Listy wyborcze SLD w podlaskim
Znane są już listy kandydatów SLD w okręgu wyborczym Nr 24 – Białystok w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Wśród trzydziestu osób do Sejmu i dwóch do Senatu nie ma Mieczysława Czerniawskiego. Zgodnie z zapowiedziami nr 1. jest inny łomżyniak Marek Strzaliński.
Pątnicy trzeci dzień w drodze
Już ponad 70 kilometrów pokonali pątnicy z diecezji łomżyńskiej w drodze na Jasną Górę. Właśnie rozpoczyna się trzeci pielgrzymkowy dzień. Pielgrzymi z Łomży, Ostrołęki i Zambrowa od wczorajszego popołudnia są razem. Noc spędzili w gościnnej wsi Zieleniec koło Sadownego, na terenie Diecezji Drohiczyńskiej. Dziś dołączy do nich ostatnia grupa pątników z diecezji łomżyńskiej – grupa Fioletowa z Wyszkowa, a wszyscy spotkają się w Strachówce. Tu też wieczorną Mszę świętą dla wszystkich pątników z diecezji odprawi ks bp Stanisław Stefanek.
Muzeum się przeprowadzi
We wrześniu Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży będzie mogło się przenosić do nowej siedziby - tak twierdzi wiceprezydenta Łomży Krzysztof Choiński. - Muzeum dostanie budynek po PG nr 4 przy ul. Dwornej 22. Choiński podkreśla, że ostateczna decyzja w tej kwestii została już podjęta, a formalne przekazanie budynku odbędzie się w drugiej połowie miesiąca.
Pątnicy idą na Jasną Górę
Dla naszych pątników minął, pierwszy dzień pielgrzymowania. Pokonali ponad 40 km. Pątnicy którzy wyszli z Łomży pierwszą noc spędzili w miejscowości Sulęcin, ci z Ostrołęki spali w miejscowości Stok, a z Zambrowa i Wysokiego Mazowieckiego w Zarębach Kościelnych. Wieczorem – o 21.00 wszyscy pielgrzymi na trasie jak i wspierający ich Pielgrzymi Duchowi z grupy białej połączyli się razem we wspólnej modlitwie na Apelu Jasnogórskim.
Rycerska brać
Kilkadziesiąt osób – rycerzy, chłopów i dam - stawiło się na wezwanie Łomżyńskiej Grupy Odtwórstwa Historycznego „Spiritus Temporis” na zamku w Ciechanowie. Przez dwa dni odbywały się tam manewry średniowieczne. Rozgrywano turnieje, prezentowano XIII-wieczne stroje i ucztowano. Łomżyńska rycerska brać, która manewry zorganizował i na zamku w Ciechanowie na dobre osiadła podkreśla, że to najbliższy Łomży średniowieczny zamek, który nie był dotychczas obsadzony.
Most zamknięty
Podróżujących przez Łomżę czeka niespodzianka. Rano zamknięto dla ruchu stary mosty czyli most w ciągu drogi krajowej nr 61 Warszawa - Ostrołęka – Łomża – Augustów. Cały ruch został skierowany na objazd nowym mostem - gdzie tworzy się gigantyczny korek. Zamknięcie przeprawy ma związek z remontem nasypu pod prowadzącą na nią ulicą Zjazd. W nasypie przez kilkoma laty zadomowiły się bobry. Przeprowadzone badania wykazały co najmniej cztery duże – o powierzchni kilku metrów sześciennych jamy tuż pod nawierzchnią drogi. Zwierzęta wyłapano, ale groźne jamy pozostały. Sama ulica Zjazd dłużej tego nie mogła wytrzymać – dziś w jednym miejscu już się zapadła.
Pamiętamy o obrońcach - obchody w Nowogrodzie
Świętowanie 85. rocznicy obrony Nowogrodu w wojnie polsko-sowieckiej 1920 r. rozpoczęło się Mszą św. w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Tłumnie przybyli kombatanci i wojskowi, mieszkańcy i samorządowcy, strażacy i harcerze. Ulice miasteczka udekorowne były białoczerwonymi flagami. W kościele w prezbiterium stanęły poczty sztandarowe, w nawie głównej kompania honorowa i szpaler strażaków. Na chórze orkiestra strażacka. Mszę św. odprawił biskup łomżyński Stanisław Stefanek, koncelebrowali kapelan wojska o. Bogdan Augustyniak i sekretarz biskupi ks. Tadeusz Bronakowski.
Akcja Krzyś - już w niedzielę w Łomży
„Z nadzieją w drogę” to hasło festynu dla kierowców organizowanego przez parafię pw. Krzyża Świętego w Łomży i Radio Nadzieja. Impreza ma promować prowadzoną w całej Europie akcję „Krzyś - trzeźwy i życzliwy kierowca” której głównym celem jest obniżenie ilości wypadków powodowanych przez pijanych kierowców na drogach. Na zakończenie imprezy zagra i zaśpiewa legendarny zespół „Skaldowie”.
85 lat temu...
„29 lipca 1920 r. to de facto pierwszy dzień obrony Łomży przed bolszewikami” - mówił ppłk. Tadeusz Warec z klubu Fort oprowadzając kilka osób po piątnickich fortach, na których przed 85 laty polscy żołnierze przez kilka dni bohatersko odpierali ataki czerwonoarmistów. - „Już o 1.00 w nocy z północnego wschodu – od strony Jeziorka - zmasowany atak na polskie umocnienia przeprowadził 3 Korpusu Kawalerii Armii Czerwonej. Polacy odparli to natarcie tak samo jak wszystkie kolejne przez następne cztery dni.”
Bez zapewnień i obietnic...
Kilkadziesiąt osób związkowców z podlaskiej służby zdrowia i dyrektorów tutejszych szpitali demonstrowało wczoraj przed gmachami Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia w Warszawie przeciwko dyskryminowaniu województwa podlaskiego przy podziale pieniędzy na leczenie pacjentów. W demonstracji brał udział dyrektor łomżyńskiego szpitala Marian Jaszewski. Jak twierdzi demonstracja była spokojna, ale efektów wymiernych nie dała. Protestujący nie mieli okazji porozmawiać ani z prezesem NFZ-etu, ani z Ministrem Zdrowia. W obu przypadkach przyjęli ich zastępcy, którzy wysłuchali żali i nie obiecali niczego, a przynajmniej żadnych dodatkowych pieniędzy na leczenie w przyszłym roku.
Ostrzeżenie o upałach i burzach
Biuro Prognoz Meteorologicznych w Białymstoku ostrzega, że począwszy od dnia 28 lipca br. przewiduje się wzrost temperatury maksymalnej od 26, 29 stopni C, do 33-36 stopni C w ciągu kolejnych dni tj. 29.07 i 30.07.2005. Tak wysokie temperatury będą powodowały osłabienie organizmów ludzi i zwierząt, mogą doprowadzić do przegrzania.
OKW powołane
Państwowa Komisja Wyborcza powołała Okręgowe Komisje Wyborcze do wyborów parlamentarnych i prezydenckich. W Łomży taka komisja będzie tylko do przeprowadzenia wyborów prezydenckich. Pięciu członków komisji to sędziowie tutejszego Sądu Okręgowego. Przewodniczącym Okręgowej Komisji Wyborczej jest sędzia Włodzimierz Wójcicki, który pełni także funkcję Komisarza Wyborczego w Łomży. Poza nim w składzie OKW znaleźli się sędziowie Joanna Rawa, Eugeniusz Dąbrowski, Sławomir Bagiński, Andrzej Kordowski.
Po górnikach Warszawę najedzie służba zdrowia
Ponad sto osób związkowców podlaskiej służby zdrowia wspartych przez kilku dyrektorów tutejszych szpitali szykuje się do demonstracji w Warszawie. W tej grupie ma być kilkunastu pracowników łomżyńskiego szpitala z dyrektorem Marianem Jaszewskim na czele. Górnicy przyjechali i wywalczyli co chcieli. Służba zdrowia też by chciała, a sam dyrektor łomżyńskiego szpitala podkreśla, że górnicy zawsze byli silniejsi.
Tragiczny wypadek podczas burzy
Jedna osoba zginęła, a dwie kolejne zostały ranne – to tragiczny bilans wypadku jaki zdarzył się podczas wtorkowej przedpołudniowej burzy na drodze z Łomży do Kolna. Gwałtowna ulewna burza sprawiła, że samochód którym podróżowały ofiary wpadł w poślizg i uderzył w przydrożne drzewo.
Potrzebna pomoc pielgrzymom
W najbliższy poniedziałek z Łomży na Jasną Górę wyruszy XXI Piesza Pielgrzymka. Przez kolejne 13 dni pątnicy przejdą 430 km. I choć przygotowania pielgrzymkowe powoli dobiegają końca w dalszym ciągu organizatorom brakuje kilku dosyć istotnych rzeczy. Najbardziej potrzebny jest bus – na karetkę dla chorych pielgrzymów, a także lekarstwa i opatrunki do Punktu Sanitarnego.
Łomża czwarta
Najlepszym polskim miastem jest Poznań, najlepsza wieś to Krościenko Wyżne na Podkarpaciu, zaś najlepszą gminą miejsko-wiejską jest podlaska Choroszcz - to wyniki Rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej" 2005 W tym samym rankingu Łomża zajęła czwarta pozycję wśród miast na prawach powiatów. Wyprzedziły nas Poznań, Rybnik i Kraków. Rzeczpospolita podkreśla, że poprzez całą gamę przyjętych kryteriów oceny połączono dwie sprawy - poprawę warunków życia w gminie przy stabilnej sytuacji jej budżetu.
Policjanci świętują
Łomżyńscy policjanci świętowanie 24 lipca – czyli Święta Policji rozpoczęli już w czwartek. Na strzelnicy sportowej w Piątnicy odbyły się drużynowe zawody strzeleckie o Puchar Komendanta Policji oraz Prezesa Zarządu Fundacji Sportu w Policji. Na strzelnicy sportowej w Piątnicy stawiło się 12 zespołów między innymi łomżyńskich urzędów i służb mundurowych. Zawody zostały rozegrane w czterech kategoriach. Wśród mundurowych policjanci wygrali z wojskiem, a wśród cywili najlepiej strzelali przedstawiciele łomżyńskiego fiskusa.
Szansa na rozwój - bezpłatne szkolenia ze ZPORR i SPO WKP
Już we wrześniu rozpoczną się pierwsze szkolenia w ramach programu „Dobry projekt szansą dla rozwoju regionów - szkolenia z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego”, który finansowany jest przez Ministerstwo Gospodarki i Pracy. Program obejmuje cykl 122 szkoleń i 142 warsztatów organizowanych w 16 miastach we wszystkich województwach w kraju.
Utrudnienia na drodze z Łomży do Wizny
Do połowy września kierowcy jadący z Łomży do Wizny drogą nr 64 powinni liczyć się z utrudnieniami w okolicach miejscowości Kramkowo. Rozpoczyna się tam remont mostu na rzecze Jedwabiance. Cały ruch odbywa się po drodze objazdowej, wahadłowo jednym pasem ruchu - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Fiskus podsumowuje
3 mln 300 tys zł., to największa kwota jaką zarobił mieszkaniec Łomży, w ubiegłym roku. Przynajmniej tak wynika z danych Urzędu Skar-bowego, który podsumował wiosenną akcję rozliczania z podatku dochodowego, za dochody uzyskane w 2004r.