Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 07 stycznia 2025 napisz DONOS@

24 sportowców dostało stypendia od Miasta Łomża

Główne zdjęcie
Fot. um.lomza.pl

Prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej Sławomir Kopczewski i prezydent Mariusz Chrzanowski wręczyli listy gratulacyjne za sukcesy 24 sportowcom z Łomży. Aż 10 piłkarzy z 4-ligowego ŁKS 1926 Łomża otrzymało stypendia od Miasta Łomża za osiągnięcia w sporcie seniorskim. Laureaci z różnych dyscyplin przez 12 miesięcy będą w 2023 r. dostawać od 250 zł do 500 zł. W Hali Kultury otwarto też wystawę o Kazimierzu Górskim i jego Orłach z udziałem syna trenera wszech czasów.

Pierwsze stypendia w sporcie seniorskim zaczęto przyznawać za sukcesy, które były osiągane w 2015 r. Teraz Prezydent Mariusz Chrzanowski gratulował osiągnięć z 2022 zawodnikom, których kwalifikowała Łomżyńska Rada Sportu pod kierownictwem radnego Andrzeja Wojtkowskiego. Życzył motywacji do zdobywania medali również w tym roku. Listy gratulacyjne dostali, m.in. kapitan drużyny ŁKS 1926 Łomża Rafał Maćkowski i napastnik Łukasz Świderski za zdobycie 1 miejsca 4. ligi. Kapitan to wychowanek ŁKS-u i reprezentant, grający od 9. roku życia w drużynie juniorskiej, a od 16. roku w drużynie seniorskiej. Grał na pozycji napastnika albo lewego skrzydłowego, przewodząc ponad 20-osobowej drużynie. Jak ocenia, „w seniorach” zdobył ponad 100 goli. Absolwent SP w Jeziorku, PG 8 (nie istnieje) i „Mechaniaka” w klasie mechatroniki ma cel na dobrej drodze: awans do 3. ligi. 28-letni Rafał Maćkowski jako instruktor szkoli też następców w MŁKS, szkołach i przedszkolach.

Talent na boisku w nogach i w rękach
Dwaj chłopcy biegali razem przed laty za piłką po trawie na boisku, które znajdowało się na tyłach Szkoły Podstawowej nr 7 imienia Adama Mickiewicza (1798-1855) przy ul. Adama Mickiewicza. Jeden z nich to napastnik Łukasz Świderski, drugi to Bartosz Bejenka. Ich drogi życiowe i sportowe się rozeszły, chociaż obaj również są absolwentami PG nr 8, jak kapitan drużyny ŁKS 1926. Łukasz przez 3 lata grał w Klubie Siarka Tarnobrzeg, gdzie ukończył LO i zdał maturę. Powrócił do Łomży i od czerwca 2022 strzela gole, tak że nawet mniej zorientowani w sporcie usłyszeli jego nazwisko. Ciekawostkę stanowi fakt, że ówczesny trener łomżyniaka Włodzimierz Gąsior (lat 74) grał nawet z Orłem Kazimierza Górskiego Grzegorzem Lato (lat 72), legendą polskiego futbolu ze Stali Mielec. 22-letni Łukasz Świderski ma cel: grać w drużynie polskiej Extraklasy i marzenie, żeby zasłużyć na powołanie do ulubionego od dziecka klubu mistrzów FC Barcelona z Messim na czele. Stypendysta futbolista ma ponadto zdolności, umiejętności artystyczne: przez 9 lat uczył się w szkole muzycznej gry na akordeonie i pianinie. Jest więc wszechstronny: ma talent nie tylko w nogach, ale i w rękach.

Pasja do kart przekazana przez bibliotekarkę
Kolega piłkarza z trawiastego boiska w „Siódemce” ma również talent nie lada w rękach, ponieważ z kartami do brydża praktycznie nigdy się nie rozstaje. 21-letni brydżysta Bartosz Bejenka z ŁABS otrzymał stypendium za 3 miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w kategorii teamy, tj. drużyny. W listopadzie 2022 łomżyniak triumfował w Warszawie, dzielnie porozumiewając się z partnerami: Jakubem Dziubą z Sochaczewa, Natalią Niklaus z Poznania, Natalią Suszanowciz z Bielska–Białej. Świetną formę przypieczętował, zdobywając 6. miejsce na MP juniorów par męskich z Jakubem. W grudniu z kolei zwyciężył w parze z Natalią Domalewską, studentką PŁ, Akademickie Mistrzostwa Województwa Łódzkiego. Bartosz Bejenka to dziś 21-letni absolwent SP nr 7, PG nr 6 (nie istnieje) i I LO imienia Tadeusza Kościuszki (1746-1817). Maturę zdał w 2020 r., z sympatią wspominając matematyka Piotra Łowickiego, a z wyrozumiałością polonistkę Agatę Reszewicz. Dla Bartosza to drugie po 2 latach stypendium sportowe od Miasta. Pierwsze kroki w brydżu stawiał jako licealista pod kierunkiem bibliotekarki I LO Grażyny Czaplickiej, którą zdołał ograć po około 2 latach nauki gry w karty. Poszedł w jej ślady i został instruktorem sekcji brydża sportowego w AZS Politechniki Łódzkiej, gdzie uczy 12-oro studentek i studentów. Zdał egzamin na architekturę,o której marzył od czasów gimnazjum. Nie wystarczyły dawniej zajęcia rysunku w pracowni plastycznej ROK. Przez rok klasy maturalnej miał lekcje rysunku u architekta Piotra Wagnera, A3D Architekci. Pasjonował się w dzieciństwie piłką nożną i polubił siatkówkę, jednak w latach młodzieńczych brydż wziął nad nimi górę. Czy Bartek Bejenka będzie mistrzem Polski w brydżu, architekt in spe jeszcze nie wie…

Mirosław R. Derewońko 
tel. red. 696 145 146

 

 

Foto: Fot. um.lomza.pl
Foto: Fot. um.lomza.pl
Foto: Fot. um.lomza.pl
Foto: Fot. um.lomza.pl
Foto: Fot. um.lomza.pl
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę