Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 25 grudnia 2024 napisz DONOS@

100-minutowy egzamin ósmoklasisty z matematyki

Główne zdjęcie
Stanisław Wiszniewski

W drugim dniu egzaminów ósmoklasiści spotkali się z Królową Nauk. Mogli rozwiązywać zadania ponad półtorej godziny, ale niektórzy wychodzili z egzaminu wcześniej. - Rozwiązałem 19 zadań w 42 minuty - uśmiecha się skromnie Stanisław Wiszniewski z Katolickiej Szkoły Podstawowej przy Sadowej w Łomży. - Zadania były różne, lecz o zbliżonym stopniu trudności. Chciałem, by chociaż jedno mnie zaskoczyło, ale każdy typ zadań zrobiliśmy na lekcjach z Panią Ewą Zysk - Borowczyk.

W Łomży egzamin z matematyki odbył się w 9 szkołach podstawowych dla ok. 800 ósmoklasistów, a w powiecie łomżyńskim w 30 podstawówkach dla prawie 600 uczniów. Wczoraj 14- i 15-latkowie od godziny 9. pisali egzamin z języka polskiego, a Stanisław Wiszniewski z KSP nie musiał zdawać pisemnego jako laureat wojewódzkiego konkursu języka polskiego. Gdyby zdawał, wybrałby temat rozprawki o tym, że dzięki przyjaciołom można radzić sobie z trudnościami. Sam w podstawówce pomocy doświadczył nieraz, dzięki dwóm najbliższym przyjaciołom: Tomaszowi i Norbertowi. W "Katoliku" do egzaminu mogło przystąpić 25-oro ósmoklasistów. W czwartek Staszek chce zdawać egzamin z języka obcego nowożytnego, którym będzie dlań angielski - time for work is 90 minutes.

Wybrane zadania i prawdopodobne rozwiązania
Finalista wojewódzkiego konkursu matematycznego podaje nam wybrane przykłady, zapamiętane po egzaminie z matematyki. Było zadanie z czytania wykresu kołowego, na którym są narysowane wyniki ankiety o ulubionych filmach nastolatków (Stanisław preferuje fantasy) - i należało procenty umieć przyporządkować do liczby ankietowanych. W zadaniu z brył przestrzennych pokazano na rysunku siatkę prostopadłościanu, gdzie były znane 2 wyróżnione odcinki, a w oparciu o to należało obliczyć objętość bryły - Staś wyliczył, że 6 400 cm sześciennych. Zadanie z prawdopodobieństwa wymagało wyobrażenia sobie pudełka, w którym znajdowało się 6 zielonych oraz 8 niebieskich kul. Egzaminatorów zainteresowało, czy uczniowie potrafią obliczyć, ile należy dołożyć kul zielonych, ażeby prawdopodobieństwo wylosowania kuli niebieskiej wyniosło 1/4 - według Staszka, trzeba by dołożyć 18 kul koloru green. Zagadnienia z pól i obwodów figur płaskich reprezentował trapez z 3-ech identycznych trójkątów prostokątnych. Przydała się znajomość wzorów: (a + b) razy h przez 2 oraz sumy boków: a, b, c, d. Rozwiązaniem mogą być liczby z arkusza Stasia: 18 cm kw. i 18 cm. 

Ze Stanisława Wiszniewskiego dumne są: mama 14-latka Barbara i profesor oświaty Bożena Śliwowska, dyrektor Szkół Katolickich w Łomży.

Doktor Agnieszka Muzyk, dyrektor OKE w Łomży, informuje, że na egzaminach ósmoklasisty z języka polskiego i matematyki nie było żadnych fałszywych zgłoszeń o podłożenia ładunku wybuchowego w podstawówkach z Łomży, powiatu łomżyńskiego i województwa podlaskiego. 

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146

 

Egzamin 8-klasisty dla Polaków i Ukraińców

Egzamin ponad tysiąca 8-klasistów w Łomży i powiecie

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę