Kiedy wróci pediatria w szpitalu?
- Sytuację kadrową w Oddziale Dziecięcym zastałem obejmując stanowisko Dyrektora Szpitala. Próbuję pozyskać kadrę lekarską, jednak wymaga to czasu i w tak krótkim okresie nie jestem w stanie tego zorganizować – podaje Jarosław Pokoleńczuk, od 1 czerwca nowy dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. - Podejmuję działania, aby od 1 września br. Oddział Dziecięcy mógł wznowić swoją działalność i mam nadzieję, że uda się to zrealizować – dodaje zaznaczając, że o sprawie został poinformowany konsultant wojewódzki ds. pediatrii „i pomaga mi znaleźć rozwiązanie tej sytuacji”.
Przypomnijmy od kilku miesięcy w szpitalu w Łomży nie działa Oddział Pediatryczny. Zbiegło się to w czasie z decyzją wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego o przekształceniu łomżyńskiego szpitala w jednoimienny szpital zakaźny tylko dla pacjentów zakażonych koronawirusem, ale oddział nie wrócił po odmrożeniu szpitala od 1 czerwca z zupełnie innego powodu.
- Działalność Oddziału Dziecięcego z powodu wypowiedzenia umowy przez spółkę lekarzy i związanym z tym brakiem kadry lekarskiej została czasowo zawieszona, do końca sierpnia br. - podaje Jarosław Pokoleńczuk, dyrektor szpitala zapewniając, że w chwili pozyskania nowych lekarzy działalność zostanie wznowiona. - Obecna ilość lekarzy nie jest wystarczająca, aby oddział mógł funkcjonować.
Pokoleńczuk tłumaczy, że pediatria jest jedynym oddziałem szpitalnym, który zaprzestał działalności. Wszystkie, pozostałe oddziały realizują przyjęcia pacjentów i posiadają zabezpieczenie kadrowe. Część oddziałów: Neurologia, Okulistyka, Zakaźny, Chorób Płuc i Gruźlicy, Noworodków i Wcześniaków, Ginekologiczno-Położniczy realizują świadczenia dla pacjentów z podejrzeniem lub rozpoznaniem Covid-19. Pozostałe oddziały realizują świadczenia zakontraktowane z NFZ, czyli są dostępne dla wszystkich potrzebujących pomocy.
Dyrektor Pokończyk przekazuje, że dr Kazimierz Bandzul, jak i pozostali lekarze, którzy byli zatrudnieni na Oddziale Dziecięcym w ramach spółki złożyli w grudniu 2019 r. rezygnację z pracy i bez uzasadnienia przyczyny wypowiedzieli umowę zawartą do końca czerwca 2021 r.
- Personel, który pozostał jest niewystarczający ilościowo do zabezpieczenia i funkcjonowania oddziału – podkreśla dodając, że z informacji uzyskanych od dr Bandzula nie są zainteresowani powrotem w pełnym wymiarze czasu pracy. - We wcześniejszej rozmowie z dr Bandzulem uzyskałem informację że 4-5 lekarzy to ilość niezbędna do właściwego zabezpieczenia pracy oddziału.
W ubiegłym roku w oddziale pediatrycznym łomżyńskiego szpitala leczonych było 1 395 pacjentów, czyli średnio 116 miesięcznie. W tym roku do 16 marca, czyli dnia, w którym szpital został przekształcony w szpital jednoimienny, 312 pacjentów.
- W okresie przekształcenia szpitala na jednoimienny szpital zakaźny hospitalizacje dzieci zabezpieczał min.: Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku, Szpital w Kolnie, w Grajewie, w Zambrowie, w Wysokiem Mazowieckiem, a także Szpital w Ostrołęce – informuje dyrektor Pokoleńczuk dodając, że tam też nadal wykonywane są hospitalizacje dla dzieci z Łomży i powiatu łomżyńskiego, które nie mogą być przyjęte w łomżyńskim szpitalu ze względu na zawieszenie działalności oddziału pediatrycznego.
Jarosław Pokoleńczuk zaznacza, że nie wpłynęły do niego żadna skarga, ani protesty na piśmie na brak funkcjonowania Oddziału Pediatrycznym szpitala.