Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 04 stycznia 2025 napisz DONOS@

Emilia z Łomży wygrała konkurs fryzjerski w Podlaskiem

- Jestem zadowolona, że wygrałyśmy w Wasilkowie, bo to mój pierwszy konkurs poza Szkołą i od razu zwycięski - mówi z delikatnym uśmiechem Emilia Malska. 17-latka ze "Staszicówki" wygrała konkurs szkół branżowych województwa podlaskiego z fryzjerstwa: stworzyła w półtorej godziny ulotną, romantyczną fryzurę ponad 30 loków, jakie zakręciła z długich włosów na głowie koleżanki Julii Wiśniewskiej. Oczarowała jurorów i będzie naszą reprezentantką w konkursie ogólnopolskim.

O sukcesie uczennicy jako pierwsi dowiedzieli się jej modelka, wychowawca Grzegorz Filipkowski z Branżowej Szkoły I Stopnia imienia Stanisława Staszica w Łomży i August Mrozowicz z OHP w Łomży, którzy pojechali z Emilią do Wasilkowa. W finałowej rozgrywce Wojewódzkiego Konkursu "Sprawny w zawodzie fryzjer" brało udział 6 reprezentantek, zwyciężczyń eliminacji szkolnych, np. w Łomży, Białymstoku, Grajewie i Augustowie. Emilka wygrała eliminacje "Staszicówki", m.in. z Klaudią Szczytkowską i Klaudią Ładą, która przed finałem wojewódzkim zrobiła makijaż modelce Emilki. Jak zapewnia Julia Wiśniewska, 18-letnia uczennica fryzjerstwa w Łomży, Emilka podczas przygotowań i w konkursie obchodziła się z jej włosami delikatnie, nie było nerwów ani szarpania.

Teoria to jedno, ale jak zrobić taką fryzurę ...? 
Romantyczną fryzurę Julki trzeba było wcześniej przetrenować, żeby uzyskać efekt romantycznego rozwichrzenia czarnych włosów, ale w około 30-40 lokach. To, co tak ładnie i zwiewnie wygląda i wygrywa w konkursie, przygotować praktycznie nie jest łatwo, ale można się nauczyć.

- Emilka jest zdolna, chętna do nauki, wytrwała i cierpliwa - opowiada o wychowance kierownik praktyk Monika Szczepańska, fryzjerka znana w Ostrołęce, gdzie 14 lat prowadziła Salon Sekrety Urody i nadal jest  aktywna w środowisku, pracując z Emilią Szczęsną w Alter Ego. Pani Monika od 3 lat przekazuje wiedzę i umiejętności w "Staszicówce". Dzięki temu, Emilka umiała odpowiedzieć w konkursie na 40 pytań testowych, np. o rodzaje cięcia, koloryzację, recykling. Zajęcia w Szkole z mycia włosów, strzyżenia i kręcenia wałków nieraz kończyły się humorystycznymi scenkami.

Ale teoria to jedno, a umieć zrobić fryzurę, by się trzymała głowy - i podobała profesjonalnym jurorkom, jak instruktorki praktycznej nauki zawodu Marzena Adamiuk i Izabela Zawadzka - to drugie. Oto etapy czynności utalentowanej Emilii w trakcie tworzenia fryzury: 1. wydzielanie pasemek włosów, 2. lakierowanie, 3. zawijanie loków od nasady, 4. ponowne lakierowanie, 5. wyciąganie, żeby loki nabrały objętości, lekkości i były bardziej zwiewne, 6. pokrywanie nabłyszczaczem i... tak cierpliwie jeszcze około 40 razy.

- Emilka jest skromna, wytrwała i ma szansę być dobrą fryzjerką - ocenia 17-latkę kierownik praktyk Monika Szczepańska. Od Pani Moniki dowiemy się, że fryzjerki powinny mieć paznokcie średnie i długie - są pomocne w pracy, i takie mają Emilka i Julka. Do zwycięskiej fryzury najpierw potrzebna była konstrukcja - podpięcie włosów na nasadzie głowy i potylicy - do której wsuwkami i szpilkami Emilka mocowała loki. Modelka miała wąską opaskę białych perełek, dodających czaru... Emilka i jej Mistrzyni odradzają farbowanie włosów mężczyznom, żeby nie osłabiali tego, co mają.

Emilka z optymizmem spogląda w przyszłość
Zwyciężczyni konkursu wojewódzkiego za 2 tygodnie będzie rywalizować w Gołdapi, gdzie mają się zjawić reprezentantki z 16 województw i prawdopodobnie z 10 ośrodków OHP. Emilia Malska jest zadowolona, że zwycięstwem uradowała rodzinę, społeczność "Staszicówki" i Łomży. Ambitna młodziutka fryzjerka z optymizmem spogląda w przyszłość: chce udowodnić, jak dużo wie i umie.                     

Rodzina Emilii ma tradycje rzemieślnicze: mama Ewa jest cukiernikiem, tata Tadeusz to mechanik, a 15-letni brat Damian idzie z powodzeniem w ślady ojca, umie naprawiać samochody. Fryzjerką w rodzinie jest ciocia Katarzyna, która czesała kobiety w regionie i panie w stolicy. Chociaż fryzjerka i modelka reprezentują Łomżę, pochodzą z Kolna, jak Emilka, i Grajewa, jak Julka.
Karolina Duda z Hufca Pracy w Kolnie zajęła 2. miejsce, a 3. m. Aleksandra Oleksiuk z Hufca Pracy w Augustowie.  

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 223 236 

 

Kwiaty we włosach i uformowane z włosów

Cztery pory roku na twarzach dziewczyn w Łomży

Polska kobieta - kwiat w makijażu fantazyjnym

Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę