Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 25 grudnia 2024 napisz DONOS@

Staś Świerżewski zdobył indeks na UJ w Krakowie

Główne zdjęcie
Edyta Zielińska i Stanisław Świerżewski (Zdjęcie z archiwum prywatnego Edyty Zielińskiej)

17-letni Stanisław Świerżewski z Łomży, uczeń 2. klasy Liceum Katolickiego, zdobył tytuł laureata XXV Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej". - Dzięki temu sukcesowi i tytułowi, Staś zdobył 100 % punktów na maturze z historii i ma zagwarantowany indeks na studia w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie - ucieszyła się z kolejnego zwycięstwa utalentowanego ucznia Edyta Zielińska, od 15 lat nauczycielka historii w Szkołach Katolickich.

Zdaniem nauczycielki Stanisława Świerżewskiego, kluczem do sukcesu są rozległe zainteresowania chłopca historią. 25. edycja konkursu dotyczyła tematyki 35-lecia między rokiem 1887 a 1920, zaś 26. konkurs ma za temat dzieje militarne w latach 972-1514, czyli od bitwy pod Cedynią do bitwy w Orszy. Ponad 5 wieków historii Polski to, z perspektywy młodego łomżyniaka, który w punktacji krajowej teraz osiągnął 19. miejsce, okazja znakomita do zajęcia miejsca na podium. Dlaczego...?  - Bo Stasio szczególnie interesuje się średniowieczem - uśmiecha sie szczęśliwa Edyta Zielińska. - W Uniwersytecie Jagiellońskim chce podjąć studia historyczne i specjalizować się w mediewistyce.

„Mam marzenie: być wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego”

Radosny sukces i mozolna nauka
Rok temu Stasio powiedział w rozmowie dla 4lomza.pl, że "życie chcę poświęcić badaniom historii Polski w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie". Wtedy Stanisław Świerżewski z Katolickiego Gimnazjum pokazał się Czytelnikom jako należący do czołówki laureatów wojewódzkich etapów konkursu „Losy żołnierza” i dwa razy w finale krajowym zdobywca tytułu laureata z 11. miejscem w Polsce na ok. 14 tysięcy gimnazjalistów. Przygodę z historią zaczął "od podróży z rodzicami do zamków, gdy byłem 4-latkiem". Jako 6-latek dostał pod choinkę leksykon zamków polskich ze zdjęciami i rycinami, po czym uczyła go Jadwiga Tomaszewska w SP nr 4 i Edyta Zielińska w SK. 

_MG_4119.jpg
Stanisław Świerżewski podczas wykopalisk na Starym Rynku w Łomży

 

- Każdy uczeń z Łomży, odnoszący spektakularne zwycięstwa na arenie naukowej, wojewódzkiej i ogólnopolskiej, to dla mnie sama radość - opisuje swoje emocje historyczka. Czy trzeba dodawać, że ta radosna satysfakcja z dyplomu i indeksu UJ poprzedzona jest długą, żmudną i mozolną pracą? - Stasio miał zawsze umysł bardzo bystry - podsumowuje wspólne 5 lat z perspektywą na 6. rok ze szczęśliwym zakończeniem nauczycielka historii Stasia Zielińskiego. Jego sukces sprawia, że Edyta Zielińska wspomina poprzednie orły, jak: Daniel Krukowski, Łukasz Samluk, Paweł Krajewski oraz Marcin Sokołowski. Teraz będzie mobilizować do starań i wysiłków Aktualną Nadzieję Olimpijską.

Do czego służą obcęgi?
Stanisław Świerżewski w finale krajowym miał 11 konkurencji do rozegrania, m.in., oprowadzanie po zabytkach Warszawy - wybrał pomnik Romana Dmowskiego, z racji związków współtwórcy Niepodległości z Łomżą i Drozdowem Rodu Lutosławskich, w których dworku działa Muzeum Przyrody. Konkurencje intelektualne wymagały wiedzy o dziejach militarnych i rozumienia pośród wydarzeń i postaci epok przełomu XIX i XX w. Kiedy uczestnicy losowali eksponaty muzealne, na Stasia trafiły obcęgi i zadanie opowiedzenia, do czego służyły, np. do przecinania zasieków. W tym czasie, gdy uczniowie borykali się z pytaniami, nauczyciele mieli własny program, np. zwiedzania wystawy na 11 listopada w Muzeum Józefa Piłsudskiego w dworku Marszałka w Sulejówku. Pani Edyta podziwiała ekspozycję, kiedy Stasio rozpoznawał wydarzenia na obrazach i pieśni z melodii.

IMG_3204.jpg

Edyta Zielińska, profesor Grzegorz Nowik i Stanisław Świerżewski 

(Zdjęcie z archiwum prywatnego Edyty Zielińskiej)

 

Trzeba wspomnieć też o niezapomnianych spotkaniach młodzieży i pedagogów z historykiem prof. Grzegorzem Nowikiem i wnukiem Naczelnika Krzysztofem Jaraczewskim, dyrektorem Muzeum. 

Miłośnicy historii na horyzoncie     
- Stasia znam od pięciu lat, od początku nauki w naszym gimnazjum - wspomina chłopca dyrektor Szkół Katolickich w Łomży Bożena Śliwowska. Gimnazjum nie istnieje, w jego miejsce powstała podstawówka, a Stasio kontynuuje naukę w Liceum Katolickim. - Staś jest kreatywny, pomysłowy, aktywny i ambitny - wylicza zalety zdolnego wychowanka dyrektorka SK. - Ma szerokie horyzonty myślowe i działa w Samorządzie Uczniowskim... Mówimy, że "nie trzeba przedstawiać Stanisława Świerżewskiego, wielkiego pasjonata historii". Wielkie gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.

25. Konkurs "Losy żołnierza" zapisze się w pamięci Edyty Zielińskiej ważkim akcentem, ponieważ została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi za niestrudzoną pracę merytoryczną z młodzieżą, poznającą losy Ojczyzny. Absolwentka I LO w Kolnie i historii i archiwistyki w UWM w Olsztynie (dyplom magisterski w 2005) dostała w 2017 Medal Pro Patria za trud przy organizacji konkursów.

 

Mirosław R. Derewońko

Nowoczesny ratusz z cegły w XVI-wiecznej Łomży

Foto: Edyta Zielińska i Stanisław Świerżewski 
(Zdjęcie z archiwum prywatnego Edyty Zielińskiej)
Foto: Edyta Zielińska, profesor Grzegorz Nowik i Stanisław Świerżewski 
(Zdjęcie z archiwum prywatnego Edyty Zielińskiej)
Foto: Stanisław Świerżewski podczas wykopalisk na Starym Rynku w Łomży
mm
pt, 09 października 2020 13:08
Data ostatniej edycji: pt, 09 października 2020 14:49:07

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę