Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 grudnia 2024 napisz DONOS@

"Perły i perełki" na 40-lecie Galerii

Na wystawie znajduje się 120 prac z zakresu malarstwa, grafiki, rysunku, rzeźby, fotografii i ceramiki artystycznej ponad 60 autorów. Oto ich nazwiska: Teresa Adamowska, Robert Bałdyga, Roman Borawski, Marek Brzozowski, Jan Dobkowski, Jerzy Chętnik, Stanisław Ostoja-Chrostowski, Janusz Czarny, Andrzej Cwalina, Edward Dwurnik , Halina Eysymont, Janusz Eysymont, Marita Benke-Gajda, Bronisław. Grabowski, Grzegorz Gwizdon, Siegfried Horst, Ewa Janus, Mieczysław Jurgielewicz, Wiesław Jurkowski, Przemysław Karwowski, Grażyna Kędzielawska, Stanisław Kędzielawski, Zenon Zbigniew Kruszewski, Ryszard Lech, Gyárfás Jenö Lörinczy, Jerzy Wit Majewski, Marian Malina, Franciszek Maśluszczak, Mieczysław Mazur, Stanisław Mazuś, Antoni Mieczkowski, Aleksander Miłowzorow, Maria Hiszpańska-Neumann, Henryk Okuniewski, Henryk Osicki, Tadeusz Michał Siara, Iwona Sielska, Wiesław Sielski, Hieronim Skurpski, Aleksander Sołtan, Konstanty Maria Sopoćko, Andrzej Strumiłło, Jurij Sulimow, Jerzy Swoiński, Andrzej Szufarski, Barbara Lis-Romańczuk, Stanisław Trzeszczkowski, Henryk Albin Tomaszewski, Anna Trochim, Jan Tutaj, Bronisław Tyl, Henryk Waniek, Jan Warchałowski, Krzysztof Waśko, Krystyna Wiśniewska, Adam Wsiołkowski, Jerzy Zgorzałek, Andrzej Zwolak, Ivayla Żivkowa, Tadeusz Roman Żurowski.

Relacja filmowa z otwarcia wystawy dzięki uprzejmości portalu informacyjnego i telewizyjnego naszalomza.pl

Get Adobe Flash player

Panorama sferyczna: Grzegorz Gwizdon

Zbiory galerii powstały w wyniku połączenia kolekcji sztuki Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży oraz Biura Wystaw Artystycznych, które działało w mieście w latach 1975-1992. Pierwszym kierownikiem BWA był artysta plastyk Jerzy Swoiński. On też dokonał zakupów pierwszych dzieł sztuki, m.in. obrazu Edwarda Dwurnika „Włoskie miasto” z 1974 roku. W maju 1992 roku BWA zostało przyłączone do łomżyńskiego Muzeum jako Galeria Sztuki Współczesnej wnosząc swój wkład w postaci doświadczenia w upowszechnianiu plastyki i 121 dzieł sztuki. Galeria funkcjonuje jako oddział Muzeum w Łomży. Placówka kontynuuje działalność wystawienniczą, edukacyjną i wydawniczą BWA. Gromadzi także dzieła sztuki. W 2014 roku liczba muzealiów przekroczyła 1000. Reprezentują one twórczość ponad 100 autorów polskich i zagranicznych w dziedzinie grafiki, malarstwa, rysunku, witrażownictwa, rzeźby i medalierstwa oraz ceramiki artystycznej i fotografii. Najstarsze obiekty pochodzą z z końca XIX i początku XX wieku. Są to prace malarskie Henryka Okuniewskiego, olejny „Krajobraz z Podlasia” Jana Warchałowskiego oraz płótno „Wnętrze katedry łomżyńskiej” Jerzego Wita Majewskiego. Jest także kilka grafik i obrazów powstałych przed II wojną światową i tuż po wojnie. Pozostałe powstały w latach 1960 -2014. Najliczniejszą część zbiorów tworzą grafiki, a wśród nich ekslibrisy autorstwa Tadeusza Romana Żurowskiego – archeologa i grafika z Warszawy – prowadzącego w latach 60. i 70. XX wieku prace wykopaliskowe na terenie Łomży i Nowogrodu. Spośród setek wykonanych przez niego małych form graficznych do Muzeum trafiło prawie 450 linorytów i drzeworytów z lat 1937-1973, głównie z motywami sztuki kurpiowskiej oraz prehistorycznej. Pokaźna jest także liczba muzealiów z zakresu malarstwa (210), natomiast pozostałe dziedziny plastyki mają skromniejszą reprezentację. Wiele dzieł trafiło do zbiorów od autorów wystaw. W ostatnich latach są to głównie dary, których uzbierało się już ponad 300. Najwięcej prac przekazała malarka z Warszawy – Halina Eysymont (60 obrazów i akwarel) oraz Marita Benke-Gajda z Krakowa, która od 15 lat regularnie obdarowuje Muzeum swoją ceramiką. Obecnie w zbiorach znajduje się 37 rzeźb i kompozycji ceramicznych jej autorstwa. Do grona darczyńców należy również Jadwiga Barbara Chylińska (urodzona w Łomży w 1925 roku), która dokonała zapisu testamentowego na rzecz Muzeum przekazując w imieniu swoich rodziców – Zofii i Bolesława Gaców – 9 grafik z lat 1912-1954 znanych polskich autorów, urodzonych na początku XX wieku. Do zestawu dołączono fotografię Zofii Gac.

Get Adobe Flash player

Panorama sferyczna: Grzegorz Gwizdon

Z wystaw trafiły do zbiorów m.in. prace Jana Dobkowskiego, Franciszka Maśluszczaka, Marka Brzozowskiego, Ryszarda Gieryszewskiego, Iriny Pak-Makalewskiej, Ewy Janus, Jana Tutaja, Krzysztofa Waśko, Adama Wsiołkowskiego, Andrzeja Zwolaka, Siegfrieda Horsta, Jurija Sulimowa, Tatiany Gubiny, Natalii Pastuszenko, Aleksandra Miłowzorowa oraz artystów łomżyńskich: Henryka Osickiego, Teresy Adamowskiej, Grzegorza Gwizdona, Przemysława Karwowskiego, Stanisława Kędzielawskiego, Iwony i Wiesław Sielskich, Ivayli Żivkowej, a także fotografików: Wojciecha Białeckiego oraz Roberta Bałdygi. Muzealne zbiory sztuki są – przy różnych okazjach – eksponowane publicznie. Największy pokaz odbył się w 1998 roku, w salach naszej galerii przy ul. Długiej 13, z okazji 50-lecia Muzeum w Łomży. Wystawiono wtedy blisko 100 prac plastycznych 43 autorów. Z kolei, w 2005 roku, 24 obrazy łomżyńskich malarzy zaprezentowano w Miejskim Ośrodku Kultury w Zambrowie na wystawie „Od pejzażu do abstrakcji ”, w tym samym roku kilkanaście prac olejnych, rysunków i grafik 12 autorów trafiło na wystawę z okazji jubileuszu 30-lecia Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży, a w 2006 roku linoryty i pastele Jerzego Swoińskiego wzbogaciły ekspozycję „Wspomnienie”, w Galerii „Pod Arkadami”. Nasze zbiory plastyki współczesnej zawierają wiele interesujących i wartościowych obiektów. Mimo, że brakuje środków na kolejne zakupy, to dzięki życzliwości artystów liczba muzealiów z roku na rok powiększa się, a potencjał w nich zawarty jest cennym źródłem wiedzy o sztuce współczesnej

Ekspozycja czynna do 4 kwietnia 2015 roku.

Karolina Skłodowska - kierownik Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży

Get Adobe Flash player

Panorama sferyczna: Grzegorz Gwizdon

 

4lomza.gif

 

Foto: olej na desce, Przemysław Karwowski
Foto: olej na płótnie, pocz. XX w. autor nieznany
Foto: rysunek, Stanisław Kędzielawski
Foto: olej na kartonie, Gyarfas Jeno Lorinczy
Foto: olej+akryl na płótnie, Jan Dobkowski
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
cz, 12 marca 2015 15:11
Data ostatniej edycji: cz, 02 kwietnia 2015 14:48:44

 


facebook g.jpg

Galeria Sztuki Współczesnej
w Łomży
czynna
od wtorku do piątku
w godz. 10-17
sobotę
w godz.10-14

18-400 Łomża
ul. Długa 13
tel. 86 2164100

Bilet wstępu do galerii:
normalny - 3 zł
ulgowy - 2 zł
Karta Dużej Rodziny
- 2 zł
Karta Seniora -2 zł
Bilet wstępu -inne wydarzenia- 8 zł
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę