Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 10 stycznia 2025 napisz DONOS@

Czy będzie więcej punktów sprzedaży alkoholu?

Władze Łomży chcą zwiększyć ilość punktów sprzedaży alkoholu w mieście. Zaskakiwać może powód jaki podają w uzasadnieniu, to m.in. „wzrost liczby mieszkańców”.

Prezydent Łomży chce zwiększenia ilości punktów sprzedaży alkoholu. Z przekazanego do Rady Miejskiej Łomży projektu uchwały dowiadujemy się, że ilość punktów sprzedaży napojów alkoholowych do 4,5% zawartość alkoholu oraz piwa, przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży miałaby zostać zwiększona ze 120 do 140 punktów. 

Z kolei punktów sprzedaży napojów alkoholowych do spożycia poza miejscem sprzedaży o zawartości alkoholu między 4,5% a 18% ma się zwiększyć z 70 do 100.

Podobnie ilość punktów sprzedaży napojów z zawartością alkoholu powyżej 18%, do spożycia poza miejscem sprzedaży miałaby się zwiększyć z 70 do 100. 

Nowa uchwała daje możliwość „wydania jednorazowego zezwolenia na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych w wyznaczonej przez organizatora zamkniętej strefie na terenie Stadionu Miejskiego w Łomży podczas imprez sportowych”.

Uzasadniając „potrzebę” zwiększenia punktów sprzedaży alkoholu władze miasta mówią, że powyższe zmiany są „współmierne do zmian jakie zaszły w mieście Łomża, obejmujących m.in. wzrost liczby mieszkańców i dynamiczną rozbudowę istniejących osiedli mieszkaniowych oraz powstanie nowych skupisk mieszkalnych, oddalonych od istniejących obecnie lokalizacji”. 

Jak te ogólne sformułowania przystają do rzeczywistości? Miasto Łomża wyludnia się od lat. Wiedzą o tym władze miasta i mieszkańcy. Wystarczy popatrzeć na dane Ratusza, które co roku są publikowane. Na koniec 2021 roku Łomża miała 59084 mieszkańców, na koniec 2022 roku liczba spadła do 58478, a na koniec 2023 roku łomżyniaków było już 57706. Skąd zatem argument o wzroście liczby mieszkańców? Dynamiczna rozbudowa osiedli sprowadza się do kilku bloków, w których znaczna część mieszkań pozostaje niezamieszkała.

W ocenie władz Łomży, jak czytamy w uzasadnieniu, zwiększenie liczby sprzedaży punktów alkoholu nie narusza „zasady ograniczania dostępności”, o której mowa w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Ilość punków została określona w 2020 roku, ale jak widać po danych Ratusza, liczba mieszkańców spadała. Prezydent podnosi, że „w sposób istotny i widoczny poszerzyły się granice dotychczasowych osiedli i powstały nowe. Siłą rzeczy – uzasadnia wiceprezydent Andrzej Stypułkowski, który pismo podpisał -  zwiększyło się zapotrzebowanie na usługi, w tym także na sprzedaż napojów alkoholowych”. 

Zwiększeniem punktów sprzedaży alkoholu zajmą się radni na sesji 25 września br. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę