic ksiadz bo co ma popierac zycie bez slubu koscielnego,

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

Do ochrzczenia kogokolwiek (dziecka lub dorosłego) nie jest potrzebny ksiądz! KAŻDY człowiek, który został ochrzczony, może ochrzcić drugiego człowieka. I jest to WAŻNY chrzest. Jeśli komuś zależy, żeby to było odnotowane w parafialnych papierach, to zgłasza księdzu taką sytuację i po sprawie. Jeśli nie wierzycie to zapytajcie swoich księży, jak przyjdą do Was po coroczny haracz (kolędę). Tak więc jeśli chcecie, to możecie sami chrzcić swoje (i nie tylko) dzieci.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

Floyd,trafna uwaga.Aczkolwiek wydaje mi sie ze mozna w ten sposob udzielac chrztu tylko w niebezpieczdnstwie smierci.takie jest moje zdanie.pozdrawiam.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

a przepraszam dlaczego rodzice bez ślubu ? .Bo jak nie chca ślubu to po co im chrzcić dziecko ? To jakaś schiza jest

Niepotrzebny kościół tobie a myślisz że potrzebny będzie twemu dziecku ?
Dziwne jakieś .Nie dziwię się księdzu że ma wątpliwości

To tak jakby kupić auto alarm do samochodu a mówić że nigdy się nie będzi miało samochodu .

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

Nie zawsze jest możliwy ślub rodziców albo poprostu odkładany z jakiegoś powodu(chociażby ze względów finansowych) więc nie do wszystkich pasuje stwierdzenie "nie chcą".

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

pabloz czy Ty wiesz w jakim celu chrzci sie dziecko???? czy wiesz co nam daje chrzest Święty???? Chrzest ustanowil Jezus Chrystus przed swoim wniebowstapieniem mówiac do apostołow: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem” (Mt 28,19-20).
Chrzest święty to w katolicyzmie sakrament inicjacji i ponownych narodzin, znak ukochania ludzi przez Boga i ustanowienia ich swoimi dziećmi.

Przyjęcie chrztu oznacza, że człowiek staje się chrześcijaninem i może przyjmować inne sakramenty.

Obrzęd udzielany jest przez polanie głowy wodą i wypowiedzenie słów: Ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego (formuła Trójcy Świętej jest uważana za niezbędny warunek chrztu). W przypadku zagrożenia życia wystarczy, aby uczyniła to jakakolwiek osoba, nawet niewierząca, ale zwykle chrzest jest udzielany przez księdza podczas niedzielnej mszy i obejmuje także wyznanie wiary przez obecnych, namaszczenie głowy katechumena krzyżmem świętym, włożenie białej szaty, wręczenie zapalonej świecy ojcu lub ojcu chrzestnemu i inne obrzędy. Tradycyjnie z obrzędem chrztu wiąże się nadanie imienia. Kościół chrzci dzieci, jeżeli rodzice zobowiązują się wychowywać je w wierze katolickiej (jeżeli będzie to niemożliwe ten obowiązek spada na rodziców chrzestnych). Zwyczajnym szafarzem chrztu jest kapłan lub diakon, nadzwyczajnym szafarzem chrztu może być każdy człowiek, udzielający chrztu drugiej osobie zazwyczaj w wyjątkowych okolicznościach w imię Trójcy Świętej. Materią tego sakramentu jest woda, a formą słowa: N. ja Ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego
Czy jest napisane ze Kosciol chrzci dziecko jesli rodzice zawarli sakramentalny zwiazek malzenski???? jesli ksiezulek uwaza ze rodzice nie sa w stanie wychowac dziecka w wierze katolickiej obowiazek ten przejmuja rodzice chrzestni!!!!!!!!!! Ksiadz nie ma prawa odbierac dziecku prawa do chrztu, za chrzest nie trzeba placic, daje sie co laska i zazwyczaj nie sa to wielkiepieniadze ale gdyby za ten sakrament trzeba bylo zaplacic tyle co za slub to ksiezulek by ochrzcil bez dwuch zdan bo zawsze te kilka stowek bylby do przodu!!!! cwaniaki! chcialabym zeby jakis ksiadz do nas przemowil moze by sie czegos nauczyl i przekazal ta wiedze swoim kolegom po fachu!!!

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

Skoro widzicie tyle zła w Kościele i wśród jego duchowieństwa, to dziwię się, że jeszcze was interesuje coś takiego jak chrzest w tej zepsutej instytucji...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

W wierze się człowiek wychowuje .Jeżeli rodzice sa daleko od kościoła to polanie woda głowki święconą woda nic nie da . Niech więc lepiej nie chrzczą niż miałby wyrosnac kolejny katolik który jest negatywnie nastawiony do własnej religii.

dzieciak dorośnie może spotka mądrzejszych ludzi niz rodzice dojrzeje i jak będzie chciał to się ochrzci

Pewnie rodzice myśla że jak się ochrzcie to będzie dziecko grzeczniejsze albo będzi mniej chorować- bo nie o wiarę chodzi ani nie o kasę . Ot taki prymitywizm religijny.

Nie moge zrozumieć powodu braku kościelnego ślubu - może autor wątku go zdradzi to może zrozumiem

Mąż ateista ?
Mąz rozwodnik?
Brak kasy - wolne żarty - wystarczy 50zł dla przyzwoitości na mszę - jak powiesz księdzu że brak kasy nie będzi robił tyłów

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

pabloz wskaz ksiedza ktory udzieli slubu za 50zl:) i dla czego mowisz negatywnie nastawiony do religii?? bo wcale niekoniecznie. Skoro rodzice mimo iz bez slubu przynosza do Kosiola dziecko moze maja taka swiadomosc ze zyja w grzechu i chca aby dziecko wyroslo na lepszego czlowieka, sa tylko ludzmi i nie chca wlasnemu dziecku odbierac prawa do chrztu do ustanowienia go dzieckiem Bozym, moze nie sa katolikami godnymi nasladowania ale kochaja swoje dziecko, wierza w Boga. Slubu nie maja, moze sie kochaja, moze w Kosciele nie bylo wolnej soboty. Jesli dziecko poczelo sie z ich prawdziwej milosci, jesli planuja slub to moim zdaniem grzech przez nich popelniony bedzie wybaczony. Wiesz jakie sa czasu, ludzie nie czekaja ze wspolzyciem do slubu, nie nam jest ich oceniac bo nawet jesli do dzis zyjesz bez grzechu nie wiesz co przyszlosc przyniesie, mozesz popelnic ten sam blad. To ze dziecko pojawia sie na swiecie to nie jego wina, Bog jest zyciem i przychodzi do nas z kazdym nowym czlowiekiem, Bog jest stworca wszystkiego tak?? wiec jakim prawem ksiadz odbiera prawo do chrztu? Moze tych dwoje ludzie nigdy slubu nie wezmie bo sie nie kochaja, moze nie tworza zwiazku, co jest lepsze pobrac sie wiedzac ze zwiazek sie ropadnie, zlozyc falszywa przysiege przed Bogiem a potem sie rozstac, moze sa swiadomi tego ze jeden grzech juz popelnili, zaluja i nie chca dalej grzeszyc. Zreszto po co o tym rozkminiac, pobiora sie czy nie to ich sprawa, ich zycie, ich sumienie to oni beda z tego rozliczeni, my nie mamy prawa osadzac. Zaden ksiadz tez nie ma prawa decydowac za Pana Boga ktore dziecko moze stac sie chrzescijaninem.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

pabloz a czego ty nie rozumiesz, żeby ochrzcić dziecko to rodzice muszą wziąść ślub, a może jedno z rodziców nie jest pewne czy reszte życia chce spędzić z tą osobą, może są takie sytuacje w ich życiu że mają powody by mieć do nie tyle siebie ale ślubu kościelnego ze sobą wątpliwości, ślub kościelny nie powinien mieć miejsca tylko dlatego że chcą ochrzcić dziecko albo że wielu myśli tak jak ty, przysięgasz przed Bogiem a Jego i tak nie oszukasz, On wie czy weźmiesz ślub z miłości czy powinności.

.:Co mnie nie zabije to mnie wzmocni:.


Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

napisze jeszcze cos. Ksieza sa przeciwni aborcji i in vitro, kazdy o tym wie bo mowia o tym glosno w Kosciele podczas mszy, w mediach itp. Zgodze sie z przeciwem wobec aborcji!!!! w 100%!!!! co do in vitro to sama nie wiem, wiele o tym myslalam, zaszlam w ciaze, jestem szczesliwa mama ale nie wiem co bym zrobila gdyby okazalo sie ze tylko in vitro jest dla mnie szansa na zajscie w ciaze, w tej sprawie po czesci rozumiem ksiezy ale tych zdesperowanych rodzicow tez. Ksieza z jedej strony walcza o to zycie, szacunek dla niego, o kazda owieczke poczeta a z drugiej strony odrzucaja ta dziecinke przyniesiona do Kosciola.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

jezeli zyjesz bez slubu tzn ze nie zalezy ci za bardzo na sakramentach wiec po co ci chrzcic dzieci?

kot składa się z sierści oraz dwóch łap przednich do rozpędzania się i dwóch tylnych do hamowania

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

przysiega malzenska:
Ja ...(imię Pana Młodego) biorę Ciebie...(imię Panny Młodej) za żonę i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.
nastepnie te same slowa powtarza pani mloda.
Jesli kobieta lub mezczyzna nie sa w stanie dotrzymac warunkow przysiegi malzenskiej czy slub wtedy ma sens, dwoje ludzi popelnia, blad, grzech, wspolzyja ze soba nie myslac o wspolnej przyszlosci, poczete zostaje dziecko to co, maja isc przed oltarz powtorzyc sobie slowa przysiegi, kogo nabiora?? siebie? ksiedza? ludzi zgromadzonych w Kosciele??? moze i tak ale Pana Boga nie nabiora!!!! lepiej niech sie nie pobieraja niz maja skladac falszywe przysiegi. Temat rozpoczela @ona@, nie napisala czy jej znajomi zyja razem czy nie, napisala ze dziecki jej znajomym ksiadz odmowil chrztu poniewaz rodzice nie maja slubu i zapytala co my o tym sadzimy. Nie osadzajmy tych ludzi, oni maja wlasne sumienia, wypowiadacie sie o nich negatywnie czyli sami nigdy nie wspolzyliscie przed zawarciem malzenstwa super oby takich ludzi bylo jak najwiecej. Tu chodzi o to ze poczelo i narodzilo sie dziecko i jakis ksiadz odbiera mu prawa nadane nam przez Jezusa Chrystusa, prawa do zbawienia, do ustanowienia go dzieckiem Bozym!!!!!!! Szkoda ze ludzie popelniaja bledy, przykro ze grzesza ale docenmy to ze dla sowjego dziecka jednak serce i milosc maja i przynoszac je do Kosciola maja nadzieje ze ono bedzie lepszym czlowiekiem. Ksiadz ma obowiazek ochrzcic dziecko i nie ja to ustanowilam tylko rzadzacy w Watykanie.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

napisalam dziecki jej znajomym a powinnam napisac dziecku jej znajomych, sorry

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

@ona

zaczynasz watek i nie wiesz co z rodzicami? A chcesz poznac zdanie innych ? Wybacz ale to jakiś pic jest normalny

Sytuacjii może byc tysiac i każda inna i na temat każdej mozna miec inne zdanie więc napisz coś o rodzicach

Boże kobiety są wstrętne- piszesz że ktoś z kimś sypia - i nie wie czy chce byc z nim czy nie ? O matko dzięki ci Panie że oszczędziłeś mi tych dylematów .

To zwykłe szmaciarstwo. To co tarzaja się dla zwykłego kurestwa? I zdziwieni że mają dziecko? Rozumiem że gównażeria może miec porabane ale chyba mówimy o ludziach starszych niż 25 lat

I nie zwalaj na czasy . Kurestwo było jest i będzie .Równaj do najlepszych i nie zaniżaj poziomu

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

pablo a ty dalej nic nie kumasz, nie chodzi o tych rodzicow, chodzi o dziecko!!!! mow jak chcesz, szmaciarstwo, ku.....two itd itp, nie wazne, oni zostana kiedys rozliczeni wiesz o tym, ale co z dzieckiem??? czemu tylko jedziesz po tych rodzicach a o tym bezbronnym malenstwie nic nie napiszesz?? czy Bog go nie kocha bo, czy nie chce aby ono tez dostalo szanse zbawienia, obmycia z grzechu pierworodnego. Bog kocha Ciebie i kocha to dziecko!!!! kazdy ksiadz ma obowiazek ochrzcic dziecko jesli rodzice wyrazaja taka wole i nie wazne czy sa po slubie, wiem to od jednego madrego ksiedza, jesli mnie jeszcze podenerwujesz to zadzwonie do niego i zapytam czy mi pozwoli tu na forum napisac jego imie i nazwisko a moze uda mi sie go namowic aby zabral glos w tej dyskusji, Watykan nakazal ksiezom chrzcic dzieci i to ich obowiazek!!!!!!! Bywaja takie rodziny ze ojciec pijak matka tez, po pijaku bzykna sie i 7 dziecko w drodze, taka matka rodzi i niosa dziecko do chrztu, proboszcz ich zna bo chodzi po koledzie ludzie plotkuja i wie dokladnie ze to patologia ze Ci rodzice na pewno nie dbaja o to zeby dziecko wychowac w wierze i chrzci to dziecko bez problemu. Sa tez przypadki ze kobiety w ciazy sa porzucane, nie maja slubu, nie maja kontaktu z ojcem dziecka, czesto nawet nie wiedza kto nim jest kiedy chca ochrzcic dziecko nie maja najmniejszego problemu wiec czemu jest problem z chrztem jesli rodzice ida razem do Kosciola? czy Twoim zdaniem powinno sie zmuszac ludzi do slubu?? dlaczego twierdzisz ze to ludzie starsi niz 25 lat? nie rozumiem Cie troche, robisz pierwsze wrazenie takiego poboznego, idealnego chrzescijanina a potem psioczysz na blizniego, piszesz dzieki Ci Panie a potem klniesz i do Pana Boga zwracasz sie z taka glupota:"Boże kobiety są wstrętne " Bog kocha kobiety to On je stworzyl:) piszesz tez: "Równaj do najlepszych i nie zaniżaj poziomu" wiec Ci powiem, ze staram sie zawsze brac przyklad z tych najlepszych, dobrych ludzi ale nie znizam poziomu porostu mysle ze ja jako zwykly czlowiek nie mam prawa nikogo osadzac jest przykazanie Kochaj blizniego swego jak siebie samego!

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

to nie byly moje ostatnie slowa, ma cos jeszcze do napisania ale juz nie od siebie raczej zacytuje prawo Koscielne "Zdatnym do przyjęcia chrztu jest każdy człowiek, jeszcze nie ochrzczony (kan.864 KPK)." http://www.archpoznan.org.pl/serwis/artykuly/2002/1/chrzest.htm poczytajcie sobie Ty pablo zanim jeszcze cokolwiek napiszesz to tez dokladnie przeczytaj, to jest prawo kanoniczne o chrzcie Swietym!!!!!!!! ksieza tez powinni poczytac, ten ktory odmowil chrztu dziecku znajomych dziewczyny o niku @ona@, pablo przeczytaj do konca!!!!! tam jest napisane co robic w przypdku jesli rodzice dziecka nie maja slubu!!!! jest takze napisane wyraznie ze kazdy ma prawo do chrztu!! dziecko ludzi o ktorych tu piszemy tez!!! i to by bylo na tyle, nie ma sensu wiecej niz pisac, prawa kanonicznego ja nie napisalam i kazdy wie ze ksieza powinni go przestrzegac!!!! mam nadzieje ze kiedys zaczna, pozdrawiam

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

przepraszam za bledy, za literowki, za interpunkcje ale zmeczona jestem, jako dorosla czuje sie zobowiazana by bronic praw dziecka, nie tylko mojego

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

e-milia to ty jesteś dotychczasowym paplakiem?
Jesli tak to paplak jest transwertytą.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

nie i nie:)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

Nie wolno karac za winy rodzicow niewinnego dziecka...

To jest niesprawiedliwe i wrecz glupie zeby odgrywac sie na dziecku za bledy rodzicow.
Ale wielu ksiezy to uskutecznia na zasadzie szantazu - jak sie poslubicie to wam ochrzcze dziecko.
Zreszta ksieza o wybaczaniu potrafia mowic tylko z ambony, im samym przychodzi to duzej gorzej...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

ale o co chodzi . Robicie plewy

Chrzczą az miło .W polsce 30 % to rozwodnicy Maja w drugim związku dzieci i jakos nie słyszałem żeby ileś tysięcy dzieci było nie ochrzczonych.

A że się ksiadz przy okazjii podroczy z rodzicem który nie rozumie czym jest wiara to mu korona z głowy nie spadnie .

Wg ciebie ma takich rodzicówm pogłaskac ma?Powiedziec że ekstra robicie ?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

Znajomi mieli podobnie i nawet Kapucyni nie pomogli... Co z tego, że masz ślub cywilny skoro według kościoła nie jest on ważny.. Kościół mówi krótko, że skoro rodzice dziecka mieszkają ze sobą, żyją i nie ma żadnych przeciwwskazań do ślubu kościelnego to im nie ochrzczą dziecka. Dlaczego? A bo skoro ktoś chce ochrzcić dziecko to znaczy, że jest wierzący, więc jak chce dawać dziecku przykład samemu nie mając ślubu kościelnego. Jeśli byłyby jakieś przeszkody to księża dziecko na pewno ochrzczą, a jeśli para spokojnie może się pobrać to nie... Więc nie rozumiem w czym problem?
Skoro nie pasuje wam taka wiara to nie nazywajcie się katolikami, odrzućcie nakazy kościoła i już. Nikt nie będzie za was decydował. Nikt was nie może zmusić do wiary, ślubu czy chrztu dziecka. Wiara polega na przyjmowaniu zasad kościoła bez zbędnych pytań. Ja nie mam tego problemu więc mogę się pośmiać z tych wszystkich wywodów :P

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

pabloz jestem za tym aby ksiadz namawial do slubu, aby wytlumaczyl ile to ludziom daje,jakie sa zalety, a nawet uwazam ze to ksiedza obowiazek!! nie rozumiem tylko czemu nei wypelnia swoich obowiazkow odmawiajac bezbronnemu dziecku chrztu

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

Bo zapewne nie istnieją przeciwwskazania do zawarcia ślubu kościelnego i życie dziecka nie jest zagrożone... W takim momencie, niestety, ale Kościół ma takie zasady i trzeba się do nich dostosować. Rodzice mają być przykładem, ale widać, że według księdza nie mając ślubu nie są. Jak powyżej.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

jak was czytam to az zal za dupe sciska! Po raz enty: Czemu to dziecko ma cierpiec za rodzicow? Nie chca tego slubu niech nie biora, ale chca zeby dziecko bylo bez grzechu, jeden z drugim wezma slub koscielne, ale co z tego jak ojciec alkoholik leje matke, dzieci i co daje dobry przyklad, bo wzial slub koscielny? pabloz litosci ale ty nie rozumiesz jednej zasadniczej rzeczy; Co ma bezbronne dziecko do bledow rodzicow? tu nie chodzi o zadne dawanie przykladu wiary i chgrzescijanstwa, bo wystarczy ze rodzice pobiora sie z nacisku a potem przez cale zycie jada po sobie wzajemnie, awanturuja sie, kloca az w koncu rozwodza i co? Dali przyklad dziecku tak? Bo wzieli slub koscielny...sratatata prawda jest taka, ze slub i inne sakramenty sa dla wiekszosci ksiezy interesem a nie swietym sakramentem. ciekawe jak ty bys sie czul wiedzac, ze nie masz chrztu bo twoi rodzice nie maja slubu koscielnego, bo np. jedno z nich jest po rozwodzie a ty jestes dzieckiem nieslubnym i ksiadz cie nie ochrzcil? Ciekawe czy wtedy bys stanal po strobnie ksiedza czy rodzicow?Jezeli rodzice zyja w grzechu to rozumiem, ze kara jest nieudzielanie komunii swietej, nierozgrzeszenie, ale na litosc nie karanie bezbronnego niczemu niewinnego dziecka, ktore jest nowym zyciem stworzonym przez Boga!

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

mandrzejczuk, jak czytam Twój wpis to widzę, że to Ty nie masz zielonego pojęcia o tym, o czym piszesz, powtarzasz tylko slogany. Poczytaj sobie treść sakramentu chrztu i wszystko będzie jasne, bo teraz to wygląda mniej więcej tak: ja Ci przyżekam, że nauczę Cię spawać, tylko że ja sam spawać nie potrafię. Jeśli zrozumiałeś to fajnie!

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

konrado duzo racji jest w tym co napisala mandrzejczuk, wyrzej napisalam link, kliknij i poczytaj prawo kanoniczne dotyczace chrztu Swietego, tylko przeczytaj do konca!!!! kazde dziecko ma prawo do chrztu!! kaplan nie moze odmowic sakramentu dziecku jesli jego rodzicie dobrowolnie wyrazaja checi!!

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

mandrzejczuk ale dzieci rozwodników tzw kiedyś bękarty sa chrzczone

ksiądz pewnie nie chce chrzcić wtedy jak nei ma przeszkód do ślubu rodziców ale oni nie chca wziąść ślub kościelnego bo coś tam coś tam

zwykle zwala sięm na brak kasy : jeżeli masz namiary na takich rodziców to jestem w staie ufundowac im te 50 zł na tzw co łaska dla księdza lub kapucyna.

chce się nalezez do koscioła trzeba przestrzegac zasad i nie mówietu z pozycjii świętoszka bo nim nie jestem . Ale zdaje sobie sprawę z konsekwencji tego czy tamtego

U nas tymczasem rozwodnicy pomimo że wiedzą że nie moga przyjmowac sakramentów ukrywaja fakt życia z kochankiem podczas spowiedzi i śmiało przystępuja do komunii

Oczywiście można - ale świedczy to o tym że uważamy że sami wiemy jak powinna wygladac wiara i sami sobie ustalamy regóły wiary w d...majac wskazania księdza, prawa kanonicznego i ewangelii.

Pewnie podobnie jest z tymi rodzicami - sami najlepiej wiedzą że nie chca się chajtnąc ale sa wierzący

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

poi czesci tak, a po czesci nie, bo znajdz ksiedza u ktorego co laska to rzeczywiscie co laska, a nie tak jak u mnie w przypadku licencji slubnej "co laska, ale 200 musi byc"

Wiec zobacz dzieci rozwodnikow sa chrzczone, bo n ie maja predyspozycji do slubu koscielnego ale jaki wtedy ten przyklad dziecko dostaje? Isc do chrztu, potem podjac decyzje o slubie pochopnie, potem sie rozwiesc i zrobic dziecko z kims innym. to sa rozne przypadki i wlele dyskusji moze byc na ten temat, ok. ja tez uwarzam, ze zycie bez slubu koscielnego to nie jest pelna chrzescijanska rodzina, ale sa rozne przypadki, kiedy rodzice nie maja slubu, a w takuch potyczkach zawsze winne jest dziecko, ksieza robia na zlosc rodzicom, zmuszajac ich do slubu...a co w przypadklu kiedy jest para kochaja sie, a nagle w przypadku pojawienia sie ciazy tatus znika i wtedy zostaje samotna matka idz wtedy z dzieckiem do chrztu, to juz pomijajac te batalie chrzcielne to jak juz ksiadz zrobi laske to ochrzci dziecko ale nie przy oltarzu tylko na bocznej nawie i to nie w niedziele tylko w tygodnii, bo to jest dziecko grzechu i n ie zasluguje na prawdziwy sakramet chrztu na godny sakrament co wtedy? Czemu te dziecko jest winne? to nie jego wina, ze tatus sie zmyl... i takich rzypadkow jest wiele, wiec nie zawsze jest tak, e rodzice maja warun ki do sliubu koscielnego ale n ie moga go miec, a i sa przypadki, ze ksieza po prostu nie chca chrzcic i juz nawet jak sa jakies blache powody

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

U nas ostatnio w parafii ksiądz nie chciał ochrzcić dziecka właśnie z ww. powodu, ale jak poproszono o zaświadczenie do kapucynków, to udzielił chrztu bez problemów i powiedział, że w tym przypadku nie chce żadnej kasy.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

no wlasnie n ie zawsze takie decyzje ksiezy sa uzasadnione, po prostu w wiekszoci przypadkow oni maja swoje wydzimisie i robia tak, bo jak to wspomnial ktos wyzej maja swoje prawo, swoje zasady i juz...a cierpi niewinny dzieciaczek...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

chcialabym poznac takiego ksiedza ktory za slub bierze tylko 50 zl, gdyby chrzest kosztowal tyle co slub to wszystkie dzieciaczki bylyby ochrzczone, ciekawe co ksiadz by powiedzial tym ludziom jakby zaczeli rozmowe od tego ze chca 1000zl podarowac parafii, a potem poprosiliby o chrzest.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

50 zł wziął ode mnie Ambroziak tyle samo za chrzest .Przy czym pytałem się czy to wystarczy .

Pzry chrzcie drugiego dziecka za chrzest 50 wziął w imieniu parafii organista

Z perspektywy czasu az głupio że tak mało


Sranie w banie z tymi 1000 zł .
Moze i bieże ale jak widzi że pod kościół podjeżdza limuzyna i jest 200 gosci to i tak ksiądz bieże najmniej z tego interesu

Tyle bieże kamerzysta a on nie ma na utrzymaniu całej parafii jak ksiądz

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

tylko, ze kamerzysta nie zbiera co niedziele po 5 razy na tace, nie chodzi po kolendzie, nie chodzi po domach i nie zbiera co miesiac po 20zl na konfesjonal, a co ksiedza obchodzi ile gosci i na jakim wypasie? Co to jego? Parafianie tez jak widza jakimi furami prosto z salonu ksieza sie woza to wiedza za czyje to. Jak ci sie udalo za 50zl ochrzic to gratuluje mozesz sie cieszyc, bo ja o takim przypadku jeszcze nie slyszalam

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

wlasnie Ambroziak, tak on tyle bral ale juz jest na emeryturze, hehe, skoro to on udzielal Ci slubu to bylo to dosc dawno bo jego juz ladnych pare lat nie ma w Lomzy, czasy sie zmienily kochany, za 50zl to nie wiem czy odprawia msze w jakiejkolwiek intencji, slub za 50 zl dobre!!!!!!!!!!!!
mandrzejczuk ale dowalil co hehe:) pabloz udzielic sakramenty to ksiedza zakichany obowiazek a kamerzysta wykonuje swoja prace:) ksiadz tez dostaje pobory:) pabloz pracujesz?? jesli tak to dostajesz pensje?? a moze pracujesz za darmo bo szef ma na utrzymaniu cala firme i innych pracownikow? nie wiem jaka jest pensja ksiedza, moze w internecie znajde cos na ten temat to napisze:)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

Warto przypomnieć, że według badań CBOS z czerwca 2004, zarobki księży zostały uznane przez Polaków za mocno zawyżone. Polacy wycenili je wówczas na 5026 zł, a więc mniej niż mogą one wynosić w rzeczywistości. Z kolei wg danych z serwisu racjonalista.pl, zebranych przez Mariusza Agnosiewicza, budżet parafii wygląda nieco inaczej, choć znowu przeszkodą w rzetelnych rachunkach jest brak danych. Agnosiewicz powołuje się na relacje księży, którzy zdecydowali się odtajnić swoje dochody oraz na artykuły o finansach kościoła publikowane przez "Politykę" i "Przegląd" (w latach od 1999 do 2001 r.). Wg tych źródeł, pieniądze z publicznej kasy otrzymują np. księżą rozdający opłatki w szpitalach, kapelani w wojsku oraz w więzieniach, policji, straży granicznej, straży pożarnej itp. Na podstawie tych danych, Agnosiewicz szacuje roczne wpływy do kasy parafialnej na ok. 320 - 400 tys. zł (pomijając przy tym inwestycje oraz drobną przedsiębiorczość duchownych). Przyjmując, że w parafii służy 4 księży, ich dochód miesięczny sięga 6,7 - 8,3 tys.
fajnie byloby tyle zarabiac:)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

no to zajebiscie ja chcialabym ze 2 tysiace miec. Ale dodaj do tego prowizje od odprawianych mszy, 5 lat temu bylo to ok 30zl za msze, wiec skoro kiedys slub byla za 50zl teraz za 1000zl to az strach pomyslec ile teraz wyciagaja. a 50zl to kosztuja zapowiedzi, wiem bo pol roku temu placilam, no i po zapowiedziach kartka, ze zapowiedzi wyszly kolejne 50zl

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

ale z was sknery

Koszt ślubu i wesela to średnio 15-20 tyś wiek ksiądz bierze grosze .
chyba ślubu nie bierze się często nie przesadzajcie

Jeżeli zasranym obowiązkiem księdza wg was jest dawanie ślubów ti o zasranym obowiązkiem jest utrzymanie parafii .Tu koszt stałe sa ogromne. samo ogrzewanie energia itp to koszt miesięcznie pewnie ok 3000 zł. Więc ok 100 zł dziennie .

e-mil askoro powołujesz się na racjonalistę pl to wybacz ale nie będe dyskutował i wyłaczam się z dyskusji z Toba gdyż pewnie jesteś kolejnym wcieleniem paplaka - z ludźmi nienormalnymi się nie dyskutuje

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

tylko, ze my zarabiamy smierdzace grosze gdzie nie wychodzi nawet 1000zl netto, a ksieza utrzymuja parafie nie tylko z naszych datkow, ale maja tez swoje "wyplaty" a slub jest mlodych, dla mlodych i za kase mlodych i nic ksiezom do tego ile wydaja na wesele, ksieza tez sie nie dziela swoimi zarobkami, wiec my dajemy na kolende, na msze, oni biora za sluby, chrzty, pogrzeby(jak zgina 2 osoby z jednego domu to biora jak za dwa pogrzeby, mimo, ze msza, jedna,grob jeden,karawan,ksiadz tez jeden, tylko trumny dwie, ale co tam to dla nich...) wiec skoro dalej im malo... to ja sie nie dziwie, ze ludzie coraz bardziej oddalaja sie od kosciola...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

mandrzejczuk -z całym szacunkiem ale nie mogę zgodzic sie z Toba do końca.
Księża nie mają jako takiej "wypłaty". Kościół utrzymują parafianie a z datków na t.z "tacę" utrzymuje sie organistów, kościelnych , gosposie i.t.p
pozatym kupuja takie rzeczy jak wino mszalne, świece, ornaty, wielu księży pracuje np. w szkole, uczac katechizmu albo w zakładach karnych. (to ich wypłata)
To ile biora np. za pogrzeb , czy ślub to jest kwestią kosciola czy też ksiedza bo parafie też sa rozne jedne bogatsze drugie biedniejsze.
Ale prawda jest taka ze Ksiadz tez człowiek i i zapali i wypije..... hehh
Ale panuje niestety taki stereotyp że księżą maja kasy jak lodu.....
ja nie wierze jednak w to do konca.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

no a ja sie nie zgidze z toba, bo wiem to prosto od ksiedza, ale co do sumy to juz nie chcial wyjawic, wiec skoro utzymuja kosciol z naszych datkow to znaczy, ze z naszych datkow maja samochody prosti z salonow i tyle, skor0o nam nic do tego ze maja swoje ceny za poszczegolne sakramenty to im nic do tego ile kto na wesele wydal. wiec suma sumarum sa parafie jak to powiedzialas/les biedbiejsze i bogatsze tak sa tez ksieza z powolania i bez niego. Sa ksieza co sobie nie wezma a dadza parafi ale sa tez tacy co biora do wlasnej kieszeni i juz. Taki mamy swiat i prawa, wiec nie zawsze ksiadz to swietosc, a wrecz przeciwnie, bo nadyzywa swojej wladzy i wyzszosci. i mysle ze tym akcentem mozna zakonczyc temat, bo jaki on by nie byl to bedzie mial swoich zwolennikow jak i przeciwnikow, szkoda tylko, ze autorka posta sie nie wypowiedziala...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

a ja tam im nie zazdroszczę . Może powinieneś iśc na księdza? .
Może
załóz swój kościół gdzie za darmo będą budowac dla Ciebie piękny i poteżny ogrzewany kościół . za darmo go utrzymywać , twoi księża będą żyć powietrzem, chodzić w workach i nikt nic nie będzie chciał

Człowieku parafia to potężna instytucja - mała firma z księgowością i wydatkami 'sztywnymi " jeżeli myślisz że ktoś to wszystko bedzie miał na głowie za frajer to powodzenia

Korzystasz z budynku kościoła ?
pali sie w nim światło ?
Jest ciepło i czysto ?
Budynek murowany i solidny ?
Spełnia swoje funkcje ? tzn śluby posługa itp?

To płac i płacz nie ma nic darmo

Wolę taki system finansowania niż opodatkowanie wiernych jak w niemczech . Pewnie byś nie płacił jak każdy polaczek cwanieczek tyle że przy ślubie i chrzcie skasowaliby cię za zaległe lata - przy pogrzebie równiez i by się wyrównało

PS
nie moge się doczekać kiedy w końcu tacy wierni odejda od kościoła .Ci co pozostana zupełnie wystarczą

Może kościłół będzie luźniejszy ale jak atmosfera

Jeżeli ludzie odchodzą od kościól to dlatego że nie znajdują w nim odpowiedzi na to co ich nurtuje . Zmienia sie też forma pobożności na bardziej zindywidualizowaną

Paradoks że w najbardziej zlaicyzowanym kraju na świecie Czechach Boże narodzenie jest dniem wolnym od pracy a wszystkie święta państwowe odwołuja sie do rocznic związanych ze świetymi.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

Z pieniędzy na tacę proboszcz odprowadza podatek do Kurii Biskupiej, natomiast nasze parafie utrzymują się z datków za pogrzeby, wesela, chrzciny, odprawiane msze. W sumie nie jest tego dużo, zważywszy że koszty utrzymania kościoła (ogrzewania, prądu) są ogromne. Księża mogą sobie dorabiać w szkołach, szpitalach itp. Weźmy pod uwagę to, że nie muszą kupować mieszkań, ponosić opłat za mieszkanie i wyżywienie oraz utrzymywać żon i dzieci. Pracują, zbierają czystą gotówkę, mało wydają, więc stać ich na drogie samochody. Jak parafianie nie chcą, nie muszą chodzić do Kościoła i płacić kasy. To indywidualna sprawa każdego z nas.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

Swoje info. też posiadam od księdza , ale widocznie kazdy mówi co innego , może inaczej rozporzadzaja parafialnymi PLN-ami.
No cóż prawdy pewnie i tak sie nie dowiemy. AMEN.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

Problem jeden : czy aby kilkutygodniowe dziecko zrozumiało argumenty tego pana wypowiadającego się o dobrym przykładzie , jaki powinni dawać rodzice ? ?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest bez sakramentu małżeństwa rodziców

Nie rozumiem wzburzenia niektórych osób. Moim zdaniem to teraz normalne i myślę, że większość księży to rozumie i dopuszcza dzieci do chrztu. Ja też nie mam nic przeciwko. Sama będę chrzcić niedługo malucha, a mamy jedynie ślub cywilny. Proboszcz nie robił problemów. Nie wiem tylko, czy ozdobienie kościoła zostawić kościelnemu, czy zdecydować się na firmę http://amarantkwiaty.pl/kwiaty-jako-dekoracje-na-chrzest/ , która oferuje tego typu usługi, w tym ozdobienie domu na chrzest. Jak sądzicie, co lepsze?

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org