Kolejny dyrektor odchodzi ze stanowiska
„Odchodzę na własną prośbę, z przyczyn osobistych” - mówi Juliusz Jakimowicz, dyrektor Muzeum – Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie, który uchwałą Zarządu Województwa Podlaskiego z 31 grudnia br kończy kierowanie jednostką.
25 listopada 2024 roku Zarząd Województwa Podlaskiego odwołał „Juliusza Jakimowicza ze stanowiska dyrektora Muzeum – Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie na jego własną prośbę, z upływem dnia 31 grudnia 2024 r.” Jak czytamy w dokumencie jest to równoznaczne z rozwiązaniem umowy za porozumieniem stron.
Juliusz Jakimowicz był pierwszym dyrektorem jednostki, która w 1 czerwca 2022 roku przeszła pod skrzydła Marszałka. Włożył wiele serca i pracy w „ikonę kultury kurpiowskiej”, którą otrzymał w zarząd. Pojawiły się inwestycje i odwiedzający. Ostatnio, niemal po 30 latach otwarto nową wystawę, która przypomniała lokalnego artystę.
„Dziękuję moim pracownikom za sumienną pracę i zaangażowanie. Słowa podziękowań kieruję również do Rady naszego Muzeum oraz wszystkich osób i instytucji, z którymi współpracowałem na rzecz promocji i rozwoju Skansenu Kurpiowskiego i kultury kurpiowskiej. Bardzo cenna była współpraca z Miastem i gminą Nowogród oraz miejscowym ośrodkiem kultury. Stworzyło to możliwości otwarcia Skansenu na lokalną społeczność – pisze w przesłanym oświadczeniu Juliusz Jakimowicz.
Dyrektor dziękuje także samorządowi województwa. „Przypomnę, że Uchwała Sejmiku Województwa o przejęciu Muzeum w Nowogrodzie od samorządu Łomży przyjęta została przez radnych jednogłośnie”.
Pełniąc obowiązki dyrektora do końca roku Juliusz Jakimowicz w oświadczeniu rozlicza się także z czasu kierowania jednostką. „Przez minione 2 lata i 7 miesięcy udało się obudzić Skansen Kurpiowski, frekwencja znacznie już przewyższa tę z okresu przed pandemią i w tym roku zbliży się do 30 tysięcy zwiedzających. Tysiące osób skorzystało też z przygotowanej oferty warsztatów edukacyjnych. Mijający rok upłynął pod znakiem inwestycji i remontów obiektów zabytkowych. Z dotacji celowej zbudowaliśmy nową sieć elektroenergetyczną. Stare instalacje pochodziły w większości z lat 70. XX wieku. W przyszłym roku planowany jest drugi etap budowy instalacji elektrycznej. Poza tym wymiana strzech, gontów i inne prace przy zabytkowych obiektach drewnianej architektury kurpiowskiej. Udało się też zainicjować pewne ciekawe wydarzenia. Zrobiliśmy I Noc Muzeów, I Kurpiowski Jarmark Rękodzieła i Staroci, pierwszą od lat nową wystawę, która prezentuje prace rzeźbiarza Konstantego Chojnowskiego itd. Skansen Kurpiowski, to piękne muzeum i miejsce z dużym potencjałem czego przykładem jest choćby serial historyczny TVP "Dewajtis", którego dużą część kręcono w Muzeum w Nowogrodzie”.
Żegnający się z jednostką Jakimowicz wyznaje, że „Skansenowi Kurpiowskiemu będę szczerze dopingował, a nowej dyrekcji, która przyjdzie od Nowego Roku życzę powodzenia i sukcesów. Skansen Kurpiowski to dzieło życia Adama Chętnika. Jest drugim pod względem wieku muzeum na wolnym powietrzu w Polsce i chyba najpiękniej położonym. To tutaj jest prawdziwe miejsce kurpiowskiej mocy. Serdecznie zapraszam do odwiedzin tego wyjątkowego miejsca”.
Kilka dni temu Zarząd Województwa przyjął rezygnację ze stanowiska dyrektora szpitala wojewódzkiego w Łomży.