Paraolimpiada Osób Niepełnosprawnych w Łomży
- W naszych zawodach sportowych każdy wygrywał, każdy otrzymał dyplom imienny i złoty medal – mówi Łukasz Rogiński, prezes Klubu Sportowego Agoge w Łomży, po wręczeniu zawodniczkom i zawodników z 6 placówek trofeów za udział w I Spartakiadzie – Halowej Paraolimpiadzie Osób Niepełnosprawnych. Przez około 3 godziny w sali gimnastycznej Liceum Mistrzostwa Sportowego odbywała się wesoła impreza integracyjno-sportowa dla osób dorosłych, podopiecznych warsztatów terapii zajęciowej oraz środowiskowych domów samopomocy od 18 lat do 60 lat z 5 miejscowości.
Dyplomów wręczono 55, w tym 49 dla uczestniczących w Paraolimpiadzie i 6 dla opiekujących się nimi terapeutów z: WTZ Bona w Łomży, WTZ Kolno, WTZ Sokółka i WTZ Nowy Cydzyn oraz ŚDS Sejny i ŚDS Łomża. Rozegrano dwie konkurencje drużynowe systemem pucharowym: bieg na torze przeszkód i przeciągnie liny, i 8 konkurencji indywidualnych, m.in., rzut piłką do kosza, rzut piłką lekarską, trzymanie przed sobą piłki o wadze 5 kg, zwis na drążku, umocowanym do drabinki gimnastycznej przy ścianie. W nagrodę wręczono 9 złotych pucharów: za 1., 2. i 3. miejsce, zdobyte w konkurencjach drużynowych, oraz za 1., 2., 3. m. w rywalizacji indywidualnej kobiet i mężczyzn, głównie w wieku od ok. 30 do 50 lat. Zdaniem Anny Filipkowskiej z WTZ Bona i Stowarzyszenia „Dlaczego warto”, takie spotkania stanowią zastrzyk motywacyjności, są docenieniem aktywnych i wyróżnieniem chcących ćwiczyć i poprawić kondycję fizyczną.
- Grupowa, wesoła zabawa rozwija umiejętności społeczne – wyjaśnia terapeutka z Warsztatów Terapii Zajęciowej Bona, działających przy ul. Feliksa Bernatowicza.
Takie przydatne umiejętności to: komunikacja, odnajdywanie się w grupie rówieśniczej, integracja z nowopoznanymi ludźmi z innych placówek i innych miejscowości. Najważniejsze jest uczestnictwo, radość z konkurencji i świadomość, że wszyscy są zwycięzcami. W przerwie zawodów Restauracja Swojskie Jadło z pobliskiego DS Rubikon serwowała kotlety de volaille z ziemniakami, surówką z marchewki i kiszonym ogórkiem. Spotkanie na I Spartakiadzie w LMS w Łomży dla wielu podopiecznych WTZ i ŚDS okazało się i przygodą, i ciekawą wycieczką.
Klub Sportowy Agoge w Łomży
Prezes Rogiński jest pomysłodawcą paraolimpiady w Podlaskiem, choć zainspirowanej rok temu w Olecku podobną w charakterze imprezą, zorganizowaną dla osób niepełnosprawnych z placówek w województwie warmińsko-mazurskim. Terapeuta uznał, że jest zapotrzebowanie na takie spotkania. Klub Sportowy Agoge z Łomży swoje początki ma w roku 2011, zaś tajemniczą nazwę zawdzięcza spartańskiej szkole wychowania w starożytnej Grecji. Inicjatorem i prezesem KS Agoge jest Łukasz Rogiński, 39-letni terapeuta osób niepełnosprawnych i absolwent AWFiS Gdańsk. Klub dotychczas zajmował się, m.in. organizacją zajęć z badmintona, ligą futbolu amerykańskiego, we współpracy z Adamem Pyczotem, i przez 2 lata nauką pływania 15 osób z WTZ Bona w Łomży, we współpracy z Fundacją Kreatywnych Innowacji w Radomiu.
Jak informuje prezes Rogiński, koszt organizacji I Spartakiady w Łomży wyniósł około 12 i pół tysiąca zł, w tym 9 i pół tys. zł dofinansowania MSiT.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146