„Ekonomik” ma nowy sztandar i 18. Dywizję za patrona
- Nasz sztandar wykonały z dbałością, miłością i modlitwą Siostry Klaryski od Wiecznej Adoracji z Hajnówki, którym jestem wdzięczny za piękne dzieło - mówił w środowe przedpołudnie polonista i dyrektor ZSEiO nr 6 Paweł Drożyner na dziedzińcu „Ekonomika”. Był szczęśliwy, że świętowali z kilkudziesięcioma gośćmi nadanie imienia 18. Dywizji Piechoty i sztandaru: Technikum nr 6 oraz VI Liceum Ogólnokształcącemu. - W imieniu społeczności szkolnej ślubuję sztandar nosić wysoko i dumnie, strzec jego honoru, stać wiernie na straży prawdy, dobra i piękna. Tak nam dopomóż Bóg.
Uczestnicy stali na rozległym dziedzińcu za piętrowcem przy ulicy Mikołaja Kopernika w Łomży. Tworzyli czworobok: 24-osobowa kompania reprezentacji 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego ze swoim pocztem sztandarowym przy budynku sali gimnastycznej; ubrani w czarne bluzy i zielone spodnie moro uczniowie klas mundurowych przy budynku głównym; na tle bloków i 2 ciężarówek WP przedstawiciele 9-u fundatorów, żołnierze Wojska Polskiego, pracownicy z urzędów, środowisk oświatowych, służb, zaprzyjaźnionych z „Ekonomikiem” instytucji i organizacji; oraz uczniowie na 4. boku. Nakryte zielonym suknem stoliki koncentrowały uwagę, gdyż na nich leżał sztandar: nowy sztandar, ponieważ poprzedni z 1992 r. stał z pocztem w części narożnej, obok schodów wejścia do szkoły, przy sztandarze NSZ. - Był nasz i pozostanie nasz, z czcią przechowywany i eksponowany jako wierny świadek i towarzysz życia szkoły i Ziemi Łomżyńskiej – zapewnił dyrektor Drożyner.
Patron to drogowskaz w pracy edukacyjnej
- Czołem, Żołnierze! - Czołem, Panie Pułkowniku! - rozległo się niby salwa armatnia w słoneczny, rześki i ciepły dzień, 14 st. Celsiusa. Podkomendni powitali dowódcę 18. Pułku płk. Pawła Gałązkę. Uroczystość, według ceremoniału wojskowego, prowadził ppłk. Tomasz Radziejewski, dowódca I batalionu zapasowego w 18. Pułku. Żołnierz z pocztu flagowego podnosił biało-czerwoną na maszt, gdy Polki i Polacy śpiewali hymn narodowy.
- Nie jestem fanką historii, ale się wzruszyłam – powie po uroczystości przy kawie Sylwia Chojnowska, absolwentka z 1997 r. Była w historycznej chwili w miejscu, z którym wiąże ją mnóstwo wspomnień z młodości. Śpiewała „Mazurka Dąbrowskiego” z koleżankami, które zostały nauczycielkami „Ekonomika”. Miała tuż obok kochaną, opiekuńczą i mądrą wychowawczynię Jadwigę Rogalską, polonistkę od 1990 r. do 2015 r. Syn absolwentki także niebawem ukończy maturą naukę w tej szkole. Błogosławiony Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia był w latach 1915-1917 uczniem Szkoły Handlowej w Łomży. Uważał, że: „Sztandar to symbol, świętość. Jego miejsce tkwi gdzieś między hymnem narodowym a przysięgą wojskową”.
Przez 30 lat stary sztandar towarzyszył w ślubowaniach uczniów klas pierwszych, Dniach Edukacji Narodowej, w Święcie Niepodległości i Konstytucji 3 Maja. Żegnał absolwentów i był obecny na wydarzeniach patriotycznych, historycznych, społecznych. Nadszedł czas, żeby szkoła od ponad 30 lat niemająca patrona, miała drogowskaz w pracy edukacyjnej dla kadry pedagogicznej i młodzieży. W wyniku wyboru społeczności szkolnej wskazano, że patronem ma stać się 18. Dywizja Piechoty.
Krzyż Hallera na tarczy z dwoma mieczami
Uchwały o nadaniu patrona i sztandaru odczytał Wiesław Grzymała, przewodniczący Rady Miasta Łomża. Biskup Tadeusz Bronakowski poprosił Boga o błogosławieństwo dla krzewiących wiedzę i poświęcił sztandar wodą z metalowej tubki - wcześniej w Katedrze o godz. 10 celebrował mszę św. z proboszczem ks. Marianem Mieczkowskim. Fundatorzy podchodzili do stolików ze sztandarem, żeby na drzewcu symbolicznie nabić gwoździe honorowe – tabliczki z imionami i nazwiskami lub z nazwami firm. W podzięce dostali na pamiątkę grawerton w granatowej szkatule. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podał drzewce ze sztandarem dyrektorowi Drożynerowi, który prezentował symbol z obu stron, tak aby widzieli płachtę stojący na obrzeżach dziedzińca. W centralnej części widnieje orzeł hallerowski (nie pierzasty, a geometryczny, stalowy) w koronie i z literami D oraz P, a pomiędzy K – inicjał nazwiska generała Franciszka Krajowskiego, Czecha, pierwszego dowódcy. W lewym górnym rogu jest kadyceusz (kapelusz z wężami), znak Łomżyńskiej Szkoły Handlowej i niżej 1906, rok założenia ŁSH. W prawym dolnym rogu: żaglowiec, znak „Ekonomika”, data 1992. Los sprawił, że dyrektor Drożyner od 1992 kieruje placówką. Przekazał uczniom sztandar: chorąży Karol Śliwka w asyście Kacpra Zająca i Wiktora Cychola (klasa 4. technikum logistyczne / OPW).
18. Dywizja symbolem honoru i bohaterstwa
Opowieść o losach 18. Dywizji Piechoty, która w Łomży przy Polowej miała dowództwo i oddziały w Białymstoku, Ostrowi Mazowieckiej i Zambrowie, przedstawił płk. Paweł Gałązka. Jej początki wywodzą się z czasu odzyskania Niepodległości. Żołnierze walczyli w 1920 i 1939, nie kapitulując. Dywizja była ośrodkiem oświaty, kultury, charytatywnym, zdrowotnym. Została symbolem honoru, poświęcenia, bohaterstwa i miłości do Ojczyzny.
- Współczesna 18. Dywizja Zmechanizowana jest spadkobiercą tradycji 18 DP, tak jak 18. Łomżyński Pułk Logistyczny jest spadkobiercą 33. Pułku Piechoty – wyjaśnia dyrektor Paweł Drożyner. - 18. Pułk jest jednostką patronacką dla Oddziałów Przygotowania Wojskowego w „Ekonomiku”. Moimi zdaniem, teraz to koło historii się zamknęło. Nowy sztandar to symbol tej Szkoły, symbol miłości do Ojczyzny i miłości do drugiego człowieka.
5-osobowy zespół wokalny dziewcząt i 3-osobowy muzyczny chłopców zaprezentował piosenkę „Maszerują strzelcy” nt. szarej piechoty. Bartosz Gorzoch śpiewał „Nim wstanie dzień” Osieckiej i Komedy, Martyna Truskolaska o „przeznaczeniu, zapisanym w gwiazdach” Rosiewicza. 5-klasistka Aleksandra Grzymała rozdawała pocztówki okolicznościowe z datą 11. 10. 2023, przedstawiające projekt sztandaru, fronton „Ekonomika”, a na odwrocie – daty z historii szkoły od 1996 r. do 2023 r.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146
„Ekonomik” otrzymał patrona - 18. Dywizję Piechoty
Oddział Przygotowania Wojskowego w "Ekonomiku"