Już nie pandemia a zwykły Covid
Od 1 kwietnia 2022 roku zmienią się zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. Faktycznie oznacza to koniec traktowania Covid-19 przez system zdrowotny jako pandemii.
W związku ze zniesieniem obostrzeń covidowych NFZ publikuje aktualne zasady testowania w kierunku koronawirusa. Ogólnie mówiąc kończy się okres szczególnego traktowania wirusa SARS-COV-2 i choroba Covid-19 nim wywołana staje się „zwykłą”.
Od 28 marca 2022 roku przestał obowiązywać wymóg wykonania testu przed wyjazdem do sanatorium lub przed przyjęciem do szpitala.
- W aktualnie obowiązującym stanie prawnym nie można zatem uzależniać udzielenia świadczenia zdrowotnego, w tym przyjęcia do szpitala, od przedstawienia negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 – podkreśla Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.
O skierowaniu pacjenta na test w kierunku koronawirusa zdecyduje lekarz, na podstawie oceny stanu zdrowia, w tym objawów, które mogą wskazywać na Covid-19.
Jeśli lekarz POZ zdecyduje się wykonać test pacjentowi, będzie to szybki test antygenowy. Test będzie bezpłatny dla pacjenta. Z uwagi na znaczy spadek zachorowań na Covid-19, NFZ stwierdza, że nie ma potrzeby masowego testowania pacjentów w kierunku koronawirusa przed wizytą w POZ, gabinecie lekarza specjalisty lub w szpitalu przed planowym zabiegiem.
Test PCR, do niedawna główny sposób potwierdzania zakażenia, będzie mógł zlecić lekarz przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne. W praktyce test PCR będzie stosowany w przypadku ostatecznego potwierdzenia lub wykluczenia, czy objawy infekcji dróg oddechowych, z którymi pacjent pojawił się w szpitalu, są wywołane koronawirusem. Kończy się możliwość samodzielnego zapisania się na test PCR przez formularz zgłoszeniowy wypełniany online lub przez konsultanta infolinii DOM.
Od 1 kwietnia 2022 roku nie będzie można zrobić bezpłatnego testu w kierunku Covid-19 w aptekach, laboratoriach oraz w mobilnych punktach wymazowych
W przypadku pozytywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2, lekarz zaleca samoizolację (zwolnienie lekarskie) do czasu ustąpienia objawów. Dokładnie tak, jak przy każdej chorobie zakaźnej, np. grypie. Długość zwolnienia zależeć będzie od lekarza, choć NFZ zaleca minimum 7 dni. Pod uwagę maja być brane czynniki ryzyka ciężkiego przebiegu, czyli szczepienia przeciw Covid-19, wiek czy choroby przewlekłe.
W związku z wprowadzonymi zmianami zmienia się także organizacja pracy Punktu Wymazowego w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Badania będą pobierane w dni robocze (poniedziałek-piątek) w godz.: 13.00-14.00 po wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Rejestracja: tel.: 864733575, 864733576, 864733581.
Szczepienia przeciw Covid-19 pozostają nadal bezpłatne i nie zmienia się organizacja pracy Punktu Szczepień – Rejestracja: 86 47 33 662 lub 880 320 272 w godz. 8.00 - 14.00
Należy przypomnieć, że od 28. marca br. zniesiony został nakaz zakrywania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych. Taki przymus pozostał jeszcze do końca kwietnia br. w pomieszczeniach, gdzie prowadzona jest działalność lecznicza czy aptekarska. Oczywiście, ze względów zdrowotnych wielu specjalistów zaleca, szczególnie w skupiskach ludzkich, dalsze używanie maseczek, ale nie jest to już wymóg prawny, a wybór osoby.