Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 16 czerwca 2024 napisz DONOS@

Solidarność przeciw hipermarketowi przy Sikorskiego i Zawadzkiej

cz pon, 21 lutego 2005 11:49

Zaniepokojenie planami budowy w centrum Łomży, przy skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Zawadzkiej, pierwszego w mieście sklepu wiekopowierzchniowego wraził miejscowy oddział NSZZ Solidarność. W specjalnym stanowisku w tej sprawie podpisanym przez Przewodniczącego łomżyńskiej Solidarności Henryka Piekarskiego czytamy, że „winien on (hipermarket – dop. red.) powstać na obrzeżach miasta, co gwarantuje miastu równomierny rozwój i nie niszczy istniejących już dobrze funkcjonujących struktur handlowych.”

Kamienica już nie żydowska... ale i nie miejska

cz pon, 21 lutego 2005 08:44

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego sprzedała kamienicę przy ul. Senatorskiej 7 w Łomży. Na razie nie wiadomo komu i za ile, ale na pewno szczęśliwym nabywcą nie jest samorząd miasta, który o kupnie kamienicy z fundacją pertraktował przez cały ubiegły rok. O sprzedaży należącej do Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego kamienicy Prezydent Łomży Jerzy Brzeziński dowiedział się w piątek tuż przed końcem pracy. Wtedy otrzymał od Fundacji lakonicznej treści faks, w którym poinformowano go, że propozycja sprzedaży miastu tej nieruchomości jest już nieaktualna.

Otwarte prokuratury i sądy

cz nie, 20 lutego 2005 20:08

Od poniedziałku do piątku każdy kto został pokrzywdzony w wyniku przestępstwa może iść do łomżyńskiej prokuratury lub sądu po bezpłatną informację. To w ramach ogólnopolskiej ministerialnej akcji Tydzień Ofiar Przestępstw prokuratorzy i sędziowie przez cały tydzień będą robić... to co robią przez cały rok. Co ciekawe będzie to już trzecia tego typu akcja.

Przeciw likwidacji „szóstki”

cz nie, 20 lutego 2005 19:27

Powiatowa SDPL zaapelowała do radnych Łomży, aby w środę opowiedzieli się przeciwko likwidacji Publicznego Gimnazjum nr 6. Uchwała w sprawie zamiaru likwidacji szkoły, obok uchwały w sprawie nowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „P3” to dwa główne punkty środowej sesji łomżyńskich rajców. Socjaldemokracja zajęła stanowiska w obu sprawach.

Ćwierć miliona mniej na łomżyńską oświatę

cz cz, 17 lutego 2005 22:45

Dokładnie o 245 tys. 123 złote dostanie Łomża mniej na prowadzenie miejskich szkół. Przyznawana przez Ministerstwo Edukacji i Sportu tegoroczna subwencja oświatowe będzie niższa niż obliczono w ratuszu bo Ministerstwo zmieniło metodę, według której określa kwoty subwencji. Okazało się, że większość gmin dostanie mniej pieniędzy, a Łomża mniej o blisko ćwierć miliona.

Jelenie czeka odstrzał

cz cz, 17 lutego 2005 16:03

Skandal w Biebrzańskim Parku Narodowym. Policzono, że jest tam więcej jeleni niż łosi. Dokładnie wygląda to tak: nad Biebrzą żyje około 550-ciu łosi (jedna trzecia wszystkich łosi żyjących w Polsce) i ponad 600-set jeleni. O ile łoś zawsze był w Biebrzy, to jeleń stał się intruzem. Pojawił się tam na przełomie lat 60/70-ch i odtąd wchodzi łosiowi w drogę.

Godula wygrał z PZW

cz cz, 17 lutego 2005 13:37

Gospodarstwo Rolno- Rybackie “Projekt Rewitalizacji Pisy i Narwi” wygrało przetarg na użytkowanie wód w rejonie od lat obsługiwanym przez Polski Związek Wędkarski. To początek końca działalności związku w okręgu łomżyńskim.

Coraz więcej osób chce wiedzieć co zbierała o nich Służba Bezpieczeństwa PRL.

cz cz, 17 lutego 2005 08:27

Od początku tego roku białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej wydał już niemal 600 i przyjął niemal 400 wypełnionych druków o nadanie statutu pokrzywdzonego przez SB. To więcej niż łącznie w dwu poprzednich latach. Liczba wydawanych wniosków gwałtownie wzrosła po opublikowaniu tzw. listy Wildsteina – czyli spisu około 240 tysięcy osób pojawiających się w archiwaliach IPN. Historycy podkreślają, że służby bezpieczeństwa komunistycznych władz Polski zbierały dużo i o wielu osobach. Do tego celu wykorzystywano nie tylko etatowych pracowników służb, cały aparat pezetpeerowski ale także tajnych współpracowników. Tylko w 1984 roku na terenie ówczesnego województwa łomżyńskiego TW było 870.

Miały być a nie ma.

cz śr, 16 lutego 2005 22:11

Miały być a nie ma – opóźnianie się wypłat unijnych dopłaty bezpośrednich coraz bardzie irytuje rolników i posła Wojciecha Borzuchowskiego. Ten ostatni wystąpił ostatnio z interpelacją proszą o wyjaśnienia ministra rolnictwa Wojciecha Olejniczaka. Poseł chce uzyskać odpowiedzi na pytania Kiedy wreszcie zostaną zrealizowane wszystkie płatności dopłat bezpośrednich na rzecz podlaskich rolników? I kto ponosi odpowiedzialność za tak znaczne opóźnienie w realizacji tego programu?. Borzuchowski przypomina, że w październiku ubiegłego roku w Łomży gdy inaugurowano ogólnopolską realizację wypłat dopłat bezpośrednich do gruntów rolnych zapewniano, że rolnicy pieniądze dostaną bardzo szybko, tymczasem po 5 miesiącach wielu rolników jak tych pieniędzy nie widziało tak nie widzi.

Hipermarket na obrzeżach

cz śr, 16 lutego 2005 21:04

Grupa kilku miejskich radnych chce aby hipermarket powstał na obrzeżach miasta a nie w centrum Łomży. Przygotowali oni projekt specjalnego stanowiska Rady Miejskiej w tej sprawie, który ma być rozpatrywany w najbliższą środę. Radni proponują trzy lokalizacje pod ewentualne sklepy wielkopowierzchniowe: pomiędzy ul. Wojska Polskiego a ul. Piaski - wylot na Ostrołękę, przy Szosie do Mężenina i przy ul. Poznańskiej od strony Alei Legionów.

Głodówka

cz śr, 16 lutego 2005 07:57

Siedmiu pracowników służby zdrowia o 7.45 rozpoczęło głodówkę w gabinecie wicemarszałka Krzysztofa Tołwińskiego w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku. W ten sposób protestują przeciwko uchwaleniu ustawy o restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej. Do głodówki przystąpili pracownicy m.in. szpitali wojewódzkich: w Białymstoku, Suwałkach i Łomży. Z Łomży w głodówce bierze udział Andrzej Surawski – przewodniczący działającego przy szpitalu Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ochrony Zdrowia.

Stulatek z Łomży

cz wt, 15 lutego 2005 20:54

Życzenia, kwiaty i... Krzyż Zesłania Sybiru otrzymał w dniu św. Walentego mieszkaniec Łomży Wacław Kruszewski. Tego dnia obchodził on setne urodziny. Pan Wacław, a może bardziej by pasowało Wacuś na świat przyszedł 14 lutego 1905 roku. Urodził się i wychował w Talinie – stolicy Estonii, a do Łomży dotarł w 1947 roku.

Płaszczaki – przytulanki wyróżnione przez dziennikarzy i POT

cz wt, 15 lutego 2005 19:41

Biebrzańskie rzeźby z serii „płaszczaki – przytulanki” zostały wyróżnione w konkursie na Turystyczną Pamiątkę Regionalną. „Płaszczaki” to rzeźby z drzewa olchowego przedstawiające wilki, łosie, nietoperze, żurawie, dubelty, kuliki wielkie i wiele innych ptaków oraz charakterystyczne dla Biebrzy... komary. Wyjątkowe walory estetyczne sprawiają, że jest ceniony zarówno jako biebrzańska pamiątka jak i elegancki prezent.

Grzyb gigant w Łomży

cz wt, 15 lutego 2005 16:27

Jeden z największych grzybów świata Calvatia gigantea – po polsku: purchawka olbrzymia – od kilkunastu lat rośnie na działce Bolesława Deptuły na terenie tzw. „Zielonej dzielnicy” w Łomży. Charakteryzuje się przede wszystkim wielkością. Średnica purchawki sięga pół metra, a jej waga nawet ponad 10 kilogramów. Olbrzymia purchawka to rzadkość na skale światową, w Łomży tym bardziej...

W obronie życia i normalności

cz pon, 14 lutego 2005 18:09

Pisemne protesty mieszkańców Wysokiego Mazowieckiego, Zambrowa i Łomży oraz Forum Kobiet Polskich a także ruchów społecznych broniących życia w naszym kraju z apelem o odrzucenie projektu tej ustawy złożył na ręce Marszałka Sejmu RP poseł Wojciech Borzuchowski. We wtorek w Sejmie ma odbyć się pierwszego czytania firmowanej przez SDL, UP i feministki ustawy ,,O świadomym rodzicielstwie”. Jak podkreśla poseł Borzuchowski „pozbawienie człowieka w okresie pranetalnym prawnej ochrony życia uważam za absolutnie niedopuszczalne.”

Chca likwidować szkoły

cz pon, 14 lutego 2005 12:39

Do Kuratorium Oświaty wpłynęło 17 wniosków od organów prowadzących dotyczących likwidacji szkół, w tym jeden wniosek dotyczył przekształcenia szkoły podstawowej z klasami 0-6 na 0-3. Na terenie powiatu łomżyńskiego wnioski te dotyczą: Szkoły Filialnej w Wilamowie gm. Przytuły, Przedszkola Samorządowego w Zbójnej oraz Szkoły Filialnej w Starych Duchnach gm. Śniadowo. Zazwyczaj organy prowadzące, które zwracają się do kuratora z prośbą o wyrażenie pozytywnej opinii w sprawie likwidacji motywują swoje zamiary względami finansowymi.

Będzie wiało i padało

cz so, 12 lutego 2005 11:39

IMGW Biuro Prognoz w Białymstoku ostrzega, że dziś stopniowo po południu 12.02.2005r. i nocą z 12/13.02 zacznie wiać silny wiatr południowy i południowo - zachodni, osiągający w porywach do 18-22 m/s, lokalnie do 25 m/s. Oprócz silnego i porywistego wiatru wystąpią intensywne opady śniegu, deszczu ze śniegiem oraz samego deszczu lokalnie marznącego powodującego gołoledź.

Starosta się przeprowadza

cz pt, 11 lutego 2005 21:57

Przez cały piątek starosta łomżyński Wojciech Kubrak jego zastępca i pracownicy wydziałów starostwa umiejscowionych w tzw. łączniku budynku przy ul. Szosa Zambrowska 1/27 pakowali manatki. W sobotę wszyscy przeniosą się na drugie piętro tego budynku, by od poniedziałku tam właśnie przyjmować interesantów.

One chcą tylko żyć! - apel biskupa Stanisława Stefanka do posłów o ratowanie życia nienarodzonych

cz pt, 11 lutego 2005 19:54

W najbliższych dniach Sejm ma podjąć debatę nad projektem ustawy ułatwiającej w niebywały sposób tzw. aborcję. Mając na uwadze stanowisko Episkopatu w tym względzie, wyrażone kolejny raz podczas ostatniego posiedzenia Rady Stałej KEP, w imieniu środowisk zajmujących się sprawami rodzin – od duszpasterstwa, przez adopcję dzieci, po domy samotnej matki; jak też w imieniu Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich i Federacji Obrońców Życia zwracam się do Was, Szanowne Panie Posłanki i Szanowni Posłowie z gorącym apelem o sprzeciwienie się temu projektowi, najlepiej przez niedopuszczenie nawet do jego rozpatrywania.

Magisterki nagrodzone

cz pt, 11 lutego 2005 14:11

Praca magisterska Katarzyny Januszewskiej pt. "Historia cmentarza w Łomży", obroniona na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie, pod kierunkiem prof. dr hab. Bohdana Ryszewskiego została uznana za najlepszą nadesłaną na III konkurs "Najlepszych prac magisterskich i dyplomowych o tematyce Łomżyńskiej. Konkurs zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. W piątek w ratuszu zwycięzcom wręczono nagrody.

« · «« · 1350 · 1351 · 1352 · 1353 · 1354 · 1355 · 1356 · 1357 · 1358 · 1359 · »» · »
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę