Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 01 stycznia 2025 napisz DONOS@

Amazonki od 30 lat głośno mówią o profilaktyce raka

Moc podziękowań i uśmiechów, kwiatów i dyplomów rozdały Łomżyńskie Amazonki na jubileuszu 30-lecia Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym. W pełnej uczestniczek i gości Hali Kultury odbywały się tańce młodzieży z Klubu Akat, gdy w holu Urszula Bandach przygotowała z Martą Jackowską i uczennicami „Wety” 3 torty do częstowania kobiet, które zaatakował rak piersi. Jesienią trzy lata temu była w sanatorium w Polańczyku. Podczas masażu masażystka naciskała na plecy, ale Pani Urszula poczuła nagle ból pod prawą piersią. Łomżynianka wyczuła, że jest tam guz.

- Byłam sama... Świat mi się zawalił... - opowiada 59-letnia opiekunka medyczna z Domu PKPS w Łomży. - A na dodatek lekarka w sanatorium powiedziała, że mogę mieć raka złośliwego... Od razu po powrocie poszłam do poradni onkologicznej w naszym szpitalu. Było dużo badań, mammografii, biopsji cienkoigłowych i gruboigłowych... Po 3 miesiącach od odkrycia guza, w Centrum Onkologii w Białymstoku w styczniu 2021 r.  przeprowadzono operację. Lekarzom udało się uratować pierś w wyniku operacji z onkoplastyką. Urszula Bandach wcześniej nie odczuwała żadnych dolegliwości... Wiosną 2023 r.  przystąpiła do Stowarzyszenia Amazonek. Kobiety po mastektomii udzielają sobie wsparcia psychologicznego, emocjonalnego, medycznego, poradniczego i praktycznego, gdyż panie spotykają się nie tylko na uroczystościach, ale również w biurze w Hotelu Pielęgniarek i w domach.

Akcje, pikniki, spotkania wigilijne i bale serc  
W roku jubileuszu Amazonek jest 54.  W piątek po godzinie 16. zaśpiewały razem na scenie hymn: „Nie ma rzeczy niemożliwych. Wszystkich ludzi uszczęśliwię, tylko daj mi, Panie, proszę, skrawek nieba, i nic więcej mi nie trzeba”. 18 założycielek Stowarzyszenia zebrało się 19. października 1993 r. z inicjatywy specjalisty rehabilitacji dr Ewy Iwanowskiej (1956-2004), która przeszła wcześniej leczenie onkologiczne. Do 30-lecia dotrwały tylko 4 koleżanki: Janina Zielińska i Halina Drożyner z Łomży, Halina Potocka z Piątnicy i Grażyna Kleczyńska z Kolna. Spotykały się co miesiąc, żeby wzajemnie podnosić się na duchu, po amputacji piersi, w trakcie chemioterapii i radioterapii.

- Do tej pory rak był chorobą, o której się nie mówiło, a osoba chora była ukrywana, omijana – pisze w Biuletynie Informacyjnym SKzPO Barbara Porwoł. Przez 15 lat była prezesem: po dr Iwanowskiej, kierującej działalnością przez 7 lat, i Annie Dąbrowskiej (1960-2006). Kwartalnik z października 2023 ma numer 106. Pani Porwoł przybliżyła historię, zilustrowaną dziesiątkami zdjęć na ekranie. Migały znajome twarze, miejsca spotkań – również wigilijnych w Centrum Katolickim, pikników, zawodów sportowych, pielgrzymek, mszy św. z okazji jubileuszy, odprawianych przez przyjaciela Amazonek ks. Andrzeja Godlewskiego. Dużo było akcji profilaktyki i diagnostyki na Czerwcowych Dniach Walki z Rakiem i Otwartym Dniu w Onkologii. Amazonki organizowały bale życzliwych serc dla siebie, przyjaciół i sponsorów, zaś dochód zasilił zakup mammografu dla szpitala. Obecna prezes Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym (od VI 2021 r.) Jadwiga Kruczewska prowadziła z humorem 3-godzinne spotkanie, okraszając je wspomnieniami i podziękowaniami.

„Nowotwór piersi to choroba przewlekła” 
Wiceprezydent Łomży Andrzej Stypułkowski wręczył Pani Kruczewskiej okazały bukiet kwiatów, dziękując za pomocną dłoń, jaką Amazonki podają osobom, które zachorowały na raka. Kwiatów, podziękowań i gratulacji było mnóstwo, m.in. dla i od wicemarszałka podlaskiego Marka Olbrysia, wicestarosty Marii Dziekońskiej i pracowników Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego. Amazonki pamiętały też o swoich lekarzach: dr Małgorzacie Wagner-Oleszczuk, dr Tadeuszu Oleszczuku, dr Ryszardzie Wagnerze. Dr Wagner-Oleszczuk apelowała o „znalezienie czasu na zastanowienie się nad własnym zdrowiem”, o zgłaszanie się profilaktyczne do szpitala na mammografię kobiet 50-69 lat – bez skierowania. Prosiła, aby z wynikami przyjść do poradni, bo „koniecznie trzeba zbadać piersi fizykalnie, palpacyjnie”. Proponowała dziewczętom po 20. roku USG i rezonans, zwłaszcza gdy mają swoiste geny. Specjalista onkolog powtórzyła, że typy badań są wzajemnie uzupełniające się, więc kobiety nie powinny rezygnować z kontynuacji od razu po pomyślnej mammografii. - Jak cukrzyca i przerost prostaty, nowotwór piersi to choroba przewlekła – uczy dr Wagner-Oleszczuk.

Kotary kulis sceny udekorowano dużymi kwiatami. Centralnie królowało hasło: „Życie jest walką – podejmij ją”. W walce o życie Amazonkom wiernie towarzyszą, m.in.: Wanda i Tadeusz Wałkuscy, Dorota Karwowska, Irena Dobrakowska, Krystyna i Krzysztof Borkowscy. Amazonki urządziły z parafią Krzyża Św. salon pamiątek i kapeluszy Hanki Bielickiej (1915-2006). Artystka nawet była zaprzyjaźniona z Amazonkami i występowała na ich koncertach. W foyer prezentowano malarstwo na sztalugach, kwiaty, pejzaże pięciu Amazonek i Przyjaciółek: Anna Bureś, Teresa Matuszelańska, Krystyna Jastrząb, Bożena Kozłowska i Halina Drożyner. Sztuka pomogła im odbudować nadzieję.

„Ale oni się ruszają, nogi same chodziły”
„Uśmiechaj się” to piosenka, jaką z repertuaru Anny German wybrała Danuta Tetkowska. Śpiewała bez akompaniamentu o człowieczym losie, który nie jest bajką ani snem. Warto uśmiechnąć się do każdej chwili, nie czekając na dzień szczęśliwy, bo... Wiadomo. Radość święta 30-lecia uświetniały wzruszające i porywające prezentacje artystyczne śpiewaków, muzyków i tancerzy, np. Meandry z Łomży, na ludowo Chór Parafialny Spes Unica – od 13 lat pod kierownictwem Katarzyny Szmitko, Marta Perkowska i Olek Szymański z MDK DŚT, Kapela Kurpiowska Gminy Łomża, Mażoretki: Takt z Jasionówki i Afera z Krypna z kierownik Kamilą Baranowską, Trio Saksofonowe PSM w Łomży. Wszyscy się spodobali, a furorę wzbudziły tańce, w tym paso doble i rumba, młodzieżowe. 

- Ale oni się ruszają, nogi same chodziły - komentowały zachwycone Amazonki zza kulisy, widząc, jak dynamicznie, precyzyjnie, lekko i z radością młodości 5 par zatańczyło jive'a. Przedstawiamy tu Wychowanki i Wychowanków Trenerów z Klubu TT Akat: Magdaleny Baczewskiej-Pardo i Jacka Baczewskiego. Dla podziwianych za optymizm Amazonek tańczyli Dominika Khamenko i Krystian Kostecki (klasa taneczna B), Magdalena Kuczewska i Jakub Poleszuk (B), Kamila Zabora i Michał Kodzis (B), Joanna Horoszewska i Wiktor Cekała (C), Julia Wierzbowska i Dawid Zabłocki (C). W oczach Amazonek, ich przyjaciół i sympatyków nieraz lśniła łza... A może to był blask reflektorów?

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 

Guzek w piersi to dla Ciebie sygnał ostrzegawczy

Amazonki świętują 25-lecie walki z problemami onkologicznymi

W walce z rakiem potrzeba wiary i pomocy przyjaciół

Łomżyńskie Amazonki wciąż niepokonane

Karnawałowy Bal Przyjaciół Amazonek

Historia Stowarzyszenia

Kochanej Ewuni...

Jabłko i spacer lepsze na raka niż papieros i telewizor

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
mm
so, 07 października 2023 18:02
Data ostatniej edycji: so, 07 października 2023 19:43:35

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę