Proces za łomżyńską fabrykę papierosów
Przed Sądem Rejonowym w Augustowie rozpoczął się proces dziewięciu osób oskarżonych o produkcję fałszywych papierosów w Łomży. Wśród oskarżonych jest trzech Polaków – dwóch mieszkańców Łomży i jeden Piątnicy, czterech Łotyszy i dwóch Ormian.
Virtuti Militari dla Łomży?
Ze specjalnym apelem do parlamentarzystów ziemi łomżyńskiej o zwrócenie się do Prezydenta Polski o odznaczenie Łomży Orderem Virtuti Militari wystąpiły Stowarzyszenie Klub Fort w Łomży i łomżyński oddział Związku byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego. Jak mówi ppłk Tadeusz Warec - prezes Klubu Fort - społeczeństwo miasta szczególnie zasłużyło się pomocą dla Wojsk Polskich walczących w 1920 roku z bolszewikami. Żołnierze 33 Pułku Piechoty pod dowództwem kapitana Stanisława Raganowicza, przy ogromnej pomocy mieszkańców Łomży i regionu, przez pięć dni powstrzymywali Armię Czerwoną.
Komendant z Łomży jeszcze nieumorzony
Prokuratura Okręgowa w Białymstoku nie pozwoliła podległej sobie prokuraturze z Hajnówki umorzyć sprawy Bogdana Rutkowskiego, szefa policji z Łomży – pisze dzisiejsza Gazeta Wyborcza. Chodzi o sprawę rzekomego prowadzenia przez komendanta samochodu po pijanemu i opinię ekspertów, którzy nie potrafili jednoznacznie stwierdzić czy komendant pił zanim wjechał do rowu, czy dopiero po tym fakcie.
Strażacy mają więcej pracy
Ponad pół tysiąca razy interweniowali w tym roku łomżyńscy strażacy. Pożarów wypadków i innych zdarzeń gdzie konieczny był przyjazd strażackiej ekipy było w tym półroczu o połowę więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Łomżyńska Komenda Państwowej Straży Pożarnej podsumowała właśnie pierwsze 6 miesięcy pracy w tym roku. Najwięcej wyjazdów było jak zwykle do pożarów. Od początku stycznia tego roku wydarzyło się ich 306. Jak wynika z policyjnych statystyk jest to o 116 pożarów więcej niż w pierwszym półroczu 2004r.
Z Topczewskim o „61”, TIR-ach i Via Baltica
W listopadzie 2006 roku TIRy będą mogły wrócić na drogę nr 61 - zapowiada Tadeusz Topczewski dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. „Jeżeli tak będą chciały samorządy ruch tranzytowy ruszy” – mówił Topczewski na spotkaniu z przedsiębiorcami i samorządowcami w Łomży. Dyrektor dodał jednocześnie, że dziś ruch tranzytowy na przejściu granicznym w Budzisku jest kilkakrotnie wyższy niż był kilka lat temu, gdy 61 dla niego zamknięto. Jego zdaniem gdy TIR-y pojadą przez Rajgród, Grajewo, Stawiski i Łomżę zablokują ruch w tych miastach, a „61” ponownie będzie „drogą śmierci”.
Sucho w lasach
Trzeci najwyższy stopień zagrożenia pożarowego obowiązuje w lasach w okolicach Łomży. W punktach pomiaru wilgotności w lasach w Czerwonym Borze i Nowogrodzie wczoraj przed południem wilgotność ściółki wyniosła zaledwie kilkanaście procent. W tym samym czasie wilgotność powierza wyniosła jedynie 64%. Zdaniem leśników to bardzo mało. W takich warunkach każda iskra może spowodować groźny pożar. Leśnicy proszą wszystkich którzy chodzą do lasów o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie wolno palić papierosów, nie wolno też rozpalać ogniska, czy grilla.
Mioduszewski, Borawski... i Bagiński
To trójka łomżyńskich kandydatów na posłów, która znalazła się w pierwszej 10-tce na liście Polskiego Stronnictwa Ludowego. Listę ludowców otwiera Przewodniczący podlaskich struktur partii – prof. Adam Dobroński, a zaraz za nim są pierwsi “łomżanie” Eugeniusz Mioduszewski i Edmund Borawski.
Pół wieku kapłaństwa biskupa Tadeusza
50 lat temu, 3 lipca 1955 r,. dzisiejszy biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej Tadeusz Zawistowski został wyświęcony na kapłana. Miał wówczas 25 lat. Święceń kapłańskich w łomżyńskiej katedrze udzielił ówczesny ordynariusz łomżyński biskup Czesław Falkowski.
Ronda zamiast krzyżówek
Niemal półtorej miliona złotych będzie kosztowała przebudowa dwóch skrzyżowań w centrum Łomży. Prace remontowe właśnie ruszają. W miejscu dwóch oddalonych od siebie o niespełna 100 metrów skrzyżowań przy ulicach Polowa, Giełczyńska, Szosa Zambrowska i Zawadzka powstaną dwa ronda. Po zakończeniu prac - za pięć miesięcy - przejechanie przez ten węzeł ma być łatwiejsze, póki co łomżyńskich kierowców czekają objazdy i korki.
Jest bezpieczniej
Spada liczba przestępstw kryminalnych i wykroczeń, mniej jest także wypadków drogowych. Łomżyńscy policjanci podsumowali pół roku swojej pracy. Okazuje się, że w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego niemal wszystkiego złego jest mniej. W ciągu sześciu miesięcy 2005 roku zaistniało o ponad 200 przestępstw mniej niż w pierwszym półroczu 2004 roku. Liczba przestępstw kryminalnych - w tym tych najgroźniejszych – spadła o 1/3.
„Radosna twórczość”
Przedwyborcza gorączka zaczyna dotykać Łomżę. Po względnie spokojnych kilkunastu miesiącach ponownie zawrzało na linii Prezydent – Rada. Tym razem powodem spięcia jest „radosna twórczość” którą wiceprezydentowi Marcinowi Sroczyńskiemu zarzuca radny Szponarski, a której - zdaniem prezydenta Jerzego Brzezińskiego - nie ma. W tle jest także czyjś(?) „grzech zaniedbania” i radny Borkowski, który „wie, ale nie powie” - bo miasto by straciło.
Ogólniaki pełne
Dobiega końca nabór do łomżyńskich szkół ponadgimnazjalnych. W środę po południu we wszystkich szkołach tego typu w mieście wywieszono listy uczniów przyjętych do klas I. Okazało się, że dla większości nabór na tym się zakończył. Ci którzy nie załapali się do jednej z trzech wybranych przez siebie szkół wybór mają już bardzo mały. Wolne miejsca są jeszcze przede wszystkim w Drzewnej i Wecie.
Borzuchowski interpeluje o samochody
Poseł Wojciech Borzuchowski wystąpił do Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Ryszarda Kalisza o przydział dwóch samochodów dla policjantów z Zambrowa. Poseł interpeluje o busa do konwoju więźniów i terenówkę do patrolowania kompleksu leśnego Czerwony Bór.
II LO najpopularniejsze
II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej to szkoła do której chciałoby się dostać najwięcej absolwentów łomżyńskich gimnazjów. O 150 miejsc w klasach pierwszych ubiega się 345 z nich. To o niemal stu więcej niż chciałoby się uczyć „w najlepszym w mieście” I LO. Od dziś do poniedziałku absolwenci gimnazjów muszą dostarczyć do wybranych szkół świadectwa ukończenia szkoły i wyniki egzaminu gimnazjalnego.
Kąpielisko już jest
Wraz z wakacjami rusza kąpielisko miejskie. Na plaży przy nowym moście ustawiono domek dla ratowników WOPR i toalety. Podprowadzono tam też prąd, a sanepid po zbadaniu czystości wody orzekł, że nadaje się ona do kąpieli. Teraz wszystko zależy już tylko od pogody.
Zwodowani policjanci
Najszybsza łódź na Narwi należy teraz do policjantów. W czwartek przed południem przy nowym moście uroczyście – w obecności Komendanta Miejskiego Policji i Prezydenta Łomży - zwodowano nową łódź motorową, dla tutejszego patrolu rzecznego. Policyjna motorówka po rzecze może gnać z prędkością nawet do 90 km na godzinę.
Prezydent Łomży Jerzy Brzeziński: Czy warto walczyć o „Via Baltica”?
Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna i łatwo ją znaleźć w moich wcześniejszych pismach kierowanych do Marszałka Sejmu, Premiera RP, Ministerstwa Infrastruktury, parlamentarzystów, Wojewody oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, szczególnie w powszechnie publikowanych Listach otwartych - pierwszym z maja 2003r i drugim - z listopada 2004r.
Kąpać się można, ale nie wszędzie
Woda w przeważającej większości kąpielisk w regionie jest czysta i nadaje się do kąpieli. Potwierdzają to badania sanepidu i dopuszczenie poszczególnych kąpielisk i zbiorników do użytkowania. Można kapać się w najbliższym nam jeziorze Rajgrodzkim jak i na rzece Narew w Łomży. Nie można natomiast korzystać z kąpieliska na Biebrzy w Goniądzu.
Nowi księża w łomżyńskich parafiach
Biskup łomżyński Stanisław Stefanek rozesłał neoprezbiterów – czyli wyświęconych w tym roku księży na ich pierwsze parafie. Trzech z nich trafiło do parafii w Łomży. Jako wikariusze ks. Adam Tomaszewski i ks. Marcin Sobiech będą posługiwać w parafii pw. Krzyża Świętego, a ks. Krzysztof Łapiński w parafii pw. św. Brunona w Łomży.
Stare samochody na drogach regionu
Od piątkowego wieczoru drogami regionu jeździło o kilkadziesiąt starych samochodów więcej niż za zwyczaj. To samochody które przyjechały na jubileuszowy X Zlot Pojazdów Zabytkowych w Łomży. Nim uczestnicy Zlotu pochwalili się swoimi samochodami łomżanom objechali cały region podziwiając jego uroki.